Egy korszak vége: kivezetik a kárpótlási jegyet a tőzsdéről

  • narancs.hu
  • 2024. december 23.

Gazdaság

Tíz év semmittevés után december utolsó napjaiban kell megoldást találni arra, miként lehet kivezetni a kárpótlási jegyeket a tőzsdéről. Lehetett volna más megoldás is, de a téma, úgy tűnik, nem volt annyira fontos a kormánynak.

Derült égből érkezett az a kormányhatározat, ami december 9-én jelent meg a Magyar Közlönyben. E szerint a kárpótlási jegyeket ki kell vezetni a tőzsdéről, azokkal nem lehet kereskedni a jövőben. A határidő ez év vége. A befektetők december 16-án, hétfőn, alig egy órával a tőzsdezárás előtt tudták meg a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatójának bejelentéséből, hogy a kárpótlási jegyekkel már csak pár napig, december 20-ig tudnak kereskedni. A kormány december 20-i határozata szerint Nagy Márton miniszternek az év végéig kell meghatározni, milyen módon menjen végbe a kivezetés, erről azonban részleteket a mai napig nem lehet tudni, írja a mixon.hu.

Több mint tíz éve tisztában van azzal a kormány, hogy kezdeni kellene valamit a kárpótlási jegyekkel, mégsem történt semmilyen intézkedés vagy döntés. Az Európai Unió 1998-as, valamint 2014-es irányelve, s az ezek nyomán 2012-ben és 2014-ben született európai parlamenti és tanácsi rendeletek a tőzsdei adásvételek elszámolására vonatkozó szigorításokat írt elő. Az elszámolóházaknak, így a magyar KELER-nek 2025. január elsejétől kell megfelelniük ezeknek a pénzügyi biztonság javítását szolgáló előírásoknak.

Nem volt meglepetés, hogy a kárpótlási jegyek nem fognak átmenni az új szűrőn, egyebek mellett azért, mert azok nem lettek dematerializálva. Intézkedés azonban nem történt. Pedig tíz év lett volna arra, hogy valamit kitaláljon a kormány, ahogyan tíz év lett volna arra is, hogy közölje, a kárpótlási jegyeket kivezetik a tőzsdéről, akinek meg van még ilyen papírja, az milyen paraméterek mentén lesz kárpótolva. Ehelyett december közepén megjelent a határozat, hogy ennyi volt.

A kárpótlási jegyekről 1991-ben döntött a parlament, 1992-ben pedig a kárpótlási jegyeket bevezették a Budapesti Értéktőzsdére. A nyilvános kereskedés lehetőségét azon kárpótoltaknak szánták, akik nem akarták megvárni a törvényben biztosított felhasználási lehetőségek elérkezését, és azonnal eladhatták a jegyeiket. A kárpótlási törvény a magyar állam számára folyamatos felhasználási lehetőség biztosítását írja elő a jegytulajdonosok védelme érdekében, de a valóságban utoljára 2006-ban volt lehetőség a kárpótlási jegyek felhasználására a privatizáció során. Azóta mindössze egy szűk kör számára volt egy egyszeri alkalom a kárpótlási jegyekért termőföldhöz jutni, de a nagy többség számára a mindenkori kormányok nem ajánlottak semmit a jegyeik ellenében, az elmúlt 18 évben.

A tőzsdén a papír árfolyama rövid időre a törvényben garantált 1742 forintban maximált árat is elérte, de sokkal jellemzőbb volt a 200–600 forint közötti árfolyam. A december 16-ai bejelentést megelőzően 350-400 forint környékén születtek kötések, de sokszor hetek teltek el üzletkötés nélkül, és akkor is csupán 100-200 darab cserélt gazdát, ami még egy kisbefektető fantáziáját sem mozgatja meg. Az utolsó kereskedési nap záró szakaszban egyetlen darab kárpótlási jegyre született kötés, ezzel a papír végső tőzsdei ára 450 forint lett. Hogy mi lesz a tőzsdéről kivezetett jegyek további sorsa, nem ismert.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”