Pocsék éve volt a francia csigatenyésztőknek a koronavírus-válság miatt, írta meg a Guardian.
Az ehető szárazföldi csigák — általában vajjal és fokhagymával elkészítve, házában szervírozva fogyasztják a csigahús kedvelői — különösen népszerűek vacsora-előételként Franciaországban az év végi összejöveteleken, a csigatenyésztők az évi eladások 70 százalékat november-decemberben húzzák be. Ez azonban idén elmaradt, az éttermek az év során fokozatosan lemondták rendeléseiket, és a turisták sem fogyasztják a csigákat, mert nincsenek turisták.
A belassult piac miatt felhalmazódtak az eladatlan csigák a helicikultúrákban, vagyis a csigatenyésztő gazdaságokban.
A körülbelü 400 francia "helicicultures" közül egy Dunkirk közelében tenyésztő csigafarmer egy helyi lapban beszélt a nehéz időkről, és arról, hogy egyelőre nem támogatta őket a francia állam.
Az utóbbi években több francia csigatenyésztő a turizmus felé terjeszkedett, de a koronavírus-válság ezt a szektort ugyanúgy bedöntötte.
Egy másik csigatenyésztő emlékeztetett: az a probléma, hogy nincs közös szervezetük, ami nemzeti szinten kiállna a csigafarmerek érdekeiért, pedig csak a foie gras gazdaságokkal egyenrangú bánásmódot szeretnének.
A lap megjegyzi: archeológusok szerint mintegy 30 000 éve esznek az emberek Európában csigát, a rómaiak idején például az elit kedvelt étele volt.
A tenyésztők a felgyűlt csigákat lefagyasztják, később savanyítva vagy konzervben akarják őket értékesíteni.
Magyar csigafeldolgozó üzemek is termelnek az európai piacra
A tavaly szeptemberben Kisvárdán megnyílt, kizárólag exportra dolgozó, francia tulajdonú éticsiga-feldolgozó és fagyasztott tésztatermékeket gyártó üzem mintegy 6,5 milliárd forintból épült fel, 300 munkahelyet teremtve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az üzemet tulajdonló kft. ügyvezető igazgatója akkor még dinamikusan növekedő keresletről számolt be az európai és globális csagapiacon. A kisvárdai beruházást a magyar komány 40 százalékkal támogatta meg.
Zalaszentgróton is van egy csigafeldolgozó üzem, ott évente ezer tonna, részben Magyarországon gyűjtott éticsigát dolgoznak fel.