Az új koronavírus-járvány visszaszorítását követően a kínai közép- és nagyvállalatok zöme ismét megkezdte működését.
A kedden közölt adatok szerint a nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 52,0 pontra emelkedett márciusban az előző hónapban mért 35,7 pontról. Elemzők ezzel szemben 45,0 pontra számítottak.
Februárban a kínai feldolgozóipar történelmi mélypontra zuhant a járvány megfékezése érdekében alkalmazott üzemleállások és egyéb korlátozások miatt. A statisztikai hivatal az adatokhoz mellékelt közleményében rámutatott: a BMI számításának alapjául szolgáló, március 25-én végzett felmérés idejéig az országban tevékenykedő közép- és nagyvállalatok 96,6 százaléka kezdte meg újból a működését, ami 17,7 százalékos emelkedést jelent a februári felmérés időpontjához képest.
A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektorban szintén szembetűnő erősödét mértek. A gazdaság több mint felét biztosító szektor beszerzésimenedzser-indexe a múlt hónapban számított 29,6 pontról 52,3 pontra nőtt. Az építőiparban különös derűlátásról árulkodik az 59,9 pontos adat.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index a februári 28,9 pontról 53,0 pontra emelkedett.
A statisztikai hivatal közleményében hangsúlyozta: egy hónap adatai alapján egyelőre nem jelenthető ki, hogy Kína gazdasága helyreállt volna. Minthogy az új koronavírus terjedése jelenleg a világ többi részét sújtja jelentős mértékben, a kínai gazdaságnak a külföldi kereslet visszaesése jelentheti majd a következő problémát az ipari tevékenység helyreálltát követően. Kína bruttó hazai termékének (GDP) mintegy 20 százaléka származik a kivitelből, ám az új export megrendelések állományára vonatkozó részindex 46,4 ponttal márciusban is visszaesést jelzett. A belföldi kereslet újbóli felélénkülése elé pedig gátat vethet, hogy a heteken át tartó leállás miatt számos vállalkozás ment csődbe, így emelkedés várható a munkanélküliek számában.
A foglalkoztatottságot tükröző márciusi részindex a feldolgozóiparban ugyan növekedésről árulkodott, de a feldolgozóiparon kívül 47,7 ponttal továbbra is visszaesést mutatott. A statisztikai hivatal által március 16-án kiadott adatok szerint az év első két hónapjában a munkanélküliségi ráta a decemberi 5,2 százalékról 6,2 százalékra emelkedett.