Változatlanul negatív kilátással, illetve negatív figyelőlistán tartja nyilván két nagy nemzetközi hitelminősítő a brit államadósság-osztályzatokat, elsősorban Brexit folyamatát övező bizonytalanság és az ebből eredő gazdasági kockázatok miatt.
A Fitch Ratings és a Standard & Poor's egyaránt péntek éjjel ismertette Londonban a brit szuverén besorolások időszaki felülvizsgálatának eredményét.
A Fitch Ratings közölte: a felülvizsgálat után is negatív előjelű minősítési megfigyelés alatt tartja a hosszú távú brit államadósság-kötelezettségek "AA" szintű besorolását.
Indoklásában a cég kiemelte azt a véleményét, hogy jóllehet a brit parlamentben a képviselők többsége a megállapodás nélküli Brexit elkerülését szeretné, a brit politika továbbra is ingatag, és ez akár akaratlanul is elvezethet a súlyos gazdasági felfordulás kockázatával járó rendezetlen kilépéshez.
A Fitch előrejelzése szerint a brit hazai össztermék (GDP) az idén 1,2 százalékkal, jövőre 1,7 százalékkal növekedhet, de a hitelminősítő hangsúlyozza: ezek a prognózisok is arra a feltételezésre alapulnak, hogy az EU-tagság megszűnése nyomán rendezett lesz az áttérés az EU-val kialakítandó új gazdasági és kereskedelmi viszonyrendszerre.
A cég számításai szerint a megállapodás nélküli Brexit hozzávetőleg 3 százalékos GDP-veszteséghez vezetne kétévi időtávlatban a szabályozott kilépésre kidolgozott alapeseti előrejelzéshez képest.
Más nagy házak a rendezetlen Brexit hosszú távú növekedési kockázatára is felhívták már a figyelmet.
Pénteken a Standard & Poor's is vizsgálta az általa szintén "AA" szinten nyilvántartott brit államadósság-besorolást, és közölte, hogy érvényben tartja az osztályzat negatív kilátását.
Ehhez fűzött, péntek éjjel Londonban ismertetett indoklásában az S&P kiemelte: az osztályzatot terhelő negatív kilátás annak a kockázatát tükrözi, hogy a brit áru- és szolgáltatásexport elveszítheti fő európai piacait, a külső finanszírozás szűkülhet, vagy a font globális tartalékvaluta-státusa nyomás alá kerülhet.
A Standard & Poor's szerint rendezetlen kilépés esetén eróziónak indulhat a brit gazdaság munkaerő- és tőkevonzó képessége, és e forgatókönyv a font tartalékvaluta-szerepét is kikezdheti.
A londoni és a nemzetközi elemzői közösségben vannak ennél is sokkal gyengébb előrejelzések.
Az egyik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legutóbbi helyzetértékelésében közölte: megítélése szerint a brit gazdaság idei növekedési kilátásai "valahol a rossz és a rettenetes között járnak".
A ház londoni elemzői jelenleg 0,5 százalékos brit GDP-növekedést várnak 2019 egészére, de hangsúlyozták: a tényleges növekedési ütem ennél is sokkal rosszabb lehet a gazdaságba vetett bizalom összeomlása esetén, vagy akkor, ha a világgazdaság "zuhanórepülésbe" kezd.
A fejlett ipari gazdaságok alkotta Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legutóbbi globális jelentésében közölte: felülvizsgált előrejelzése szerint a brit hazai össztermék zökkenőmentes, rendezett Brexit esetén is mindössze 0,8 százalékkal növekszik az idén.
(MTI)