Minimálbér: "A kormány mit tett bele ebbe a megállapodásba?" - kérdezi a szakszervezet

Gazdaság

A Magyar Szakszervezetek Szövetsége nem találta elegendőnek a minimálbér 4 százalékos emelését, és nem írta alá az erről szóló megállapodást.

 

A Munkástanácsok és a Liga Szakszervezetek is aláírta hétfőn a minimálbér és a garantált bérminimum ez évi összegéről szóló megállapodást. A kormány ennek alapján határozza meg a teljes munkaidőre járó havi kereset 167 400, illetve 219 000 forintos alsó határát. A Magyar Szakszervezetek Szövetsége (MSZSZ) azonban nem találta elegendőnek a 4 százalékos emelést. Kordás Lászlót, az MSZSZ elnökét kérdeztük.

Magyar Narancs: Ha a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) nem megy bele már korábban az alkuba, akkor a Liga Szakszervezetek sem?

Kordás László: Nem tudom. Az biztos, hogy amikor bejelentették a munkáltatók, hogy 3 százalékkal emelnék a minimálbért, kicsit korainak éreztem a Munkástanácsok elfogadó nyilatkozatát, mert ezzel az erős munkavállalói pozíciót rontották. Szerintem a Liga helyesen járt el, hogy az utolsó tárgyalási fordulóig kitartott az 5 százalék mellett. A közleményünkben is írtuk, a tanulság az, hogy nem szabad kibeszélni az oldal közös véleményéből, s idő előtt megállapodási szándékot közölni. Ki kell tartani, amíg le nem fújják a meccset, ahogy szokás mondani.

MN: Viszont ha egységes lenne a három szakszervezeti tömörülés, akkor elegendő lenne egy is…

KL: Ebben van igazság Ugyanakkor: világnézeti különbségek vannak a szakszervezetek között. Ha a MOSZ önmagát keresztényszociális szervezetnek tartja is, ugyanazt a munkavállalói érdeket tartja szem előtt, még ha más úton megközelítve, más módszerrel jut is el a megállapodáshoz, mint ahogy azt a Magyar Szakszervezeti Szövetség is próbálta. A bértágyalás és bérmegállapodás szakmai kérdés, nem világnézeti. A gazdasági teljesítőképességeket, a munkahelyek megtartását, a bérek, az életszínvonal növekedése mértékének lehetőségeit kell egyszerre mérlegelni. Eredetileg mindhárom szervezet azt mondta, nem hajlandó 5 százalék alá menni.

MN: Aztán kettő mégis aláment.

KL: Mi nem. Tartjuk magunkat ahhoz, amit az elejétől kezdve mondtunk.

MN: Egységesen?

KL: A Magyar Szakszervezeti Szövetség működése demokratikus alapelvekre épül. Nem egyszemélyben hozok döntést, hanem az a testületek feladata. 23 fős elnökségünk van, ugyanennyi vélemény. Ezek egy részének van közös metszete, más részének nincs. Ezt a határozatot több mint kétharmados döntéssel hoztuk meg.

MN: Akik nem erre szavaztak, mire hivatkoztak?

KL: Az volt a problémájuk, hogy mi van akkor, ha az aláírásunk elmaradása miatt nem lép hatályba a minimálbérről szóló rendelkezés. Abban ugyanakkor egységes volt az elnökség,

hogy a minimálbér 4 százalékos emelése nem megfelelő.

Senki nem volt elégedett. Az volt a végső kérdés, hogy az aláírás a teljes elfogadást jelentené-e vagy sem. Úgy döntöttünk, nem írjuk alá a megállapodást.

MN: A Liga épp azzal indokolta az aláírást, hogy megállapodás hiányában a minimálbér összegéhez igazodó más javadalmak sem emelkednének.

KL: Ilyen direkt összefüggés nincs. 2015-ben és 2018-ban sem írta alá az MSZSZ a bérmegállapodást. Mégis emelkedett a minimálbér és azzal együtt a szociális juttatások összege. Annak meghatározása mindig a kormány felelőssége, ha van megállapodás, ha nincs. Ezt a felelősséget nem lehet kiterjeszteni a szociális partnerekre. A jogszabály is úgy szól, hogy a kormány a szociális partnerekkel való konzultáció után kihirdeti a minimálbér összegét.  

MN: Eszerint a kormány azt is mondhatná, tárgyaljanak mindaddig, míg a három oldal nem jut egyezségre.

KL: Mondhatná, sőt, mondta is.

MN: Azonban akkor esetleg hónapokig marad a tavalyi szinten a minimálbér meg a többi járandóság.

KL: A kormány mit tett bele ebbe a megállapodásba, kérdezem én?

MN: Ezt kérdezem most én is.

KL: Az állam csak nyer a megállapodáson, az adóbevételei nőnek. Október óta miden tárgyalásra javaslatokkal, számításokkal, elemzésekkel érkeztünk. Amikor láttuk, hogy a kormány csak moderátori szerepel vállal magára ebben a folyamatban, azt kértük, legalább a két álláspont közti különbözetre jutó adóbevételt juttassa vissza jóváírás formájában a munkavállalóknak. Akkor az 5 százalék helyett el tudtuk volna fogadni a 3-at vagy a 4-et. Úgy akar aláírni egy megállapodást, hogy nem ad semmit, csak nyer?

MN: Amiben megállapodnak a versenyszféra tárgyalópartnerei, az vonatkozik majd az azon kívüli területek alkalmazottaira is.

KL: Ez a kormány bűne.

Úgy alakította ki az érdekegyeztetés országos szintjét, hogy a közszféra szakszervezetei nincsenek benne.

Ezzel én sem tudok mit kezdeni. Annyit tehetek ennek ellensúlyozására, és meg is teszem, hogy bizonyos alapelveket figyelembe véve folyamatosan egyeztetünk a közszféra szakszervezeteivel a minimálbér dolgában. Egyébként konzultáltam velük is még azelőtt, hogy ezt a döntést meghoztuk, és utána tájékoztattam őket erről.

MN: Mi lesz ezután? Önöknek milyen eszközeik maradnak?

KL: A munkahelyeken is tárgyalunk. Van, ahol elfogadják az 5 százalékot, másutt nem. Több helyütt sikerült elérni jó pozíciót, fölé is menni az 5 százaléknak. És sok vállalatnál folynak még a megbeszélések.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.