MNB-alelnök: Elkerülhetetlen, hogy kétszámjegyű legyen az infláció

  • narancs.hu
  • 2022. május 17.

Gazdaság

Virág Barnabás szerint nem a fogyasztás ideje ez: „Megtakarítani, megtakarítani, megtakarítani.”

A Portfolio kedd reggeli, Hitelezés 2022 konferenciájának nyitóelőadásában Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke beszélt az infláció elleni küzdelem legfontosabb eszközeiről, valamint a magyarországi lakossági és vállalati hitelpiac jelenlegi kilátásairól – olvasható a Portfolio.hu összegzésében. A konferencián elhangzottakról a hvg.hu is beszámolt.

Virág Barnabás előadásában elmondta, bár minden tartós inflációs időszak úgy kezdődik, hogy a szakértők először átmenetinek értékelik a pénzromást, az MNB nem értékelte átmenetinek a helyzetet, azt azonban véletlenül sem gondolták, hogy háborúval kell szembesülniük. A jegybank-alelnök szerint most már szinte mindenki elismeri, hogy a világ egy magas inflációs közegbe lépett.

Az MNB alelnöke arról is beszélt, 30, 60 napra és negyedévre is nagyon nehéz előre jelezni, hogy mi várható, az a közeg pedig, amit most tapasztalunk, az elmúlt száz év nagy inflációs időszakai – ’20-as, ’30-as, és a ’70-es évek pénzromlásai – közül önmagában egyikre sem hasonlít, összességében viszont mindháromból hordoz magán jegyeket. Bár a vezető gazdaságok az egyre mélyebb reálkamatokkal bíznak abban, hogy infláció majd magától visszaszelídül, Virág szerint a reálkamatok egyértelmű növelésére van szükség.

A jegybank alelnöke hozzátette, az év eleji átárazások mértéke – ha a hatósági áras termékekkel nem számolunk – a szokásos többszöröse volt az idei év első hónapjaiban, szerinte pedig

az infláció várhatóan még tovább nő, így Magyarországon sem elkerülhető, hogy kétszámjegyű tartományba emelkedjen az infláció a következő hónapokban.

Az alelnök azt is elmondta, az MNB az elsők között kezdte meg a kamatemelési ciklusát, 570 bázisponttal pedig a legnagyobbat hajtotta végre, miközben az egyetlen jegybank Európában, amely a reálkamatokat is emelte.

Az inflációs fordulat az év második felében várható, de ez a fordulat lassú lesz, Virág szerint pedig, amennyiben a globális helyzet nem oldódik meg, nagyban megnehezülhet a helyzetünk. Mindenesetre most a „saját házifeladatokra” kell koncentrálni. A magas infláció kezelésére az MNB-alelnök 4+1 hozzávalót állapított meg: 

  • Fontos a monetáris szigor folytatása,
  • amit ki kell egészíteni egy fegyelmezett költségvetési politikával, és legalább a hiánycélokat hozni kell,
  • miközben a piaci verseny erősítése is elengedhetetlen azokban a szektorokban, ahol most ez nem jellemző,
  • emellett pedig egyéni szinten is kooperatív magatartást kell mutatni.

A rövidtávon megvalósítható feladatokat kiegészítő plusz egy, középtávú feladat: fenntartható növekedési reformokat kell hozni. A feladatok kifejtése közben Virág azt is megállapította, az első védelmi vonal továbbra is a monetáris politika,

az infláció elleni küzdelem elleni legfontosabb eszköz pedig a kamatok további emelése.

Virág szerint fontos, hogy keressük az infláció elleni védelmet, amivel a lakossági megtakarítások egynegyede egyáltalán nem rendelkezik. A jegybank alelnöke hozzátette, úgy véli, a gyors bérnövekedés megmarad, abból azonban megtakarításokat kell képezni. Az MNB-alelnök szerint nem a fogyasztás ideje ez: „Megtakarítani, megtakarítani, megtakarítani!”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.