Nagy Márton szerint az a csúcsteljesítmény, hogy nincs pénze a magyaroknak üdülni

Gazdaság

Csúcsévnek mondta Nagy Márton 2024-et a turizmusban, miközben még mindig nem sikerült elérni a covid előtti szinteket. A tavalyi turizmust a Budapestre látogató külföldiek hozták vissza a sírból.

Csúcsteljesítményről lehet beszélni a turizmusban, mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a 32. Turizmus Évadnyitó Gálán. Szerinte az ágazat meghatározó szerepet játszott a gazdaságban, a szektor "igazi motorként" húzta felfelé a GDP-t, 11 százalékkal több, vagyis 18 millió vendég, összesen 6 százalékkal több, azaz 44 millió vendégéjszakát töltött el a magyarországi szálláshelyeken tavaly.

WOW! Azért tegyünk hozzá néhány számot. A 44 millió a mindenféle szálláshelyre vonatkozik, az úgynevezett kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 30,2 millió volt. Ez csak azért fontos, mert ezt az adatot lehet mind historikusan, mind nemzetközi viszonylatban összehasonlítani.

Ez a 30,2 millió vendégéjszaka még mindig nem éri el a 2019-es adatot. Bár változott a módszertan, az Eurostatnak továbbított adatok összevethetőek, ott 2019-re 33,2 millió vendégéjszaka van feltüntetve. Ezek szerint Magyarország még mindig nem érte el a covid előtti számokat a turizmusban, miközben Csehország, Lengyelország igen, Horvátország épp hogy nem, Görögország, Portugália, Spanyolország és Franciaország pedig bőven meg is haladta már ezt a szintet. Vagyis alapból sem igazán világos, minek is örül ennyire Nagy Márton.

A részletes adatelemzés után pedig végképp nem kellene ezzel a sikerrel házalni, mert ezt az adatot, az emelkedő vendégéjszaka számot szinte kizárólag a külföldi turistáknak köszönhetjük, akik idejük és pénzük jelentős részét Budapesten töltik és költik el. A magyarok nem ennyire szerencsések, tavaly ugyanis kevesebb időt üdültek belföldön, mint 2023-ban és még kevesebbet, mint 2022-ben. Persze, lehet, hogy azért, mert külföldre ment mindenki, de ez azért kevésbé valószínű.

2022-ben 15,6 millió vendégéjszakát töltöttek el a magyarok kereskedelmi szálláshelyeken, 2023-ban 14,9 milliót, tavaly pedig 15,1 milliót. Tehát nőtt a szám tavaly, de azért erre nem igazán lehet büszke senki, ez 0,2 százalékos növekedés. A vendégek száma ténylegesen is emelkedett, a 2023-as 6,27 millió belföldi vendég után tavaly 6,56 milliót regisztráltak. Ez a 2022-es számnál jobb, de nem éri el a 2019-es igazi csúcsévet, amikor 6,75 millió belföldi vendéget regisztráltak és 15,8 millió vendégéjszakát töltöttek el kereskedelmi szálláshelyeken.

A külföldiek sincsenek még annyian, mint a covid előtt, tavaly valamivel több mint 6 millió külföldi vendég 15 millió vendégéjszakát töltött Magyarországon – 2019-ben ez 6,2 millió vendég és 15,8 millió vendégéjszaka volt. A 2024-es évet azonban ők mentették meg. Több mint tíz százalékkal több külföldi turista jött Magyarországra (Budapestre), a vendégéjszakák száma is hasonló ütemben emelkedett. Ha valamennyi turisztikai szálláshelyet megnézzük – a magánszállások és egyéb szálláshelyek vannak még itt – akkor a külföldi turisták vendégéjszakáinál 14 százalékos bővülést látunk, miközben a belföldieknél mindössze 0,6 százalékot.

Szóval, lehet örvendezni, csak éppen nincs miért. A turisták arra a Budapestre kíváncsiak, amit a kormány egyszerűen le akar rohasztani és ahová hányadék felhőkarcolókat akar építtetni. A csúcsévben pedig a magyar lakosság minimálisan tudott többet költeni pihenésre, mint tavaly, és sokkal kevesebbet, mint 2022-ben.

Ami a GDP-t illeti: ami Nagy Márton szerint motor, az valójában 2 százalék. 2023-ban valóban kiemelkedően nagy volt a turizmus hozzájárulása a GDP-hez, 2,2 százalék, és lehet, hogy 2024-ben ez tovább nőtt, de ha tényleg ez a gazdaság motorja, akkor mi lehet a többi ágazattal? Már csak mellékszál, hogy miniszter azt is bejelentette, ősztől létrehozzák a szektor saját bankját, amely a Tourinform irodák hálózatán keresztül fogadja majd a hiteligényeket, az első hitelprogramok is ősszel jelennek meg.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.