Magyarország megkaphatja a szankciók alóli mentesítést a ma kezdődő, két napos rendkívüli uniós csúcstalálkozón – írja a hvg.hu.
A lap értesülései szerint a tagállami vezetők célja, hogy politikai egyezségre jussanak az olajembargó kérdésében, amelynek lényegében egyetlen akadálya a magyar álláspont.
Egy magas rangú tanácsi tisztviselő szerint a konszenzus azt jelentené, hogy az Oroszországból származó olajimport több mint kétharmadát fogják behozatali tilalommal sújtani, a vezetékes olajat pedig egyelőre nem érintené a szankció.
A lap forrása hangsúlyozta, hogy ez a "kivétel" ideiglenes lenne, a témára a lehető leghamarabb – vélhetően már a júniusi csúcstalálkozón – visszatérnének a politikusok.
Szintén a hvg.hu beszámolója szerint Orbán az uniós csúcsra érkezve Brüsszelben újságíróknak azt mondta, "a dolgok nem néznek ki jól", bár hozzátette, a hatodik szankciós csomag szövegjavaslata szerint az embargó kiterjedne a tengeri szállításon érkező orosz olajra, a csővezetéken érkezőre azonban nem. "Ez Magyarországnak jó megoldás, nem dobják le az atombombát a magyar gazdaságra" – fogalmazott.
Hozzátette viszont, hogy azt szeretnék elérni, hogy ha a csővezetéken érkező orosz olajjal történik valami, akkor Magyarországnak legyen joga tengeren keresztül beszerezni azt. "Ha ezt elérjük, akkor rendben vagyunk" – mondta.
Arra a kérdésre, hogy a mentesség nem okozna-e túlzott versenyelőnyt Magyarországnak, és adni kell-e érte valamit cserébe, Orbán azt válaszolta, hogy a szankciókból épphogy a nagy külföldi olajcégek gyűjtenek profitot, hiszen felment az olaj ára. Magyarország a kormányfő szerint semmilyen extraprofithoz nem tud jutni, mert azt kérik tőle, hogy olyan beruházásokat hajtson végre a Mol, ami nagyon sok pénzbe kerülne, a termék viszont drágább lesz. Vagyis úgy véli, azt kérik Brüsszelben, hogy költsünk rengeteg pénzt finomítóépítésre, aminek az lesz a vége, hogy drágább lesz a magyaroknak a benzin.
"Ha valakinek kompenzációt kell adnia, az nem mi vagyunk, hanem az Európai Bizottság" – mondta.
A délután négy órakor kezdődő találkozón először az Európai Parlament elnökével, Roberta Metsolával egyeztetnek, majd pedig az Ukrajnának nyújtandó támogatásokat veszik sorra az uniós állam-és kormányfők. Videolinken keresztül csatlakozik a tagállami vezetők értekezletéhez Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is.