A béke angyala elfordítja szelíd arcát

  • narancs.hu
  • 2014. január 23.

Hírnarancs

Kijev vajúdik, a Békemenet készül, az ellenzék megkeresztelkedik, a turul németül vijjog a véres égre. Csak a fiatalok maradnak otthon. Ez történt csütörtökön.

Az MTI jelentése szerint az ellenzéki pártvezér, Klicsko a rohamrendőröket és a tüntetőket is rávette, hogy átmenetileg függesszék fel a harcokat Kijevben, amíg az ellenzék és a kormány tárgyal. Az Amnesty International mellett a visegrádi országok - köztük tehát Magyarország - külügyminiszterei is a rendőri erőszak beszüntetésére szólítottak fel. Az elmúlt napok utcai pokláról döbbenetes képek készültek, lásd például itt.

false

 

Fotó: MTI/AP

A Nagy Ellenzéki Össze a Fogat közös nevet választott magának: ezentúl Összefogás néven kampányolnak majd. Bajnai a VS-nek adott interjút.

Tovább gyűrűzik az elmúlt hetek két legnagyobb botránya. A Szabadság téri német sas és a turul kapcsolatáról Demszky Gábor írt, az állami holokausztév bojkottjáról pedig Ungváry Rudolf beszélt szenvedélyesen. Az emlékmű felállítása ellen petíció is indult.

A paksi bővítésről a ma megjelenő Narancsban írunk részletesen és több szempontból. Az Origo a tárgyalások előzményeinek nézett utána a WikiLeaks amerikai követségi iratai között, az OSA pedig ma tartja első vitaestjét a témában - de lesz ebből egy egész sorozat. A békemenet pedig újra vonul majd, megvédi Putyin elnököt, a tolerancia bajnokát. Nem vicc, Bencsik András tényleg a tolerancia hazájának nevezte a mai Oroszországot.

Oroszország és az ördög, illetve az élet értelme témakörben ajánljuk Cseh Tamás Dosztojevszkij-számát, mégpedig Tompos Kátya elóadásában, ha már megjelent figyelemre méltó első lemeze.

Nyilvános az AEGON Művészeti Díj jelöltjeinek shortlistje. A tíz esélyes listája nagy meglepetést nem, remek könyveket viszont nagy számban tartalmaz. Esterházy és Krasznahorkai is ott figyel, a nagy esélyesek mégis Borbély Szilárd és Kun Árpád regényei.

Egy angol felmérésből kiderül, hogy az elmúlt öt évben Magyarországon nőtt a legnagyobb arányban azoknak a fiataloknak az aránya, akik a szüleikkel élnek. Már várjuk a Fidesz sajtóközleményét arról, hogy ez nem a reménytelen gazdasági helyzet, hanem a család visszanyert becsületének következménye.

Figyelmébe ajánljuk

A fejünkre nőttek

Az incel kifejezés (involuntary celibates, önkéntes cölibátus) má­ra köznevesült (lásd még: Karen, woke, simp); egyszerre szitokszó, internetes szleng és a férfiak egy csoportjának jelölése.

Visszatér

  • - turcsányi -

Johnny Cashnek van egy ilyen című száma, az 1994-es American Recordings című albumán. Nem is az övé, egy Nick Lowe nevű zenészé, aki egy ideig Cash rokona volt – az ő eredeti változatát használta például a pilot vége főcíméhez a Maffiózók (The Sopranos).

Tökéletes egyenlőség

Egy viking törzsfőnökről szóló animált tanmesével indul a film, aki népe minden tagjának (beleértve önmagát is) levágatta a bal kezét (szolidaritásból, mivel a fia bal keze odalett az ellenségtől menekülve), így akarván megőrizni az egységet.

A rossz dolog

Kínálta magát a trauma jelenkori uralmáról szóló kritikai panaszáradat Eva Victor debütfilmje kapcsán. A film több elemzője kiemelte, hogy a Bocs, kicsim erőssége éppen abban rejlik, hogy ellenáll e narratív toposznak.

Perkusszív vérvonal

A cimbalom története valódi sikersztori: az 1870-es években a cseh származású, Budapesten letelepedett hangszergyáros, Schunda Vencel József megalkotta kora népszerű kocsmai hangszerének tökéletesített változatát, a pedálcimbalmot, 1906-ban pedig már a tízezredik (!) példányt szállították ki a Magyar utcai manufaktúrából.

Suttogó szó-képek

  • Dékei Krisztina

A 2016-tól Berlinben élő, de idén hazaköltöző művész viszonylag korán, 2012-ben megtalálta egyéni kézjegyének alapelemét, a pixelt (talán a legismertebb ilyen műve a 2014-es Akadémiai pénisz), majd az ezen alapuló színezést: interaktív alkotásai csak akkor váltak láthatóvá, ha a közönség kiszínezte a tényleges pixeleket.

Fejszék és haszonnövények

  • Molnár T. Eszter

A táncos székekből összetolt emelvényen lépked. A székek mozognak, csúsznak, dőlnek, billennek, a táncos óvatos, de hiába, végül így is legördül.

Madártávlat

Ép és értelmi fogyatékkal élő színészek játszanak együtt a MáSzínház inkluzív előadásai­ban, a repertoárjukon ezek mellett színházi nevelési előadások és hagyományos színházi produkciók is szerepelnek. A közös nevező mindegyik munkájukban a társadalmilag fontos és érzékeny témák felvetése.

Ki a pancser?

  • Domány András

Budapestről üzent Tusk lengyel miniszterelnöknek a Kaczyn´ski-kormányok volt igazságügyi minisztere: nem kaptok el! Zbigniew Ziobrót 180 millió złoty, vagyis 17 milliárd forintnyi költségvetési pénz szabálytalan elköltése miatt keresik a lengyel hatóságok. Ki ez az ember, és hogyan taszította káoszba hazája igazságszolgáltatását?