Ludas Matyi nyerte az önkormányzati választásokat

  • narancs.hu
  • 2014. október 13.

Hírnarancs

Tarlós feltépi a földet és az István, a király címszerepére készül. De itt van az igazi király, Orbán Viktor is, aki nekifutott, és: nem mondott semmit. De megismerkedhetünk Ózd új polgármesterével, és kiderül: van még olyan, hogy MIÉP. Történet az iraki háborúról a Vígszínházban.

Napi Orbán = semmi

Az önkormányzati választások rendben lezajlottak, tudósításainkat sorban megtalálják: Fidesz, MSZP, MOMA, Jobbik, meg egy kis „szívderítő” helyzetértékelést. A nagy győzelem másnapján Orbán Viktor napirend előtti felszólalásra készült, így hétfő reggel kis túlzással boldog-boldogtalan – persze csak az, akit még egy kicsit is érdekel ez az egész – azt találgatta, vajon mi a jó eget jelenthet még be a tegnapi örömünnep után. Van egy jó hírünk: semmit.

MSZP = Döbrögi?

false

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Amint az várható volt, Ludas Matyi ebben az évben háromszor verte el Döbrögit, vagyis: a jobboldal a parlamenti és az európai parlamenti választások után az önkormányzati választásokon is súlyos politikai verést mért a baloldalra.” Fricz Tamás megint hozza a formáját, de a mesei jellegen túl úgy gondolja, hogy „sportosan szólva tehát: csere van”. Hát szerintünk meg marhára nincs se sportosan csere, se sporttalanul, de még csak sport sincs, mert ott vannak szabályok, itt meg…

(A hasonlat persze nem neki jutott először eszébe, nézzék csak!)

Fátyol nélkül

címmel mutattak be előadást az iraki háborúról a Vígszínházban. Mátyássy Áron, akit eddig filmrendezőként ismertünk, először rendezett színházban.

Lírai jobbikos vezeti Ózdot

false

 

Fotó: magyarhajnal.com


Csupa „cukiságot” tartogat még az eredményfeldolgozás. Azt például biztos nem tudták, hogy az Ózdot bevevő jobbikos polgármesterben egy költő veszett el, titkon egy lánglelkű poéta. Ha bírják ésszel, nézzenek bele Janiczak Dávid verseibe, de az ifjú megihlette Szarvast is. Mit is mondhatnánk?

Tedd magad szabaddá

Civil tüntetés október 23-án a Blahán. Save the Date!

Betépve?

false

Véget ért az Art Market, de a kortárs képzőművészet az utcára költözött. Hatalmas szobrot állítottak a Széchenyi téren, Hervé Loránth Ervin Feltépve című műve az alkotó elmondása szerint semmilyen politikai tartalommal nem bír, szerintünk meg – simán lehet, hogy paranoiások vagyunk –, mintha csak Tarlós kedves főpolgármester István fejét látnánk. Nem?

Tarlós István alias István

false

Tarlós Istvánt sokféle szerepben el tudnánk képzelni, de mondjuk még a legendás István, a király címszerepében nem vizionáltuk. Hát a Flash&bones-nak sikerült, reméljük, mindenki mosolyog.

MIÉP Tiszaeszláron

Az megvan, hogy a MIÉP nem szűnt meg, sőt, nemcsak hogy létezik, de van egy politikusa, aki polgármester lesz? Nagy Tibor Barnabás a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) színeiben vezeti eztán Tiszaeszlárt. Igen, Tiszaeszlárt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.