Ez a világ természetes folyása – mondta Orbán szóvivője, és ha nem kacsintott, nagy a baj

  • narancs.hu
  • 2016. augusztus 2.

Hírnarancs

Pacsiztunk Erdoğannal, Szijjártó életveszélyben érezte magát.

Törökországban minden oké,

legalábbis Szijjártó Péter szerint. A külügyminiszter hosszú interjút adott az Indexnek, amelyben a Törökországban zajló események is szóba kerültek. „Általánosságban szerintem jogos az a törekvés, hogy egy demokratikusan megválasztott hatalom minden, az államcsínyben bizonyos fokig részt vevő embert igyekszik felderíteni” – mondta Szijjártó, majd megnyugtatott mindenkit: ha az Orbán-kormány antidemokratikus folyamatokat érzékelő radarja bejelez Ankaránál, azon nyomban felemelik a hangjukat. Arról amúgy nincs információnk, hogy a külügyminiszter vajon olvasta-e azt a pár napos hírt, hogy gyakorlatilag tömegével viszik el a hatóságok a török újságírókat. A puccskísérlet óta Erdoğan mintegy 18 ezer embert tartóztatott le, ezt a folyamatot írta le Szijjártó a „jogos törekvés” szókapcsolattal.

Újságírókat vertek Ankarában

Újságírókat vertek Ankarában

Fotó: Lefteris Pitarakis/MTI

A Szijjártó-interjúnak van még egy meglepő pillanata. A külügyminiszter rébuszokban elmesél egy rémtörténetet: Brüsszelben kocogás közben rossz környékre keveredett, és úgy megijedt, hogy már az életéért futott, gyorsabban, mint amennyire addig gondolta, hogy futni tud. Amiatt, hogy Brüsszelben ilyen veszélyes környékek vannak, a külügyminiszter sajnálatát is kifejezi az ott élők felé. Kiderül, hogy az eset idején már miniszter volt, de még nem volt ilyen migráció, azonban most „felértékelődik bennem a migrációs politikánk, az biztos”, mondja Szijjártó.

Orbán gesztusa Eörsi felé

Eörsi Mátyás

Eörsi Mátyás

Fotó: Facebook

Eörsi Mátyás volt SZDSZ-es parlamenti képviselő egy Facebook-posztban magyarázta el, hogyan is lehetséges, hogy bár ő jelenleg a Demokratikus Koalíció tagja, az Orbán-kormány mégis jelöli egy demokráciákat tömörítő nemzetközi szervezet, a Demokráciák Közössége vezetőségébe. „Tisztában vagyok azzal, hogy erre a hírre sokan fogják felkapni fejüket, hiszen ilyen vagy ehhez csak hasonló támogatás a NER-re a legkevésbé sem volt jellemző” – írja Eörsi. Elmondása szerint az ötletre végül Szijjártó Péter bólintott rá egy találkozón, ahol Eörsi elmondta, hogy helyteleníti a kormány politikáját, ezentúl is független lesz a kormánytól, és „semmilyen formális vagy más nyomást” nem lehet majd rá gyakorolni. A külügyminiszter ezt elfogadta, írja. A már említett Index-interjúban Szijjártó azt is elárulja, Orbán hogy reagált erre a felvetésre: „A rendszerváltoztatásban szerzett érdemeket akkor is tiszteletben kell tartani, ha azóta sok mindenben nem értünk egyet.” Eörsi azt is írja egyébként, hogy nem teljesen világos számára, milyen előnye származik a külügyi kormányzatnak mindebből.

Eltemették Esterházy Pétert

A 66 éves korában, hasnyálmirigyrákban elhunyt Kossuth-díjas író temetését kedden, 11 órakor tartották a Veszprém megyei Gannán. Esterházy Pétert az altemplomban lévő családi kriptában helyezték örök nyugalomra. A szertartást Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát celebrálta.

false

 

Fotó: Bodnár Boglárka/MTI

Orbán elmegy Rióba

És nemcsak ő, hanem például Áder János is a magyar állami vezetők közül. Ez a világ természetes folyása, közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnöki sajtóiroda vezetője: „Olyan nagyszabású rendezvény esetén, mint a négyévente megrendezésre kerülő olimpiai játékok, teljesen természetes, hogy minden részt vevő országot magas szinten reprezentálnak állami vezetők.”

false

 

Fotó: Kovács Tamás/MTI

Doppingügy a kajakosoknál

Doppinggyanú merült fel a férfi kajakos olimpiai csapatban, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség a gyanúba keveredett sportolók nevét nem hozta nyilvánosságra, de azt igen, hogy helyettük Molnár Péter és Tótka Sándor utazik Brazíliába, írja a Nemzeti Sport. Ketten produkáltak fejenként három atipikus mintát, ami még nem minősül vétségnek, de a Magyar Antidopping Csoporttól kapott információk alapján egyértelmű, hogy tiltott szer van a szervezetükben.

Molnér Péter és Tótka Sándor utazik Brazíliába

Molnár Péter és Tótka Sándor utazik Brazíliába

Fotó: Kovács Tamás/MTI

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.