Gyárfás lemondott, de mi lesz a szellemi elnyomással?

  • narancs.hu
  • 2016. november 30.

Hírnarancs

Ezen a sűrű napon kiderült, hogy vannak elégedetlen fideszesek, és elítélték a röszkei „terroristát” is. Mutatjuk a részleteket.

A lemondásról

Ma reggel lemondott tisztségéről Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség 1993 óta regnáló elnöke. Távozását világklasszis magyar úszók követelték, Hosszú Katinka és férje/edzője, Shane Tusup vezetésével. Az egyelőre nem világos, hogy Gyárfás a 2017-es vizes világbajnokság szervezőbizottságának társelnöki posztjától is megválik-e. Hosszú Katinka és Gyurta Dániel üdvözölte az elnök lépését, Pásztory Dóra paralimpiai bajnok pedig azt írta: „Gyárfás Tamás lemondása egy lehetőség a változásra, de önmagában még nem garancia erre.” Lehetséges utódként eddig Czene Attila volt sportállamtitkár és Seszták Miklós fejlesztési miniszter neve merült fel a sajtóban.

Ennek lőttek

Ennek lőttek

Fotó: MTI

Orbán és Mátyás király

Blogposztunkban elemezzük Orbán Viktor mai, a Magyar Diaszpóra Tanács előtt elmondott beszédét, melyben azt állította, „soha nem volt Közép-Európának ekkora befolyása európai ügyekre, Mátyás óta biztosan nem.” Úgy fogalmazott, a politikai korrektség mint beszédmód a szellemi elnyomás egyik legnyilvánvalóbb eszköze volt. Szerinte ennek az amerikai lábát Trump győzelmével sikerült kiütni, de „Európában még vannak gondjaink”.

Kitüntetések

Miniszterelnökünknek dolgos napja volt, nagyívű beszéde után nem sokkal a Magyar Érdemrend nagykereszt polgári tagozatával tüntette ki Bojko Boriszov bolgár kormányfőt. A hivatalos indoklás szerint „az ezeréves magyar-bolgár barátság megerősítését elősegítő, valamint Európa déli határainak védelme iránt elhivatott és Magyarország biztonsága szempontjából is meghatározó jelentőségű tevékenysége elismeréseként” kapta a kitüntetést a politikus.

A szocialista Harangozó Tamás adatigénylése nyomán kiderült, hogy Bayer Zsolt évtizedes cimborája, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes javaslatára kaphatta meg lovagkeresztjét. Semjén figyelmébe a GULÁG-okban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány elnökhelyettese ajánlotta a publicistát.

Megbeszélnek, 2010-ben

Megbeszélnek, 2010-ben

Fotó: MTI

Kutatás

Az emberek 61 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon – állítja a Policy Solutions, a ZRI és a FES közös elemzése. A kormánypárti szavazók 5 százaléka is elégedetlen, különösen az alacsonyabban iskolázott fideszesek borúlátóak.

Ellenzék

Saját előválasztási javaslattal állt elő az MSZP, miután látszólag megfeneklettek a Párbeszéd által kezdeményezett előválasztási tárgyalások. A Párbeszéd javaslatához képest a szocialisták kizárnák az internetes voksolást, az Együttel pedig várhatóan az okoz majd konfliktust, hogy az MSZP közös listában – sőt közös logóban – gondolkodik.

Közben Szigetvári Viktort, az Együtt elnökét kitiltották a Parlamentből és a képviselői irodaházból, Molnár Gyulának pedig fia született.

Példás büntetés

Első fokon tíz év fegyházbüntetésre ítélték a terrorcselekménnyel gyanúsított szír férfit, Ahmed H.-t. Nem a köznapi értelemben vett terrorizmusra kell gondolni, Ahmed bűne az volt, hogy tavaly szeptember 16-án a vád szerint ő irányította a röszkei zavargást, ezzel arra „kényszerítette” a rendőrséget, hogy a kerítésnél felgyülemlett menekülteket engedjék be az országba. A dolog iróniája, hogy H. akár legálisan is beléphetett volna Magyarországra, tíz éve Cipruson él, van schengeni vízuma. Röszkénél csupán menekülő családtagjainak akart segíteni.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.