Gyárfás lemondott, de mi lesz a szellemi elnyomással?

  • narancs.hu
  • 2016. november 30.

Hírnarancs

Ezen a sűrű napon kiderült, hogy vannak elégedetlen fideszesek, és elítélték a röszkei „terroristát” is. Mutatjuk a részleteket.

A lemondásról

Ma reggel lemondott tisztségéről Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség 1993 óta regnáló elnöke. Távozását világklasszis magyar úszók követelték, Hosszú Katinka és férje/edzője, Shane Tusup vezetésével. Az egyelőre nem világos, hogy Gyárfás a 2017-es vizes világbajnokság szervezőbizottságának társelnöki posztjától is megválik-e. Hosszú Katinka és Gyurta Dániel üdvözölte az elnök lépését, Pásztory Dóra paralimpiai bajnok pedig azt írta: „Gyárfás Tamás lemondása egy lehetőség a változásra, de önmagában még nem garancia erre.” Lehetséges utódként eddig Czene Attila volt sportállamtitkár és Seszták Miklós fejlesztési miniszter neve merült fel a sajtóban.

Ennek lőttek

Ennek lőttek

Fotó: MTI

Orbán és Mátyás király

Blogposztunkban elemezzük Orbán Viktor mai, a Magyar Diaszpóra Tanács előtt elmondott beszédét, melyben azt állította, „soha nem volt Közép-Európának ekkora befolyása európai ügyekre, Mátyás óta biztosan nem.” Úgy fogalmazott, a politikai korrektség mint beszédmód a szellemi elnyomás egyik legnyilvánvalóbb eszköze volt. Szerinte ennek az amerikai lábát Trump győzelmével sikerült kiütni, de „Európában még vannak gondjaink”.

Kitüntetések

Miniszterelnökünknek dolgos napja volt, nagyívű beszéde után nem sokkal a Magyar Érdemrend nagykereszt polgári tagozatával tüntette ki Bojko Boriszov bolgár kormányfőt. A hivatalos indoklás szerint „az ezeréves magyar-bolgár barátság megerősítését elősegítő, valamint Európa déli határainak védelme iránt elhivatott és Magyarország biztonsága szempontjából is meghatározó jelentőségű tevékenysége elismeréseként” kapta a kitüntetést a politikus.

A szocialista Harangozó Tamás adatigénylése nyomán kiderült, hogy Bayer Zsolt évtizedes cimborája, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes javaslatára kaphatta meg lovagkeresztjét. Semjén figyelmébe a GULÁG-okban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány elnökhelyettese ajánlotta a publicistát.

Megbeszélnek, 2010-ben

Megbeszélnek, 2010-ben

Fotó: MTI

Kutatás

Az emberek 61 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon – állítja a Policy Solutions, a ZRI és a FES közös elemzése. A kormánypárti szavazók 5 százaléka is elégedetlen, különösen az alacsonyabban iskolázott fideszesek borúlátóak.

Ellenzék

Saját előválasztási javaslattal állt elő az MSZP, miután látszólag megfeneklettek a Párbeszéd által kezdeményezett előválasztási tárgyalások. A Párbeszéd javaslatához képest a szocialisták kizárnák az internetes voksolást, az Együttel pedig várhatóan az okoz majd konfliktust, hogy az MSZP közös listában – sőt közös logóban – gondolkodik.

Közben Szigetvári Viktort, az Együtt elnökét kitiltották a Parlamentből és a képviselői irodaházból, Molnár Gyulának pedig fia született.

Példás büntetés

Első fokon tíz év fegyházbüntetésre ítélték a terrorcselekménnyel gyanúsított szír férfit, Ahmed H.-t. Nem a köznapi értelemben vett terrorizmusra kell gondolni, Ahmed bűne az volt, hogy tavaly szeptember 16-án a vád szerint ő irányította a röszkei zavargást, ezzel arra „kényszerítette” a rendőrséget, hogy a kerítésnél felgyülemlett menekülteket engedjék be az országba. A dolog iróniája, hogy H. akár legálisan is beléphetett volna Magyarországra, tíz éve Cipruson él, van schengeni vízuma. Röszkénél csupán menekülő családtagjainak akart segíteni.

Figyelmébe ajánljuk

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.