Nem találunk szavakat – Elment egy nagy ember

  • narancs.hu
  • 2016. július 14.

Hírnarancs

Folyik a magyar nyár a maga medrében, Lázárostul és Ligetestül, és közben nem találunk szavakat. Meg vagyunk kövülve. Ijedten pislantunk: ennyire ki lennénk szolgáltatva kényünknek-kedvünknek? A levegő kevés, pedig van. Hírek egy gyászos csütörtökön.

Lázár naptára

A megszokott színvonalat hozta a mai kormányinfó, volt benne minden, ami kell, gutaütést kapó újságíró, Lázár személyes naptárja is előkerült, aztán a hamiskás somolygásáról ismert miniszter leszovjetuniózta Brüsszelt. Kezdjük a számvetést ez utóbbi témával, a kvótaellenes „népszavazás“ közeledtével lassan mindennapos Huxit-kacsingatással. Egy mondat az egész, de milyen mondat! „Nem azért léptünk ki a Szovjetunióból, hogy egy másik unió tagjai legyünk, hanem hogy függetlenek legyünk” – mondta Lázár ma, csak úgy, bele a levegőbe.

false

 

Fotó: Kovács Attila/MTI

A múlt héten bejelentett kormányátalakítás után a sajtó találgatásba kezdett arról, vajon az egész kabinetbaszakodás Lázár pozíciójának gyengülését vagy erősödését jelenti-e. A Heti Válasz például azt írta, hogy Lázár kormányfő lehet, amennyiben 2018-ban koalícióra kényszerül a párt. Lázár szerint viszont azért született meg a cikk, mert „biztos elfáradt valaki”, ugyanis nagyon meleg volt a hétvégén. „A naptáramban nem szerepelnek ilyen forgatókönyvek” – zárta rövidre az ügyet a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Rávághatnánk erre: ha a naptárba nem is írta föl, de a „Titkos Hatalmi Tervek 2018-ra” felirattal ellátott spirálfüzetbe ettől még be is véshette akár.

Ligeti veszedelem

A Liget-ügy is szóba került, Lázár szerint téved mindenki, aki a fákat félti, mert csak beteg fákat vágnak majd ki. „Számítok balhéra a Ligetben” – tette hozzá. Őszintén szólva, mi is.

A poén amúgy az, hogy nemcsak beteg fákat nem vágnak, hanem semmilyen fát nem vágnak ki, mert megenyhült a Városliget Zrt. jeges szíve a sok fafetisiszta láttán. Hallgassuk csak meg a zrt. műszaki igazgatóját, Sághi Attilát, mit hordott össze a Habony-féle Lokálban, és azt most hagyjuk is, hogy miért pont ott. „A tiltakozások hatására az a döntés született, hogy mostantól egyetlen egészséges fát sem vágunk ki az építkezés miatt, hanem a problémás helyen álló fák mindegyikét átültetjük a Ligeten belül.” Ilyen egy igazi happy end, szívszorító és könnyfacsaró. A Ligetvédők persze nem hatódtak meg, nem hisznek a faátültető gépekben, a zrt. szakértelmében, és egyáltalán, nem nagyon hisznek el semmit Sághi Attilának, főleg, hogy egy nagyobb fa átültetésére kábé egy évig kell felkészíteni szegény párát.

Sághi egyébként „kopaszügyben” is mondott egy-két jót, például: „Nem számítottunk rá, hogy elfajulnak a dolgok. Voltak hibák, de az őrző-védők alapvetően nem jártak el jogszerűtlenül. Ezzel együtt azt tudom mondani, hogy a tömeges biztonsági jelenlét napokon belül meg fog szűnni. Továbbra is lesz őrzés, de közel sem ilyen kiterjedésben.” Alapvetően nem jártak el jogszerűtlenül, persze, sőt erről az „elfajult” „tömeges biztonsági jelenlétről” mintázták a jogszerűség aranyszobrát.

Ha, akkor az véletlen

false

Meghalt Esterházy Péter, közölte a család és a Magvető Kiadó a nyilvánossággal. Az író csütörtökön, a délutáni órákban hunyt el élete hatvanhatodik évében. Júniusban Esterházy nyitotta meg a könyvhetet. Így:

„Végre egy szöveg, amit nem a hasnyálmirigy szóval kezdek. Bár attól tartok, én magam vagyok az, akkor is, ha egy szót sem szólnék, csak itt álldigálnék, aki minderre, arra, emlékeztet. De hát ezen nem lehet változtatni. Borítsunk hát fátylat rám. A fátyol miatt ilyen rekedtes a hangom, mintha egy maffiafilm szinkronhangja lennék. (Fölhívom a tűzön-vízen át kormányhű olvasók figyelmét, hogy ebből az is következik, hogy a film nem magyar, tehát semmi áthallás. Hacsak nem magyarról magyarra szinkronizálunk, ami ugyan elsőre értelmetlennek tűnik, bár időnként szükségünk volna rá. Haza, hűség, hagyomány, Európa, Real Madrid – mintha más nyelvet beszélnénk.)”

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”