Megszorítanak a görögök – Nemo kapitány is halott

  • narancs.hu
  • 2015. július 10.

Hírnarancs

Engedni látszanak a görögök a nemzetközi nyomásnak, magához tért a kínai tőzsde, ismét embereket küld az űrbe a NASA, meghalt Omar Sharif, és vasárnap ismét melegszik az idő – hírek egy szebb és jobb világból, mely csak a mesékben létezik.

Indul a görög

Két nappal az EU-csúcs előtt Ciprasz görög miniszterelnök 13 milliárd eurós megszorító csomagot jelentett be, de még el kell fogadnia a görög törvényhozásnak is. Sőt, hat euróövezeti ország parlamentjének is rá kell bólintania, hogy hivatalosan is megnyissák a tárgyalásokat a görög mentőcsomagról. Az ügyben megszólaló francia politikusok lelkesen üdvözölték Ciprasz lépését (rossz nyelvek szerint ők állnak mögötte), a németek sokkal szkeptikusabbak, joggal hivatkozva arra, hogy a görögök múlt vasárnap leszavazták ugyanezen lépéseket. Mondjuk a népszavazás előtt a görög kormány akkori (azóta lemondott) pénzügyminisztere, Varufakisz is arra hivatkozott, hogy a görög és a hitelezői javaslat a szükséges reformok terén nagyon hasonló, ám a görög kormány nem értett egyet az adósság átrendezésével. Ebben azóta már az EU is engedékenyebbnek tűnik, most már azt számolgatják, hogy mennyire fenntartható a görög adósság, ami szintén közelebb vihet a megállapodáshoz. Optimista szcenárió szerint már hétvégén rendeződhet a görög hitelválság. Most lehet reménykedni. Vagy nem.

És a többiek

A görög miniszterelnök bejelentésének hatására erősödött a forint. Ráadásul – és ennek már jóval nagyobb a világgazdasági hatása – erőteljesen magukhoz tértek a kínai részvénypiacok is: a BBC tudósítása szerint a sanghaji és hongkongi tőzsdén is erőteljesen emelkedtek az árfolyamok, ami optimista értékelés szerint talán véget vethet a többheti zuhanásnak (ezt meg az állami nyomásra piacra öntött olcsó bankhitelek diktálta részvénylufi kipukkanása okozta – lásd erről az Index cikkét). Szkeptikusok szerint a tendencia talán csak átmeneti, mely a kínai kormány rendteremtő szándékú részvénypiaci beavatkozásának köszönhető – némely nagybefektetőknek egyszerűen megtiltották, hogy eladjanak, másokat pedig éppen hogy vásárlásra köteleztek. Nos, ha ezeket a kényszerregulációkat feloldják a kínai hatóságok, semmi sem gátolhatja a tendencia megfordulását. Igaz, a makrogazdasági helyzet nem támasztja alá azt a hipotézist, hogy a részvénypiaci válság megrázná az egész kínai gazdaságot.

Irány a Mars!

Történelmi bejelentést tett a NASA, megnevezték azt a négy űrhajóst, akiket már egy új fejlesztésű űrhajóval fognak felvinni a Nemzetközi Űrállomásra. Az őket a kozmoszba repítő járművet az állami űrügynökség és két magáncég, a Boeing és a SpaceX együttműködésében konstruálják meg. S ha már orosz segítség nélkül is biztonsággal juthatnak amerikaiak az űrbe, idővel akár a sokat emlegetett Mars-expedíció is sorra kerülhet, nem is szólva kisbolygókon való landolásról. Bár az amerikai állami űrügynökség már évek óta szorosan együttműködik a Space Exploration Technologies nevű, magánkézben lévő, amerikai űrkutatási vállalattal, eddig csak teherűrhajókat küldtek a közös missziók alatt a Nemzetközi Űrállomásra. A NASA és a Space X vezetősége azonban már évek óta azt tervezi, hogy az amerikai űrsiklók aktív szolgálatból való kivonása után ismét saját erőből küldjenek asztronautákat a Nemzetközi Űrállomásra, és azon túlra is. Az első csapat tagjai: Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley és Sunita Williams. A NASA és a SpaceX annak ellenére optimista, hogy a hónap elején pár perccel a kilövés után felrobbant a SpaceX Falcon 9 rakétája, ami a Dragon teherszállító űrhajóval a Nemzetközi Űrállomásra szállított volna rakományt.

Meghalt Omar Sharif

83 éves korában elhunyt Omar Sharif, a világszerte ismert és közkedvelt színész, számos népszerű filmalkotás főszereplője, aki évtizedeken át formált meg többnyire egzotikus és titokzatos figurákat. Az 1932-ben az egyiptomi Alexandriában, libanoni származású görög katolikus családban született Omar Sharif (eredeti nevén: Michel Demetri Chalhoub) 1955-ben muszlim hitre tért, hogy elvehessen egy egyiptomi színésznőt, Faten Hamamát, akivel számos filmben játszott együtt. Az első angol nyelvű szerepét David Lean mára legendássá vált mozijában, az Arábiai Lawrence-ben kapta meg: Sharif Ali figurája Golden Globe díjat és szakmai áttörést hozott számára, no és további szerepek sokaságát. Játszott ő Dzsingisz kánt, német tábornokot, Rudolf főherceget, Che Guevarát – no és persze Doktor Zsivágót, meg az iskolai filmvetítések sztárját, a Rejtelmes sziget Nemo kapitányát. A magyar nézők korántsem láthatták a maga idejében valamennyi filmjét, szerepét, de nálunk különösen népszerű volt rosszemberi alakítása a Mackenna aranya című klasszikus (habár mai szemmel kissé nehezen értelmezhető) westernben. Töménytelen mennyiségű (az imdb.com szerint 118) film- és tévészerepe mellett szólnunk kell arról is, hogy évtizedeken át volt a világ talán leghíresebb hivatásos bridzsjátékosa. Utolsó szerepét egy 2013-as francia–marokkói filmdrámában a címét a híres Clash-számból merítő Rock The Casbah-ban játszotta. 2012-ben diagnosztizálták Alzheimer-kórral, végül Kairóban halt meg szívroham következtében.

false

Vasárnap ismét melegszik

Mint frissített prognózisunkból is kiderül, hétvégén is kellemes nyári időnk lesz, szombaton némileg visszafogottabb, vasárnap már erőteljesebb felmelegedéssel, s utóbbi napon 30 fok körüli, afeletti maximumokkal. Mindkét napon lesz alkalmunk napozni, ám ezzel nem árt óvatosnak lenni – friss cikkünkből az is kiderül, miért!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.