Mai szereposztás
Ha Görögország nem képes megvédeni saját határait, akkor az EU-nak jogot kellene biztosítani ahhoz, hogy valós, rendészeti erővel, határőrizettel megvédje az ország határait – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, miután megbeszélést folytatott az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának vezetőjével. Szerinte az, hogy Görögország nem tartja be a schengeni szabályokat, nem jogosítja fel Magyarországot arra, hogy ő is felmondja a schengeni előírásokat. Manfred Weber közölte: támogatja, hogy az uniónak közbe kell avatkoznia a külső határok védelmére, ha egy ország nemzeti erői kudarcot vallanak. Megjegyezte, ez a kezdeményezés része annak az ötpontos javaslatának, amellyel a jelenlegi európai helyzetet kezelné.
|
A rossz rendőr szerepe ma elsősorban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek jutott, aki felháborítónak minősítette és visszautasította Sigmar Gabriel német alkancellár kijelentését, miszerint Magyarország a bevándorlókkal kapcsolatban nem tartja be a nemzetközi konvenciókat. „Felháborítónak tartjuk és visszautasítjuk ezt a képtelen vádat. Mi minden bevándorlót a nemzetközi jogszabályoknak megfelelően ellátunk Magyarországon – mondta Szijjártó Péter az MTI tudósítójának pénteken Prágában. – Aki ezzel ellentétes állítást tesz, legyen az akárki, az hazudik.”
Már Magyarországon megfulladtak
Az osztrák rendőrség mai közlése szerint a szakvélemény is azt valószínűsíti, amit kezdetektől sejteni lehetett: az augusztus 27-én Ausztriában, az A4-es autópályán megtalált hűtőkocsiban összezsúfolódott menekültek már Magyarországon megfulladtak. A tragédia áldozatai közül 59 férfi, nyolc nő, négy pedig gyermek volt.
Keresik a koptokat
Egyre szórakoztatóbb, illetve – ha azt nézzük, hogy eredetileg egy kormányzati közlésről van szó – egyre elképesztőbb fordulatokat vesz az ezer befogadott keresztény története. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Párizsban jelentette be, hogy Magyarország 2013–2014-ben ezer keleti keresztény családot befogadott Irakból és Egyiptomból és adta meg nekik az állampolgárságot. A nyilvánosságot erről azért nem tájékoztatták, hogy ezzel is védjék őket. Az, hogy kopt keresztényekről van szó, Szijjártó Péter Népszabadság-interjújából derült ki. „Magyarország is fogad be menekülteket, de nem beszélünk róla. Ezres nagyságrendben fogadtunk be kopt keresztényeket, amikor Egyiptomban üldözték őket” – mondta a napilapnak a külügyminiszter. A Népszabadság utánajárt az ügynek, a kis lélekszámú kopt egyház közössége nem tud újonnan érkezőkről. A lap munkatársa beszélt egy rendszeresen templomba járó kopt kereszténnyel és a magyarországi kopt egyház egyik volt elöljárójával is. „Mindketten csodálkozva fogadták a kormány bejelentését, egyikük sem tud arról, hogy az elmúlt években ezrével érkeztek volna kopt keresztények Magyarországra. Néhány, legfeljebb tíz-húsz családról beszélhetünk.” (nol.hu)
http://nol.hu/belfold/meglepett-koptok-1562489
A rendőrség vizsgálja a röszkei „ételosztást”
A hvg.hu csütörtök este számolt be http://hvg.hu/itthon/20150910_Dobbenetes_video_kerult_ki_a_roszkei_tabo
egy osztrák politikus felesége által készített videofelvételről: a felvételen rendőrök dobálnak a menekültek százai közé zacskóba csomagolt zsemléket és ásványvizes palackokat. Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője ezzel kapcsolatban közölte: a készenléti rendőrség parancsnoka tényfeltáró vizsgálatot rendelt el az eset körülményeinek tisztázására, ugyanakkor hasonló esetről nem kaptak panaszt.
Jó reggelt, katolikus egyház!
Mivel egy majd’ kétezer éves egyházról van szó, nem csoda, ha lassabb a reakcióideje; a lényeg, hogy értesültek végre a menekültválságról. Veres András szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia megválasztott elnöke azt mondta, nemre, korra, nemzetiségre vagy éppen felekezetre való tekintet nélkül kell segíteni az úton lévő, nehéz helyzetbe került embereket.
Demján Sándor a zsebébe nyúl
Az EU 4 milliós támogatásának 25 százalékát, azaz 1 millió eurót ajánl fel a menekült gyerekek körülményeinek javítására Demján Sándor. „Mind magánemberként, mind a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökeként egyaránt kötelességemnek érzem, hogy segítsünk az arra rászorulóknak, elsősorban a saját magukról önállóan gondoskodni képtelen, hazánkban és határainkon tartózkodó menekült gyermekeknek” – olvasható közleményében.
Előzetesben Szepessy Zsolt
Nyíregyházán előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit, élettársát és annak fiát is, akik a gyanú szerint csaknem hatszáz ukrán állampolgárnak segítettek pénzért cserébe kedvezményes eljárásban magyar állampolgárságot szerezni – tudta meg az MTI. A letartóztatott férfi Szepessy Zsolt, Monok volt polgármestere. Szepessy az ún. monoki modell meghirdetésével lett híres (segély csak közmunkavégzésért és jó magaviseletért jár), amely metódus ma már lényegében kormányzati szintre került. Szepessy az Összefogás Párt vezetőjeként nemcsak a választási bizottságot árasztotta el népszavazási kezdeményezések sorával az évek során, de az ország legkülönbözőbb pontjain indult időközi választásokon.
Az embert kell látni a menekültben
A menekültválság hosszú távú megoldásának keresése közben is az embert kell látni a menekültekben, a velük érkező gyerekek pedig különleges elbánásban kell, hogy részesüljenek. Székely László ombudsman szerint a migráció miatt kialakult helyzetben a humanitárius probléma kezelése az elsődleges, az embert kell látni a menekültekben. Az alapvető jogok biztosának hivatala pénteki közleménye szerint a helyzet az emberi jogi követelményeknek megfelelő, felelős megoldást követel, a kérdés közép- és hosszú távú kezelésével kapcsolatos vita jogos és fontos, de a megoldásokat kereső erőfeszítések közepette is az embert kell látni a menekültben. Székely László kiemelte még, hogy a magyar határhoz érkező menekültek között egyre több gyermek van, és ők az állam részéről a magyar és nemzetközi jog előírásai értelmében is különleges figyelmet, gondoskodást igényelnek. Emellett szerinte szükség van a hatóságok részéről a világos és egyértelmű tájékoztatásra, az érintettek és a közvélemény hiteles informálására, és érdemes építeni a nemzetközi emberi jogi intézmények, így különösen az ENSZ, az UNICEF és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szakmai segítségére és tanácsaira. Székely László egyetért az UNHCR felhívásával, amely szerint lehetővé kell tenni valamennyi humanitárius szervezet számára, hogy folyamatosan segítséget nyújthassanak a menekült embereknek a határ gyűjtőpontjain, javítani kell a helyszíni koordinációt, a befogadás feltételeit és a menekültekkel való kommunikációt.