tévésmaci

Buta kos

  • tévésmaci
  • 2020. október 17.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché a rózsakertben rendeltek, Sztupa beleszeretett egy rózsába. Jó, ez nyilvánvaló poétikai túlzás, valójában csak nagyon összebarátkoztak. Mondhatjuk így, bár a rózsának köztudomásúan nincsen választása. Néha a köztudomás is tévedhet, hisz ez a rózsa, valamilyen közönséges rózsa rózsa láthatóan kivirult az alatt az idő alatt, míg Sztupa kitüntetett figyelmet szentelt neki. Sztupa naponta kétszer sétált a rózsakertben, de mindig csak addig a rózsáig, nála lecövekelt és beszélt hozzá. Ómafa feljegyzései szerint roppant vicces dolgokat mondott neki, holott soha nem volt egy kimondott humorfelelős. Nem így Troché, mármint ő sem volt egy különösebb humorhuszár, de a rózsakertben máshogyan viselkedett, a rövid vendégjáték dacára afféle gazdaként járt-kelt. Ismert minden rózsát személyesen, vágta mindegyiknek a nevét (olykor a szárát is), a fajtáját, ki nemesítette, hol nemesítette, latin nevét, milyen éghajlatot kedvel, hogyan kell locsolni, milyen földet igényel. Hosszan tudott mesélni a speciális érzékenységű virágok védelméről, de abban is szerfeletti jártasságot mutatott, hogy milyen alkalomra milyen rózsa illik, milyet tegyünk az asztalra teaidőben és máskor, kinek milyen és mekkora csokrot, bár az olyan közhelyes baromságokat, mint hogy a vörös rózsa a szerelem jele lenne, a fehér rózsa meg valami másé, nos, azokhoz még a cáfolat szintjén sem ereszkedett le. Ellenben szívélyesen karon fogott minden kuncsaftot, pedig voltak köztük számosan obskúrus alakok, és körbevezette őket a rózsakertben, mindig más és más kiselőadást rögtönözve nekik. Persze mindenki érdeklődő pofával asszisztált a színjátékhoz, s akadt közöttük olyan is, aki megpillanthatta a rózsájával társalkodó Sztupát. Az ilyenek rendszerint végzetesen hibás következtetést vontak le az élményből.

Pénteken (18-án) este kilenckor az HBO egy német krimivel kedveskedik kedves mindnyájunknak, melyben a helyi jogrendszer egy durvább fekete lyukába tehetünk érdekes kirándulást. Emellett játszik a Collini nem beszélben régi kedvencünk, a jó nevű Heiner Lauterbach is, aki az emlékeim szerint egyszer még – konkrétan Michael Verhoevennél – Semmelweis Ignácot is adta, természetesen jelentős magyar asszisztenciával, rendszerváltástáji tévéfilm, talán Végvári Tamásra emlékszem közülük. Aki viszont csak szűk fél óráig bírja elviselni a jó Heiner pofáját, a Duna tévé irányába télakolhat, ahol a Király táncol című színpompás francia–belga dolgozatot vetítik, mely hol is játszódhatna máshol, mint a Napkirály udvarában. Well, a Napkirály nagy király volt, kezdhetném a feleletemet, de Tchéky Karyónál aligha látott a világ jobb Molière-t, ez igaz akkor is, ha az ugyancsak híres Benoît Magimel is odateszi magát XIV. Lajosként. Magáról a filmről csak annyit, hogy volt nekem egy történész barátom, aki egyszerűen nem tudta eldönteni, hogy műveiben Napóleont vagy a Napkirályt nevezze Napcsinak, ezért aztán el is fordult Franciaország történelmétől.

Szombaton este kilenckor a Filmbox Extra HD belefog Az ifjú pápa leadásába, az első két résszel. Ekkor A másik Boleyn lány már egy órája megy a Film Cafén. A sorozat a némileg – de tényleg csak egy kicsit – túlértékelt Paolo Sorrentino munkája Jude Law-val és Diane Keatonnal, a film meg egy rendes szirupos marhaság, de ez a királyos filmek hétvégéje, s hát ne feledkezzünk meg Natalie Portman és Scarlett Johansson kettőséről sem. Apropos, tudták önök, hogy Eric Bana magyar? Két független forrás is igazolja pedig, az egyik az, hogy nekem van egy Bana Ferenc nevű ismerősöm (egyszer meg is verték a Fradi-szurkolók, mert azok egyfelől megvernek mindenkit, másfelől őt össze is keverték Bene Ferenccel), a másik meg azt állítja, hogy mielőtt az apja disszidált, Banya Erikának hívták. Vigyázzanak nagyon a tévézéssel, mert állítólag be lehet zsongani tőle.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.