Egy hét kultúra 2022/47.

  • Narancs
  • 2022. november 23.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

VIRTUÁLIS AKT Szokatlan restaurálási projekt indult Firenzében: megkezdték ugyanis Artemisia Gentileschi „cenzúrázott” aktfestményének eredeti állapotba való visszaalakítását. A 17. századi festőnő Allegoria dell’Inclinazione című, 1615 körül készült olajképén eredetileg egy ruhátlan nőalak szerepelt, ám ez mintegy hetven évvel az elkészülte után nem bizonyult illendőnek, így az aktra fátylat és drapériákat festettek. A képet hosszú idő után egy kiállításra készülve emelték ki a firenzei Casa Buonarroti múzeum egy mennyezeti képkeretéből, hogy megtisztítsák és helyreállítsák. Mivel a restaurálás röntgenvizsgálatai során kiderült, hogy a későbbi ráfestés nem távolítható el az eredeti mű károsítása nélkül, a projekten dolgozó csapat azt találta ki, hogy digitálisan hozzák létre a festmény eredeti, ruhátlan változatát. A munkálatok a festménnyel még jó darabig eltarthatnak, az új-régi képet várhatóan 2023 szeptemberében mutatják be a közönségnek.

 

GIACOMETTI KONCENTRÁLTAN Önálló múzeumot és művészeti iskolát szentelnek Alberto Giacomettinek Párizsban. Az intézményt az 1966-ban elhunyt svájci szobrász hagyatékát kezelő alapítvány, a La Fondation Giacometti hozza létre, a tervek szerint 2026-ban nyílhat meg az 1900-ban épült, üvegcsarnokkal is rendelkező egykori Les Invalides pályaudvar épületében. A múzeum hatezer négyzetméternyi kiállítótérrel rendelkezik majd, és úgy tervezik, hogy a közel tízezer Giacometti-műnek, amelynek a közönség általában csak töredékét láthatja, nagy részét kiállíthatják majd. Az intézmény természetesen a szobrász művein kívül kortárs tárlatokat is fogad majd, és egy művészeti iskolát is működtetni fog, amely nyitott lesz gyerekek és felnőttek, kezdők és tapasztaltabb alkotók számára is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„A Száraz november azoknak szól, akik isznak és inni is akarnak” – így készítették elő a Kék Pont kampányát

Az idén már kilencedik alkalommal elindított kampány hírét nem elsősorban a plakátok juttatják el az emberekhez, hanem sokkal inkább a Kék Pont önkéntesei, akik a Száraz november nagyköveteiként saját közösségeikben népszerűsítik a kezdeményezést, sőt, néhány fővárosi szórakozóhely pultjaira „száraz” itallapokat is visznek.

Állami támogatás, pályázatírás, filozófia – Kicsoda a halloweeni tökfaragást megtiltó zebegényi polgármester?

Ferenczy Ernő még alpolgármesterként tevékenyen részt vett abban, hogy az előző polgármester illetményét ideiglenesen felfüggesszék. Közben saját vállalkozása tetemes állami támogatásokban részesült. Zebegény fura urát úgy ismerik, mint aki alapvetően nem rosszindulatú, de ha elveszíti a türelmét, akkor stílust vált. 

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.