Egy hét kultúra 2024/46.

  • Narancs
  • 2024. november 13.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

GONCOURT-DÍJ Kamel Daoud francia-algériai író kapta idén a Goncourt-díjat Houris című harmadik regényéért. A legrangosabb francia irodalmi elismerést el­nyerő mű témája az 1991 és 2002 között tomboló algériai polgárháború, elbeszélője pedig egy várandós fiatal nő, akit ötévesen megcsonkítottak. A kötet arra keresi a választ, hogy miként tudná feldolgozni az algériai társadalom a kormány és az iszlamista csoportok között több mint egy évtizeden át tartó véres konfliktus okozta traumákat. Kamel Daoud az első algériai származású regényíró, aki Goncourt-díjban részesült, indoklásában a zsűri a megrázó szöveg líraiságát méltatta. Az idén szeptemberben Franciaországban megjelent könyv heves vitákat váltott ki Algériában, ahol egyelőre csak „kalóz” másolatokban terjed, mivel a szerző a regény elején idézi azt az Algériában hatályos törvényt, amely korlátozza a szólásszabadságot az ezredforduló idején történtekkel kapcsolatban. Daoud kiadója mindezek után nem kapott meghívást a november 6. és 16. között zajló algíri nemzetközi könyvvásárra.

HUMANOID A Sotheby’s aukciósház a közelmúltban értékesítette az első, mesterséges intelligencia alapján működő algoritmusokat használó humanoid robot által készített „műalkotást”. Az Alan Turing angol matematikus-informatikust ábrázoló kép, amely az Ai-Da nevű robot munkája, több mint 1 millió dollárért kelt el a Sotheby’s november 7-i digitális művészeti árverésén, holott előzetesen mindössze 120–180 ezer dollár (nagyjából 45–68 millió forint) közé becsülték a portré értékét. Az Aidan Meller brit műkereskedő és egykori galériatulajdonos vezette közel harmincfős csapat által épített humanoid robot a szemében lévő kamerák, MI-alapú algoritmusok, valamint egy robotkar segítségével rajzol és fest. Meller a 27 ajánlatos licit után úgy nyilatkozott, hogy az árverésen befolyt pénzt teljesen egészében a projekt fejlesztésére fordítják. Hozzátette: Ai-Da és a mostani aukció a művészeti piacot és a mesterséges intelligencia társadalmi hatásait illetően is fontos kérdésekre és dilemmákra hívja fel a figyelmet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.