Egy hét kultúra 2025/11.

  • Narancs
  • 2025. március 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

LOPOTT BRUEGHEL Pieter Brueghel (az ifjabb) 17. századi flamand festőművész több mint fél évszázada ellopott festménye került elő egy holland múzeumban. A mindössze 17 centiméter átmérőjű, kör alakú kép, amely egy parasztasszonyt ábrázol, a gdański nemzeti múzeumból tűnt el még a hetvenes években. 1974 áprilisában ráadásul csak egy véletlennek köszönhetően derült ki, hogy az eredeti mű nincs a helyén, miután egy takarító leverte és összetörte a keretet, amelyben, mint kiderült, egy ideje már csak egy másolat lógott a falon. A műkincset a lengyel hatóságok évtizedek óta eltűntként tartották számon, egészen tavalyig, amikor egy holland művészeti magazin beszámolójából kiderült, hogy a kép szerepel a goudai múzeum új kiállításán. Miután archív felvételek alapján azonosították, Lengyelország hivatalosan is bejelentette igényét a mű visszaszolgáltatására. Az intézmény közlése szerint egy magángyűjteményből kapták kölcsön Brueghel alkotását. Az ügyben nyomozás folyik, egyelőre ugyanis nem világos, hogy a festmény hogyan került Hollandiába.

TOLKIEN-KÉZIRATOK Áprilisban a New York-i nemzetközi antikvár könyvvásáron kínálják eladásra azt a J. R. R. Tolkien leveleiből és kézirataiból álló értékes gyűjteményt, amely a brit zeneszerző és komikus, Donald Swann hagyatékából származik. A dokumentumcsomag része az utolsó olyan Tolkien-mű is, amelynek kézirata még magánkézben van. Ez A hobbit és A Gyűrűk Ura költeményeire épülő, The Road Goes Ever On című dalciklus, amelynek elf nyelven írott darabjaihoz Donald Swann szerezte a zenét. A dalokon és verseken túl a dokumentumok között megtalálható még 21 levél, valamint 13 oldalnyi jegyzet is. A ritkaságokkal teli gyűjteményt az oxfordshire-i Jonkers Rare Books értékesíti. Az antikvár kincsekre specializálódott kereskedés szakemberei az 1994-ben elhunyt zeneszerző családján keresztül jutottak hozzá a dokumentumokhoz, amelyeknek most 550 ezer font (mintegy 237 millió forint) a meghirdetett ára.

PRITZKER-DÍJ Liu Csia-kun kínai építész kapta az idén a Pritzker-díjat. A legrangosabb építészeti elis­merés odaítéléséről döntő testület indoklása szerint a 68 éves Liu, aki a nagyvárosok zsúfoltságát oldó, jól használható közterületeivel vívta ki a szakma elismerését, „fenntartja az épített környezet transzcendens erejét a kulturális, történelmi, érzelmi és társadalmi dimenziók összehangolásával, az építészetet arra használja, hogy közösséget kovácsoljon, együttérzést ébresszen és felemelje az emberi szellemet”. A Csengtuban született építész 1999-ben alapította meg saját irodáját, amellyel azóta több mint 30 projekten, köztük kulturális és tudományos intézmények épületein, valamint közterek kialakításán is dolgozott. Liu Csia-kun egyik legfontosabb munkája a szülővárosában 2015-ben elkészült West Village (képünkön), amely egy ötemeletes, kulturális, szabadidős, irodai és üzleti célokat is kiszolgáló épület- és parkkomplexum.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Második gyermekkor

Sean Mathias az izgalmasabb utat választotta, amikor filmre vitte saját 2021-es Hamlet-előadását, melyet a Covid-járvány lezárásai és néhány kulcsszínész viharos távozása tett próbára.

Üzenet

Brazíliáról mindenki a mesés tengerpartra, a karneválra meg a focira asszociál, pedig valaha (50–60 évvel ezelőtt) ott is pontosan olyan embertelen katonai diktatúra volt, mint Dél-Amerika legtöbb országában.

Vele a szégyen

Amikor a miniszteri kinevezése után Szalay-Bobrovniczky Kristóftól megkérdezték, nem zavarja-e, hogy elődje, Benkő Tibor hivatásos katonatiszt volt, ezzel vágott vissza: a magyar haderő a kormány fejlesztéseinek köszönhetően magától is „tudja, hogy mit kell csinálnia”. Neki pedig az a feladata, hogy a katonaságot vonzóvá tegye, elsősorban az ifjúság körében.

Üldözik Matolcsyt!

Hol tűnt el és mennyi pénz a jegybank alapítványából? Most azon kell izgulnia sok jó embernek, hogy közülük az ÁSZ feljelentése nyomán ki megy majd, vagy nem megy, mikor és mennyi időre börtönbe.

Minden határon túl

A világháborúról szóló művek sora végeláthatatlan, ám a téma lefedettsége igencsak aránytalan, az erdélyi zsidók soája például meglehetősen alultárgyalt volt korábban.

Az Infláció Réme

  • Király Júlia

Valamikor réges-régen, amikor a közpénz még nem vesztette el közpénz jellegét, a Magyar Nemzeti Bank még nem magántőkealapok gazdagításán szorgoskodott, az euróért még nem adtak többet 260–270 forintnál, és még működtek Magyarországon a fékek és az ellensúlyok, szóval abban az időben, amire már a legeslegöregebb magyar ember sem emlékszik, akkoriban történt.

Felejtsük el!

Önkormányzati szociális bérlakás miatt áll a bál Szarvason. Az ellenzék szerint jogosulatlan volt a kiutalás, a nyertes pályázatot az egyik városi fideszes képviselő „menedzselte”. A kedvezményezett az egyik nemzetiségi önkormányzat alelnöke.

Elveszik, hogy osztogathassanak

Az önkormányzatoktól elvett pénzből indította el a kormány a Versenyképes Járások Programot, és ettől várja azt, hogy még a 2026-os választások előtt mindenütt épül valami. A lebonyolítás láthatóvá teszi az országgyűlési képviselők, fideszes választókerületi elnökök meghatározta hierarchiát.

Zsákutca

A szerencsén is múlt, hogy a XI. kerületi önkormányzat meg tudja akadályozni egy böhöm társasház felépí­tését a Sas-hegy oldalában, a tájvédelmi körzet szomszédságában. Más esetekben hiába derülnek ki a korábbi stiklik és összeférhetetlenségek, sokszor nem lehetséges a kármentés.

Lakásból utcára

Mivel a hivatalos procedúra rendszerint nagyon elhúzódik, olykor szélsőjobboldali formációkat bíznak meg az érintettek az ingatlanjaikban jogosulatlanul lakók eltávolítására. Az akciókról beszámolók készülnek a YouTube-ra. A Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László több alkalommal is megjelent ilyen akciókon.