Egy hét kultúra 2025/11.

  • Narancs
  • 2025. március 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

LOPOTT BRUEGHEL Pieter Brueghel (az ifjabb) 17. századi flamand festőművész több mint fél évszázada ellopott festménye került elő egy holland múzeumban. A mindössze 17 centiméter átmérőjű, kör alakú kép, amely egy parasztasszonyt ábrázol, a gdański nemzeti múzeumból tűnt el még a hetvenes években. 1974 áprilisában ráadásul csak egy véletlennek köszönhetően derült ki, hogy az eredeti mű nincs a helyén, miután egy takarító leverte és összetörte a keretet, amelyben, mint kiderült, egy ideje már csak egy másolat lógott a falon. A műkincset a lengyel hatóságok évtizedek óta eltűntként tartották számon, egészen tavalyig, amikor egy holland művészeti magazin beszámolójából kiderült, hogy a kép szerepel a goudai múzeum új kiállításán. Miután archív felvételek alapján azonosították, Lengyelország hivatalosan is bejelentette igényét a mű visszaszolgáltatására. Az intézmény közlése szerint egy magángyűjteményből kapták kölcsön Brueghel alkotását. Az ügyben nyomozás folyik, egyelőre ugyanis nem világos, hogy a festmény hogyan került Hollandiába.

TOLKIEN-KÉZIRATOK Áprilisban a New York-i nemzetközi antikvár könyvvásáron kínálják eladásra azt a J. R. R. Tolkien leveleiből és kézirataiból álló értékes gyűjteményt, amely a brit zeneszerző és komikus, Donald Swann hagyatékából származik. A dokumentumcsomag része az utolsó olyan Tolkien-mű is, amelynek kézirata még magánkézben van. Ez A hobbit és A Gyűrűk Ura költeményeire épülő, The Road Goes Ever On című dalciklus, amelynek elf nyelven írott darabjaihoz Donald Swann szerezte a zenét. A dalokon és verseken túl a dokumentumok között megtalálható még 21 levél, valamint 13 oldalnyi jegyzet is. A ritkaságokkal teli gyűjteményt az oxfordshire-i Jonkers Rare Books értékesíti. Az antikvár kincsekre specializálódott kereskedés szakemberei az 1994-ben elhunyt zeneszerző családján keresztül jutottak hozzá a dokumentumokhoz, amelyeknek most 550 ezer font (mintegy 237 millió forint) a meghirdetett ára.

PRITZKER-DÍJ Liu Csia-kun kínai építész kapta az idén a Pritzker-díjat. A legrangosabb építészeti elis­merés odaítéléséről döntő testület indoklása szerint a 68 éves Liu, aki a nagyvárosok zsúfoltságát oldó, jól használható közterületeivel vívta ki a szakma elismerését, „fenntartja az épített környezet transzcendens erejét a kulturális, történelmi, érzelmi és társadalmi dimenziók összehangolásával, az építészetet arra használja, hogy közösséget kovácsoljon, együttérzést ébresszen és felemelje az emberi szellemet”. A Csengtuban született építész 1999-ben alapította meg saját irodáját, amellyel azóta több mint 30 projekten, köztük kulturális és tudományos intézmények épületein, valamint közterek kialakításán is dolgozott. Liu Csia-kun egyik legfontosabb munkája a szülővárosában 2015-ben elkészült West Village (képünkön), amely egy ötemeletes, kulturális, szabadidős, irodai és üzleti célokat is kiszolgáló épület- és parkkomplexum.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.