Egy hét kultúra 2025/11.

  • Narancs
  • 2025. március 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

LOPOTT BRUEGHEL Pieter Brueghel (az ifjabb) 17. századi flamand festőművész több mint fél évszázada ellopott festménye került elő egy holland múzeumban. A mindössze 17 centiméter átmérőjű, kör alakú kép, amely egy parasztasszonyt ábrázol, a gdański nemzeti múzeumból tűnt el még a hetvenes években. 1974 áprilisában ráadásul csak egy véletlennek köszönhetően derült ki, hogy az eredeti mű nincs a helyén, miután egy takarító leverte és összetörte a keretet, amelyben, mint kiderült, egy ideje már csak egy másolat lógott a falon. A műkincset a lengyel hatóságok évtizedek óta eltűntként tartották számon, egészen tavalyig, amikor egy holland művészeti magazin beszámolójából kiderült, hogy a kép szerepel a goudai múzeum új kiállításán. Miután archív felvételek alapján azonosították, Lengyelország hivatalosan is bejelentette igényét a mű visszaszolgáltatására. Az intézmény közlése szerint egy magángyűjteményből kapták kölcsön Brueghel alkotását. Az ügyben nyomozás folyik, egyelőre ugyanis nem világos, hogy a festmény hogyan került Hollandiába.

TOLKIEN-KÉZIRATOK Áprilisban a New York-i nemzetközi antikvár könyvvásáron kínálják eladásra azt a J. R. R. Tolkien leveleiből és kézirataiból álló értékes gyűjteményt, amely a brit zeneszerző és komikus, Donald Swann hagyatékából származik. A dokumentumcsomag része az utolsó olyan Tolkien-mű is, amelynek kézirata még magánkézben van. Ez A hobbit és A Gyűrűk Ura költeményeire épülő, The Road Goes Ever On című dalciklus, amelynek elf nyelven írott darabjaihoz Donald Swann szerezte a zenét. A dalokon és verseken túl a dokumentumok között megtalálható még 21 levél, valamint 13 oldalnyi jegyzet is. A ritkaságokkal teli gyűjteményt az oxfordshire-i Jonkers Rare Books értékesíti. Az antikvár kincsekre specializálódott kereskedés szakemberei az 1994-ben elhunyt zeneszerző családján keresztül jutottak hozzá a dokumentumokhoz, amelyeknek most 550 ezer font (mintegy 237 millió forint) a meghirdetett ára.

PRITZKER-DÍJ Liu Csia-kun kínai építész kapta az idén a Pritzker-díjat. A legrangosabb építészeti elis­merés odaítéléséről döntő testület indoklása szerint a 68 éves Liu, aki a nagyvárosok zsúfoltságát oldó, jól használható közterületeivel vívta ki a szakma elismerését, „fenntartja az épített környezet transzcendens erejét a kulturális, történelmi, érzelmi és társadalmi dimenziók összehangolásával, az építészetet arra használja, hogy közösséget kovácsoljon, együttérzést ébresszen és felemelje az emberi szellemet”. A Csengtuban született építész 1999-ben alapította meg saját irodáját, amellyel azóta több mint 30 projekten, köztük kulturális és tudományos intézmények épületein, valamint közterek kialakításán is dolgozott. Liu Csia-kun egyik legfontosabb munkája a szülővárosában 2015-ben elkészült West Village (képünkön), amely egy ötemeletes, kulturális, szabadidős, irodai és üzleti célokat is kiszolgáló épület- és parkkomplexum.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.