Egy hét tudomány 2021/30.

  • Narancs
  • 2021. július 28.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

MAJOM Gorillákra támadtak csimpánzok egy gaboni nemzeti parkban – a két gorillakölyök életét követelő, még 2019-ben történt támadást német tudósok (az osnabrücki egyetem és a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Kutatóintézet munkatársai) figyelték meg. Ez az első dokumentált eset, amikor csimpánzok támadtak egy másik hominida (ráadásul szintén a Homininae alcsaládba tartozó) faj egyedeire. A csimpánzok a gaboni Loango Nemzeti Parkban közös területen osztoznak a gorillákkal – 45 csimpánz viselkedését a 2005-ben indult Loango Csimpánzprojekt keretében vizsgálják német kutatók, akik főleg a csoportösszetételt, a társas kapcsolatokat, a szomszédos csoportokkal való interakciókat, a vadászati szokásokat, az eszközhasználatot és a kommunikációt tanulmányozzák. A csimpánzok és a gorillák közötti találkozásokat eddig viszonylag békésnek tekintették a kutatók, még az is előfordult, hogy a két faj képviselői egymással játszottak. A Scientific Reportsban publikált, nagyjából egyórás összecsapás alatt a csimpánzok összefogtak, és megtámadták a gorillákat, majd erőfölényüket kihasználva jó részüket megfutamították. Két gorillakölyök azonban elszakadt az anyjától, velük kíméletlenül végeztek a csimpánzok.

LAGÚNA Egy régóta tenger által borított római utat találtak a régészek a velencei lagúnában: az 1200 méter hosszú útszakasz bizonyítja, hogy a környék a római korban is sűrűn lakott lehetett. A rómaiak az egész birodalomra kiterjedő sűrű úthálózatot építettek ki, amelynek számos fennmaradt, illetve rekonstruált szakasza ma is fontos régészeti emléknek számít. A mostani lelet is bizonyítja, hogy az úthálózat nem csupán a szárazulatokat szelte át, de részlegesen és időszakosan vízzel borított területeken, illetve folyódeltákon, lagúnákon és mocsárvidékeken át is vezetett. A most megtalált útmaradvány például valószínűleg egy homokos hátságon át vezethetett, a mostaninál jóval alacsonyabb tengerszint mellett – ám idővel az Adriai-tenger elnyelte ezt a szakaszt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.