Egy hét kultúra 2021/30.

  • Narancs
  • 2021. július 28.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

COURBET 1862-ben, kilenc évvel a botrányt keltő A fürdőzők című képe után Gustave Courbet (1819–1877) elkészítette festménye „folytatását”. A Fürdőző nők az erdőben című kis méretű, mindössze 41×33 centis kép láttán már senki nem emlegetett „erkölcsi fertőt”, ami persze semmit nem von le az értékéből. A képet 1908-ban Hatvany Ferenc vásárolta meg egy párizsi árverésen. 1944-ben, Budapest ostroma idején a Hatvany-gyűjtemény sok értékes darabjával együtt a Fürdőző nők az erdőben is banki letétbe került, majd hadizsákmányként magával vitte a Vörös Hadsereg. A sokáig ismeretlen sorsú kép idén májusban váratlanul a Sotheby’s árverésén bukkant fel, s kelt el 320 ezer dolláros leütési áron. Az új tulajdonos személye ismeretlen, csupán azt tudni, hogy magyar magánszemélyről van szó, és a kép is Magyarországra került. A tervek szerint novemberben a Szépművészeti Múzeumban is bemutatják egy kamarakiállítás keretében.

HUMBOLDT Két évvel az átadási határidő után végre kiállítások is nyíltak a Berlin Múzeum-sziget legújabb kultúrcentrumában, a Humboldt Forumban. A lebontott keletnémet köztársasági palota helyén, a korábbi városi palota „felhasználásával” megépült kiállító- és kulturális központ a német állam 640 millió eurós gigaberuházása volt, amelynek megnyitását előbb a tervezettnél magasabb költségek, később pedig a pandémia hátráltatta. Igaz, hogy 2020 decemberében tartottak egy internetes megnyitót, de valóságos kiállítások csak július 20-án nyíltak. Ezek közé tartozik a Terrible Beauty: Elephant – Human – Ivory, amely az elefántcsont-kereskedelem történetét mutatja be.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.