Egy hét tudomány 2021/47.

  • Narancs
  • 2021. november 24.

Interaktív

Rövid hírek: kávé, gyík, galaxis

KÁVÉ Rendkívül ellentmondásos hatásai vannak a rendszeres kávéfogyasztásnak – derítette ki az a friss amerikai kutatás, amelyet az American Heart Association konferenciáján prezentáltak. A University of California kutatói mindenekelőtt a kávéfogyasztást közvetlenül követő, rövid távú hatásokra voltak kíváncsiak, ehhez 100 önkéntes reakcióit vizsgálták, akik a vizsgálat lépcsői során felváltva fogyasztottak, illetve nem fogyasztottak kávét. A kedvező hatások közé sorolható, hogy a rendszeres kávéfogyasztás nyomán ritkábban fordult elő olyan abnormálisan gyors szívritmus (szupraventrikuláris tachycardia), ami a szív pitvari részében keletkezik. A kávéfogyasztás nagyobb fokú fizikai aktivitást (és kevesebb alvást) von maga után, aminek önmagában is számos pozitív egészségügyi hatása van: például csökken a 2-es típusú cukorbetegség és számos daganattípus kockázata, és statisztikai szempontból releváns mértékben megnőhet a várható élettartam. Emellett viszont a koffein hatására lecsökkent alvásidőnek, a cirkadián ritmus felborulásának is megvannak a maga negatív következményei. Ezek között pszichiátriai, neurológiai és keringési szindrómák is akadnak. Tipikusnak tekinthető a szívkamrából eredő túl korai ventrikuláris összehúzódás (egyfajta abnormális szívverés) gyakoriságának növekedése (54 százalékkal), amit többnyire úgy érzékelünk, mintha a szívünk kihagyna egy-egy ütemet.

 

HIV Megtalálták a második olyan AIDS-fertőzöttet (az argentínai lakhelye nyomán elnevezett Esperanza-pácienst), akinek a szervezete mindenféle anti-retrovirális kezelés nélkül is végzett az őt támadó HIV-vírussal – a felfedezésről az Annals of Internal Medicine folyóiratban számoltak be a kutatók. A HIV-vírus elpusztítása azért olyan nehéz, mert a genomjának másolatát képes elhelyezni a gazdaszervezete sejtjeinek DNS-ébe, és az így létrehozott búvóhely, vírusrezervoár rejtve marad az antivirális szerek és a szervezet immunrendszere előtt is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.