Egy hét tudomány 2023/22.

  • Narancs
  • 2023. május 31.

Interaktív

Rövid hírek: bolygó, bozon, robot...

LÁBNYOM 153 ezer éves emberi lábnyomot fedeztek fel Dél-Afrikában, a fokföldi régióban található Garden Rout Nemzeti Parkban, a lelet már kétségtelenül egy homo sapienstől származik – így ez a legkorábbi ismert H. sapiens-lábnyom. A fosszilizálódott nyomokkal foglalkozó Ichnos című tudományos folyóiratban publikált beszámoló alapján a lábnyom viszonylag vékony és hosszúkás alakja annak tudható be, hogy elődeink séta közben folyamatosan csoszogtak, húzták a sarkukat a földön. A lelőhely környékén a kutatók több, különböző korú megkövült lábnyomleletet is azonosítottak: közülük a legfiatalabb 71 ezer éves. A leletek datálásához az optikailag aktivált lumineszcencia módszerét alkalmazták: erre az adott lehetőséget, hogy az üledékek gazdagok kvarcszemcsékben, amelyek maguk is kellő mennyiségű lumineszcenciát szolgáltatnak. Másrészt a bőséges napsütés, a széles tengerparti zóna és a homok szél általi szállítása (amelynek révén dűnék képződnek) miatt a korábban meglévő lumineszcencia-jelekből hírmondó sem maradt, mire a datálni kívánt lábnyomfosszíliát betemette volna a természet, ami megbízható korbecslést tesz lehetővé.

BOLYGÓ Két eddig ismeretlen, nagy méretű exobolygót fedeztek fel egy viszonylag közeli vörös törpecsillag körül. Az Astronomy & Astrophysics folyóiratban megjelent kutatási beszámoló szerint a kutatók a NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) műholdja és számos földi teleszkóp felvételeit elemezve fedezték fel, majd igazolták a két bolygóból álló csillagrendszer létezését. Ez egy a csillaghoz közelebb elhelyezkedő, a mi bolygónknál 1,2-szer nagyobb szuper-Földből és egy külső, 1,9 Föld-méretű mini-Neptunuszból áll – ezek egy közepes M-típusú törpecsillag, a TOI-2096 körül keringenek. Ez utóbbi tőlünk 156,5 fényévnyire, a Sárkány csillagkép irányában található. A két bolygó pályája rezonáns, azaz amíg a külső egyszer megkerüli csillagát, addig a belső két teljes körbeforgást is megtesz. A most felfedezett rendszer kiváló modellként szolgálhat a bolygókeletkezéssel, valamint a bolygó-bolygó és bolygó-csillag interakciókkal foglalkozó kutatások során.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.