Egy hét tudomány 2025/16.

  • Narancs
  • 2025. április 15.

Interaktív

Rövid hírek: farkas, forog, folyosó...

FARKAS Klónozás és génszerkesztés segítségével hoztak létre három farkaskölyköt a kihalt fajok feltámasztását célul kitűző Colossal Biosciences tudósai: bejelentésük szerint ezzel sikerült visszahozni a legutóbbi glaciá­lis idején kihalt óriásfarkast (Aenocyon dirus). A három kölyök közül a két hím (Romulus és Remus) már hat hónapos, míg a fiatalabb nőstény (Khaalesi) egyelőre két hónapos – eddig kutyák nevelték őket. A tudósok előbb analizálták az óriásfarkas génjeit, amelyeket két mintából vettek: egy 13 ezer éves fogból és egy 72 ezer éves fülcsontból. Miután össze­hasonlították a szürke farkas (Canis lupus) és a Canis-nemzetségtől az evolúció során 5 millió éve elszakadt óriásfarkas génjeit, megkeresték benne azokat, amelyek az ősfarkas jellegzetes testfelépítését adták, és annak megfelelően módosították a szürke farkas DNS-ét. Habár a biotechnológiai cég szakemberei szerint a génmódosítások révén óriásfarkast hoztak létre, ezzel számos biológus szakértő nem ért egyet, hivatkozva arra, hogy a szürke farkas génjeibe egyáltalán nem került óriásfarkasgén: azaz az előállított példányok inkább módosított szürke farkasok. Az állatok testfelépítése robusztusabb mint fajtársaiké, szőrük pedig fehér.

NEUTRÍNÓ Eddig nem ismert pontossággal határozták meg a neutrínó tömegének felső határát a Karlsruher Institut für Technologie égisze alatt zajló KATRIN projektben dolgozó német kutatók: a Science-ben publikált cikkük szerint a felső limit 0,45 elektronvolt (eV), ami az elektron tömegének kevesebb, mint egymilliomod része. A neutrínó a világegyetemben az egyik legsűrűbben előforduló részecsketípus, amely három különböző formában (flavor) is előfordul: elektron neutrínó, tau neutrínó és müon neutrínó. Ezek a karakterek oszcillálnak, azaz egyetlen neutrínó is felveheti mindegyiket: ez önmagában is elegendő bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a részecske tömeggel bír. A KATRIN projekt során a német kutatók a trícium (a hidrogén két neutront is tartalmazó izotópja) béta bomlását tanulmányozzák, amelynek során egy elektron antineutrínó keletkezik: ilyenkor az egyes részecskékre jutó energia révén meghatározható a neutrínó tömege is.

FOLYOSÓ Időről időre nedvesebb időszakokat élhetett át a Szahara és az Arab-sivatag alkotta, a mostani klímaidőszakban immár rendkívül száraz régió az elmúlt 8 millió évben – erről talált bizonyítékokat az a kutatócsoport, amely eredményeit a Nature-ben publikálta. A Szahara még a miocén korban, 11 millió évvel ezelőtt vált rendkívül száraz, sivatagi térséggé, amit követett az Arab-félsziget nagy része is 9 millió évvel ezelőtt kezdődően. Miközben ez a hatalmas, részben összefüggő sivatagi régió elválasztja egymástól a különböző biogeográfiai régió­kat, és történetileg egyebek közt határt szabott az emberfélék elterjedésének is, a sivatag alkalmi kizöldülése, csapadékossá válása lehetővé tette, hogy kapcsolat, ökológiai folyosó jöhessen létre távoli növény- és állatföldrajzi régiók között. A kutatók a Szahara, illetve az Arab-sivatag területén számtalan viszonylag vízigényes állatfamília (például lófélék, vízilovak, krokodilfélék) egykori jelenlétét igazolták, ami arra utal, hogy a sivatagi régióban állandó nagyobb méretű tavak és vízfolyások létezhettek az utóbbi évmilliók során is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.