BOOKER-VÁROMÁNYOSOK Közzétették a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövid listáját. A rangos irodalmi elismerésért hat szerző és fordítóik versenyeznek. A díjat minden évben egy olyan, nem angol nyelven alkotó szerző művének ítélik oda, amely angol fordításban is megjelent. Nemzetiségi megkötés nincs, viszont egy szerzőnek csak egy kötete jelölhető. Az idei szűkített lista különlegessége, hogy kizárólag független kiadók megjelenései szerepelnek rajta. Sophie Hughes brit műfordító harmadik alkalommal szerepel a Nemzetközi Booker-díj esélyesei között, ami rekordnak számít. Ezúttal az olasz Vincenzo Latronico Perfection című regényének fordításával hívta fel magára a szakma figyelmét, de versenyben van még a dán Solvej Balle On the Calculation of Volume I című regénye és a japán Kavakami Hiromi Under the Eye of the Big Bird című műve is (tőle a Különös időjárás Tokióban magyarul is olvasható). Előbbit a skót Barbara J. Haveland, utóbbit a japán Joneda Asza ültette át angol nyelvre. A díjjal járó 50 ezer fontos (nagyjából 23,5 millió forint) pénzjutalom egyenlő arányban oszlik meg a szerző és a fordító között. Az idei győztest május 20-án hirdetik ki.
KOPONYÁK A párizsi természettudományai múzeum visszaszolgáltatja Madagaszkárnak Toera király és két harcosa koponyáját. A francia miniszterelnök, François Bayrou által bejelentett lépés az első ilyen jellegű restitúciós gesztus azóta, hogy 2023-ban új törvény lépett életbe a múzeumok gyűjteményeiben őrzött emberi maradványok visszaszolgáltatására vonatkozóan. Franciaország 1897-ben foglalta el Madagaszkár szigetét, ahol a francia katonák több száz őslakost mészároltak le. Az áldozatok pontos száma máig ismeretlen. A Sakalava királyság három vezetőjének levágott fejét 1899-ben szállították a párizsi természettudományi múzeumba. Madagaszkár 2022-ben jelezte, hogy igényt tart a maradványokra. A francia kormány április 2-án közzétett, egy kétoldalú tudományos bizottság vizsgálatai alapján meghozott rendeletének értelmében, a francia intézménynek gondoskodnia kell arról, hogy a koponyákat egy éven belül a kelet-afrikai szigetországba szállítsák.
UTOLSÓ VERMEER Az egyetlen, még magánkézben lévő Vermeer-festményen végzett állagmegőrző munkálatok során olyan légszennyezettségi nyomokra bukkantak a szakemberek, amelyek alapján reményeik szerint az eddigi feltételezéseknél pontosabban meg lehet határozni a 17. századi mű korát. A festékrétegek között megtalált földpátrészecskék a holland festőművész szülővárosában működő kerámiaipar melléktermékeiként kerültek a levegőbe, majd rakódtak le a vásznon. A különböző rétegek vizsgálatából arra lehet következtetni, hogy a művész évekkel később visszatért a kész képhez, s azt néhány apró részlettel egészítette ki. Ha ez valóban így van, akkor az utólagos változtatások miatt az 1675-ben elhunyt Vermeer utolsó munkájának kell tekinteni a mindeddig 1670 és 1672 közé datált, Fiatal nő a virginálnál címen ismert festményt.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!