Miért fontos a gyermekek számára a minőségi játékok választása?
Ha megfelelő körültekintéssel választjuk meg gyermekeink játékait, akkor nagyban támogatjuk a fejlődésüket is, hiszen szocializációs képességük, finommotorikus készségük, sőt személyiségük is mind-mind játék közben tud épülni, formálódni.
De mindemellett szempontok: a játék tartóssága, biztonsága (nincsenek lenyelhető darabok, strapabíró), hogy tökéletesen megfeleljen az életkori követelményeknek, és kielégítse gyermekünk mozgásigényét.
Csakis így fog szívesen játszani szabadidejében örömet, vidámságot, élményeket szerezve!
Ezek a játékok kötelezőek minden kisgyerek szekrényébe
A legkisebbeknek az alapdarabokat ajánljuk: építőkocka, egyszerű fajátékok, formabedobó, karikatorony, esetleg nagyobb darabokból álló fa kirakó, pufi könyvecske, gurulós és csattogós fajáték különlegességeket. 1-3 éves korosztályig ezek segítik a kézügyességet, a logikát, a finommotorikát és a mozgásfejlődést.
Legyünk kreatívak: az idő előrehaladtával találjunk ki újabb játékokat a meglévő alapokkal, például az építőkockákat szétválogathatjuk színek és méretek szerint, a formabedobó elemeiből pedig tornyot építhetünk, és így tovább.
Tipp: a hangot adó játékokkal sem lőhetünk mellé, sőt a gumi állatkákat vízben is kipróbálhatjuk a pancsolás közben.
3-4 éves kor között a játékoknak már a nagyobb mozgásigényt is ki kell elégíteniük, hogy a gyerekek nagymozgása és finommotorikája tovább fejlődhessen. Erre tökéletesek a lábbal hajthatós fabiciklik, kismotorok. Ilyen korban a beszédkészség fejlesztése is előtérbe kerül, így érdemes mesékkel, szerepjátékokkal, bábokkal és a korosztálynak szánt társasjátékokkal eltölteni az idő egy részét. A hangot adó, zenélő játékok, a plüssállatok, a több elemes puzzle-k és a fajátékok is jó választásnak bizonyulnak.
A kirakó amellett, hogy gondolkodást és koncentrált időt igényel, fejleszti a kreativitást és a vizuális készséget is. A fából készült játékokkal a tapintást, érzékelést, esetleg a színek és formák megismerését és a finommotorikát fejleszthetjük, míg a társasjátékok segítik a csapatban történő vagy önálló gondolkodás kialakulását és a szociális készségek fejlődését. Leszögezhetjük, hogy minden olyan játék fejlesztő hatással bír, ami valamilyen új ismeretet vagy más szemszöget mutat meg gyermekünk számára.
Tippek a tökéletes játék kiválasztásához
Gyermekünk véleménye is ugyanolyan fontos a játékok megválasztásában, ezért szűkítsük le a jelölteket 3-4 darabra, majd kérdezzük meg, hogy melyikkel játszana szívesen. Ha mégis bizonytalanok vagyunk abban, hogy melyik játék lenne a megfelelő, akkor nézzünk szét az interneten, akár véleményeket vagy hosszabb leírást keresve az adott játékról, ugyanis ez is rengeteget segíthet a döntésünkben.
Ha már óvodás a gyermekünk, akkor a többi szülővel, gyerekkel vagy az óvónővel is megbeszélhetjük, hogy mivel játszanak odabent a kicsik szívesen napközben. Emellett érdemes szétnézni a régi dolgok között is, hiszen lehet, hogy a padláson vagy a pincében rejtőzik még egy-két megkímélt saját játék gyerekkorunkból, amivel meglephetjük gyermekünket!
Játszva tanulni - ez a mondat végigkíséri gyermekünk első éveit, hiszen a játékokon keresztül ismerkedik az élettel, fejlődik ügyessége, ezért legyünk körültekintőek a játékainak megválasztásakor. Ugyanakkor ne essünk át a ló túloldalára sem: a kevesebb néha több! Törekedjünk a minőségi, időtálló és a hosszú távon, akár 2-3 éven át használható játékok beszerzésére.