Ezért őrül meg a fél világ: teszteltük a Pokémon GO-t

  • Gera Márton
  • 2016. július 19.

Interaktív

A játék, amely baleseteket okoz, és tömeghisztéria tör ki miatta. Kritika a Balaton partjáról.

A Balaton-parton állok, tűz a nap, de a telefonomat forgatom, és minden vágyam, hogy sikerüljön végre eltalálni egy kis zsebszörnyet, aki éppen a tó fölött lebeg. Kicsit furán érzem magam, de tudom: a világon jelenleg több mint 20 millió ember pontosan ugyanezt csinálja. Mert a Nintendo július elején megjelent, okostelefonos játéka mindent felforgatott: jelenleg a legnépszerűbb alkalmazás a mobilos áruházakban, és felnőttek szaladnak a Central Parkba, amikor éppen megjelenik egy virtuális szörny. Még az sem tántorít el senkit, hogy Pokémon GO-ba temetkezés egyre több balesetet okoz.

false

Persze, ha van halvány fogalmunk arról, hogy mi is az a Pokémon, akkor a siker nem is tűnik annyira meglepőnek. Tadzsiri Szatosi a kilencvenes években a rovargyűjtés mintájára hozott létre egy egész univerzumot, amely azon alapult, hogy gyűjts össze minél több pokémont, vagyis zsebszörnyet, fejleszd őket, majd harcoljanak meg egymással, és légy te a legjobb pokémonmester. Kezdetben ez leginkább a Nintendo kézikonzoljainak a képernyőjén történt, majd jött a tévésorozat, a társasjáték és a film, mert hát a siker már akkor is nagy volt. És most, amikor megjelent az okostelefonos Pokémon-játék, mintha még több ember ébredne rá, hogy benne is ott szunnyad egy gyűjtögető játékos. A folyamatos leállások, és az, hogy például fél órát kellett várnom, hogy a szerverek játszani engedjenek, szintúgy mind a Nintendo sikerét igazolják.

false

És be kell vallani: a Pokémon GO valóban jó játék. Pedig úgy indul, mint bármelyik másik, először meg kell alkotnunk a magunk karakterét, aki lehet szeleburdi fiú vagy éppen helyes lány. Aztán irány a való világ, és ezt most szó szerint kell érteni: a játék a Google Maps térképét és a kameránkat használja, és így hoz létre kiterjesztett valóságot. Vagyis: amerre mi sétálunk, arra sétál a karakterünk is. Itt jön a lényeg: mi magunk keressük a pokémonokat a környezetünkben, szóval ahhoz, hogy begyűjtsünk egyet, szépen fel kell állnunk, és elindulni keresgélni. Megyünk, megyünk, és tényleg bárhol feltűnhet egy szörny, így nem kell csodálkozni, ha nemsokára tucatnyian szaladnak a Hősök terére vagy a Petőfi hídhoz, mert esetleg itt jelenik meg egy pokémon. Ha pedig feltűnik, akkor résen kell lennünk, forgatni a kameránkat, és a kis golyókkal el kell találni a szörnyet, különben bottal üthetjük a nyomát.

false

Valójában ennyi a játék. Persze, lehet más játékosok pokémonjaival harcolni az ötödik szint elérése után, lehet golyókat gyűjtögetni „nevezetes helyeken”, de ez mind irreleváns azon pozitívum mellett, hogy a Pokémon GO képes mozgásra bírni a játékost – 11 órakor, a nagy melegben azon kaptam magam, hogy élvezettel járom a fonyódi utcákat, és keresem a cuki szörnyecskéket. Talán őszre már alig fogja valaki tudni, mi az a Pokémon GO, de azt senki sem vitatja, hogy itt van valami, amely sétára ösztönöz, és még élvezetes is. És egy okostelefonos játéktól ez nagy érdem.

Pokémon GO, fejlesztő: Niantic–Nintendo. Ingyenes (free-to-play), iOS-re itt, Androidra pedig itt tölthető le a játék.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.