Ezért őrül meg a fél világ: teszteltük a Pokémon GO-t

  • Gera Márton
  • 2016. július 19.

Interaktív

A játék, amely baleseteket okoz, és tömeghisztéria tör ki miatta. Kritika a Balaton partjáról.

A Balaton-parton állok, tűz a nap, de a telefonomat forgatom, és minden vágyam, hogy sikerüljön végre eltalálni egy kis zsebszörnyet, aki éppen a tó fölött lebeg. Kicsit furán érzem magam, de tudom: a világon jelenleg több mint 20 millió ember pontosan ugyanezt csinálja. Mert a Nintendo július elején megjelent, okostelefonos játéka mindent felforgatott: jelenleg a legnépszerűbb alkalmazás a mobilos áruházakban, és felnőttek szaladnak a Central Parkba, amikor éppen megjelenik egy virtuális szörny. Még az sem tántorít el senkit, hogy Pokémon GO-ba temetkezés egyre több balesetet okoz.

false

Persze, ha van halvány fogalmunk arról, hogy mi is az a Pokémon, akkor a siker nem is tűnik annyira meglepőnek. Tadzsiri Szatosi a kilencvenes években a rovargyűjtés mintájára hozott létre egy egész univerzumot, amely azon alapult, hogy gyűjts össze minél több pokémont, vagyis zsebszörnyet, fejleszd őket, majd harcoljanak meg egymással, és légy te a legjobb pokémonmester. Kezdetben ez leginkább a Nintendo kézikonzoljainak a képernyőjén történt, majd jött a tévésorozat, a társasjáték és a film, mert hát a siker már akkor is nagy volt. És most, amikor megjelent az okostelefonos Pokémon-játék, mintha még több ember ébredne rá, hogy benne is ott szunnyad egy gyűjtögető játékos. A folyamatos leállások, és az, hogy például fél órát kellett várnom, hogy a szerverek játszani engedjenek, szintúgy mind a Nintendo sikerét igazolják.

false

És be kell vallani: a Pokémon GO valóban jó játék. Pedig úgy indul, mint bármelyik másik, először meg kell alkotnunk a magunk karakterét, aki lehet szeleburdi fiú vagy éppen helyes lány. Aztán irány a való világ, és ezt most szó szerint kell érteni: a játék a Google Maps térképét és a kameránkat használja, és így hoz létre kiterjesztett valóságot. Vagyis: amerre mi sétálunk, arra sétál a karakterünk is. Itt jön a lényeg: mi magunk keressük a pokémonokat a környezetünkben, szóval ahhoz, hogy begyűjtsünk egyet, szépen fel kell állnunk, és elindulni keresgélni. Megyünk, megyünk, és tényleg bárhol feltűnhet egy szörny, így nem kell csodálkozni, ha nemsokára tucatnyian szaladnak a Hősök terére vagy a Petőfi hídhoz, mert esetleg itt jelenik meg egy pokémon. Ha pedig feltűnik, akkor résen kell lennünk, forgatni a kameránkat, és a kis golyókkal el kell találni a szörnyet, különben bottal üthetjük a nyomát.

false

Valójában ennyi a játék. Persze, lehet más játékosok pokémonjaival harcolni az ötödik szint elérése után, lehet golyókat gyűjtögetni „nevezetes helyeken”, de ez mind irreleváns azon pozitívum mellett, hogy a Pokémon GO képes mozgásra bírni a játékost – 11 órakor, a nagy melegben azon kaptam magam, hogy élvezettel járom a fonyódi utcákat, és keresem a cuki szörnyecskéket. Talán őszre már alig fogja valaki tudni, mi az a Pokémon GO, de azt senki sem vitatja, hogy itt van valami, amely sétára ösztönöz, és még élvezetes is. És egy okostelefonos játéktól ez nagy érdem.

Pokémon GO, fejlesztő: Niantic–Nintendo. Ingyenes (free-to-play), iOS-re itt, Androidra pedig itt tölthető le a játék.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.