tévéSmaci

Ott van húsz krokodil

  • tévésmaci
  • 2016. augusztus 14.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché felkapcsolták a villanyt, égett minden, de jó oka volt annak. Szerdán ugyanis kiderült, amit mindenki suttogott már hetek óta. Budapesten szállnak le a marslakók! Moszkvában sokáig tanácskoztak, kezdetben Budapest a lista utolsó helyén volt, tényleg, még Ulánbátor is megelőzte, pedig Jumdzságin Cedenbál épp akkoriban tett valami rossz fát a tűzre; kumiszt adott el az amerikai tőkéseknek. Később persze kiderült, hogy csak cserélt, marshmallow-ra, de hol voltak már addigra a marslakók? A holdban, szóval lecsúszott róluk. Budapest azért kapaszkodott egyre feljebb és feljebb azon a listán, mert a marslakók megüzenték, hogy rohadt fáradtak lesznek, amikor megérkeznek, s lángost akarnak zabálni. Szerencsére az ellátmányukról nem Sztupának és Trochénak, hanem az Országos Piac- és Strandrendészetnek kellett gondoskodnia. Sztupa és Troché nem is hittek ebben a verzióban. Még hogy lángos, egy frászt, nyilván valami politikai oka van az egésznek, gondolták, de nem törődtek nagyon vele. Annyi persze igaz lehetett, hogy a marslakók valóban fáradtan és éhesen érkezhetnek, hiszen a marsi technika még oly kezdetleges volt, hogy kézi hajtású űrhajóval keltek útra, s Sztupának és Trochénak a Kádár-rezsim arról is írásos bizonyítékokkal szolgált, hogy a Marson még nem találták fel az útravalót. Éhesek lesznek, bazmeg, mint a farkas, mondta Óvári elvtárs, majd így folytatta: de ez nem a mi bajunk, mer’ a miénk az, hogy nincsen lámpa a szputnyikjukon. S hiába mondtuk nekik, hogy jöjjenek nappal, azt mondták, hogy nem lehet, mert délelőtt még dolguk van, s ebéd után is szundítanának egyet, úgyhogy mindent világítsunk csak ki, leszálltak ők már durvább helyeken is, például a galaktikus háborúban. Sztupa és Troché tehát nekiláttak felkapcsoltatni minden villanyt Budapesten és országszerte. A tévében Táncdalfesztivál ment, úgy kellett szavazni, hogy a nézők otthon felkapcsolták a villanyt, s meggyújtották a gázt. Az egyik műsorvezető, tán Kudlik Júlia vagy Ősz Ferenc azt is megsúgta a képernyőről, hogy aki gyertyát is gyújt, az pluszponttal segítheti kedvencét – ez nettó átverés volt, a gyertyákat nem tudták összeszámolni, de a marslakóknak jól jöhetett a pisla fényük. A munkások visszaszerelték a Móricz Zsigmond körtér házaira a fényreklámokat, Lottó Ottó újra futott feladni a szelvényét, minden készen állt. Az ország meg nézte a Táncdalfesztivált.

Pénteken (15-én) megyünk egy nagyot a Film Mánián este héttől. Startnak az Irány Colorado! pont megteszi. Kristály Bili és társai, tán az egyik ürge a Pórul járt betörők 2-ből, mindegy, elhajtanak Jack Palance vezetése alatt egy marhacsordát, a címből úgy sejtem, Coloradóba. Volt is egy ilyen magyar film, a Kolorádó Kűdd, mármint a marhákat kűggyed Kolorádóba, az volt a címe, hogy Irány Ibrány! Utána – szigorúan benne maradva ebben a szarvasmarha-tematikában – jön a Tomboló ökör, Bruce Lee utolsó filmje állítólag vagy a Dühöngő bika folytatása. Gondolom, ezek után senki nem csodálkozik, ha a Fácángyilkosok következnek. A dán vagy norvég rendőrség felállítja a legendás Q-ügyosztályt, hogy derítse ki nevezett jómadarak kilétét.

Szombaton 20.40-kor kedvenc komikusunk, Latabár Kálmán lép fel az m3-on filmes pályája fő művében, a Fel a fejjel!-ben. A Film Cafén tízkor kezdődik Fellini barátocskánk Casanovája, amitől jólfésült körök a maestrókám hanyatló korszakát datálják, de ez hülyeség. A Casanova nagyon ott van. A Film Mániára 0.25-kor Nyomtalanul visszatér a Q-ügyosztály, biztos ott felejtettek valamit: Nikolaj Lie Kaas és Falrész Falrész. Ez a jobbik a kettő közül, laza másfél órában elintézi ugyanazt, amit az a túlhájpolt HBO-sorozat a két nagy művésszel, Woody Harrelsonnal és Matthew McConaughey-vel órákig tolt. Az egész nekiveselkedés pedig azért van, mert már nyakunkba liheg a Palackposta, e díszes páros harmadik fellépése.

Vasárnapra maradt a világ legrosszabb filmje, a 451 Fahrenheit. Truffa rendezte, betiltják a könyveket benne, pedig a tévét kéne.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.