Tévé

Zsákutcás magyar

Kiút többszemközt

Interaktív

A szombat esti főműsoridőben nem csupán perverz, de egyszersmind roppant váratlan döntés lehet az Echo Tv-re átkapcsolni, amire minden jel szerint maguk Széles Gáborék sem igen számítanak.

Máskülönben szinte elképzelhetetlen lenne, hogy a – már címében is bizarr és kínosan amatőr – Kiút többszemközt ebben a sávban kerüljön adásba: a kacskaringós pályafutású Vámos György műsorvezetővel és beszélgetőtársával, a „honpolgári” minőségében megszólaltatott Czirmes György jogásszal. „Kilépünk 1956 lepléből” – indítja új irányba a műsort a 2002-ben jobb és nem jobboldali kormányt váró, éveken át a Mazsihisznél sajtóreferenskedő és a KDNP Izraelita Műhelyének megalapításában is részt vevő hajdani kiskereskedő és mai Magyar Hírlap-publicista, s azonmód be is jelenti az aktuálisnál is aktuálisabb témát, a Brexitet. Ami annál is indokoltabb megbeszélnivaló, mert „pillanatnyilag Magyarországon olyan helyzet van, hogy az embe­rek nem tudják, egyáltalán mit jelent az a Brexit” – s ezen a lehangoló helyzeten bizony a beszélgetés sem képes változtatni.

Kávéházi konrádok szinte parodisztikus eszmecseréje a Kiút, amely – címével ellentétben – lépten-nyomon zsákutcába torkollik, miközben a beszélgetők arra a fogós kérdésre keresik a választ, hogy vajon „jó-e az nekünk, amit a británniaiak (!) csinálnak?” Pedig a két honpolgár képességeihez mérten igazán igyekszik: az egyik megemlíti a Római Birodalom hanyatló korszakát és a jelen úgynevezett parlamenti demokráciáit, a másik utal a weimari köztársaságra és a nickelsdorfi Gorenje-turizmusra, és ráadásul még elárulják a nézőknek azt is, hogy az uniót „az ötvenes években két ország hozta létre a saját szempontjai alapján”. Csak úgy záporoznak a tételmondatok, amelyek rendesen az „álláspontom szerint” vagy a „nekem mindig az az elvem” nagyralátó felvezetésével szállnak el a semmibe.

„Na, most mi van akkor, ha…?” – szegez egy-egy légből kapott kérdést vendégének a láthatólag az utca emberénél is tájékozatlanabb Vámos, és druszája, a vá­lasz­adó Czirmes váltig tartja ezt a színvonalat. A múlt szombati műsor csúcspontját alkalmasint az alábbi párbeszédrészlet jelentette: „– Erzsébet királynőnek vajon mi lehet a véleménye? – Hát, ismerve az ő humánus életfelfogását… ja, a kilépéssel kapcsolatban?” Igazán csak remélni lehet, hogy a honpolgári véleményformálás mellett ügyvédként is tevékenykedő Czirmes a hitelkárosultakat szavakészebb formában képviseli.

A szűk félóra alatt, amely egy Bayer Zsolt számára bőven elegendő lenne akár két-három világösszeesküvés felvázolására és még pár társadalmi és népcsoport legyalázására is, Vámosék egyre csak a gittet rágják. Tévutakon botladozó beszélgetésük alighanem még a szélsőjobbos vagy nemzeti radikális közönség igényeinek meg az Echo Tv szakmai elvárásainak sem képes megfelelni. (Mármint persze ha van ilyen elvárás egyáltalán.) Még a csatornával tagadhatatlanul és mélyen ellenszenvező hivatásos tévénéző is sokkal inkább csak szánalmat érezhet e műsor láttán, semmint fölháborodást. Kidobott műsoridő.

Echo Tv, július 16.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.