Sziget

rés a présen - Egy torony megtöltése - Fülöp Szilvia sajtófőnök

  • .
  • 2011. augusztus 4.

Interaktív

rés a présen: A Szigeten a Vodafone-nal egy tornyot építetek. Mit gondoltatok mögé? Fülöp Szilvia: Az idén sem akartunk hagyományos értelemben vett szponzorok lenni, akik csak beletolják a pénzt az adott rendezvénybe, és a helyszíni plakáterdő nagyságában mérik a sikerességüket.

Filozófiánkhoz sokkal jobban passzol az, hogy megmutassuk, milyen új formáit fedezhetik fel a szigetlakók az interaktív időtöltésnek. Az idei Szigeten a mobilinternetes megoldásokra fókuszálunk, ezért 21 mbit/s sebességre képes mobilinternetes szupersztrádát építünk ki az okostelefonozó közönségnek. Mivel a mobilhálózatnak egyetlen megfogható eleme van, az adótorony, amelyről a láthatatlan rádióhullámok eljutnak az okoskészülékekig, ezért jött az ötlet, hogy nem sátorral, hanem a villámgyors hálózatot szimbolizáló toronnyal települünk ki. A tornyot pedig megtöltjük olyan funkciókkal, programokkal, szolgáltatásokkal, amik a mobilhálózat használatához kapcsolódnak.

rap: Milyen programok lesznek itt?

FSZ: Reggel 9-től hajnal 4-ig nyújtunk programokat. Az egyik kedvencem, hogy a 30 méteres tornyunk 300 m2-es interaktív LED-falán a Sziget-látogatók gigantikus méretben játszathatnak, okostelefonjukról irányítva a felületen történteket - akár többezres nézőközönség előtt. De a legnagyobb show kétségtelenül az esténként két alkalommal lefutó fény- és hangshow lesz a tornyot borító LED-falkompozíción, amit egy független művészcsoport nekünk komponált. Az élménytermünkben különleges játékokat lehet kipróbálni, a torony földszintjének óriási táncterén pedig 58 dj teremt majd hangulatot. A programokon kívül szolgáltatunk is persze: a "netkertünkben" csaknem 100 okostelefont és tabletet lehet használni, és a hagyományos akkutöltő állomásunkat sem hagyjuk el.

rap: Te amúgy bírod a Szigetet?

FSZ: A Sziget szerintem ma már hungarikum. Külföldiektől nemegyszer hallottam a gulyással, a pálinkával és a Rubik-kockával együtt emlegetni. Nem tartom kizártnak, hogy hamarosan mi is elhisszük, hogy országunk egyik nevezetességévé vált. Sziget-járó vagyok egyébként, bár az idén leginkább, érthetően, a munka miatt leszek a fesztiválon, de remélem, hogy tudok időt szakítani egy-egy jó koncertre.

rap: Milyen helyszíneket látogatsz meg?

FSZ: A Sziget kavalkádját, nyüzsgését szeretem leginkább. Mindenevő vagyok, az Utcaszínházon át a jó lángoson keresztül egy nagy koncertig mindent szeretek magamba szívni. Most azonban azért drukkolok, hogy a szigetelőknek a torony legyen a kedvenc helyszíne.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.