Tíz év alatt 66 helyet esett vissza Magyarország a sajtószabadság-listán

  • narancs.hu
  • 2020. április 21.

Interaktív

A listát készítő szervezet szerint ezért egyértelműen Orbán Viktor tehető felelőssé.

A felhatalmazási törvényt, illetve Orbán Viktor miniszterelnök személyes döntéseit jelöli meg a Riporterek Határok Nélkül (RHN) nevű nemzetközi szervezet annak okaként, hogy Magyarország ismét hátrébb csúszott a sajtószabadság mértékét mutató 2020-as listán. Szerintük a magyar miniszterelnök arra használja a járványhelyzetet, hogy tovább korlátozza a sajtó szabadságát.

Az RHN szerint a legfőbb probléma a Büntető törvénykönyvbe beillesztett új passzus, amelyre hivatkozva akár öt év börtönnel is büntethetik a rémhírterjesztést. Mint ismert, a kormány arra hivatkozott, hogy a fake news terjedését kívánja ezzel akadályozni, de beillesztett egy olyan gumiszabályt is, amely szerint nemcsak a hazug hírek terjesztőit lehet eljárás alá vonni, de azt is, aki “való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa”.

Korlátok közt

A szervezet szerint ez a törvénymódosítás lényegében a jogszabály alkalmazóira bízza annak eldöntését, hogy mi a valós és mi a hamis hír. Ezzel nyomást gyakorol a médiapiacra, akadályozva az újságírókat abban, hogy megfelelően tájékoztassák a nyilvánosságot. Az RHN felidézi azt is, hogy a törvénymódosítás beterjesztését a kormánypárti médiában egyfajta kampány előzte meg, több jobboldali médiaszemélyiség, megszólaló a kabinettel kritikus újságírók letartóztatását követelte.

A független sajtót abban is akadályozzák munkája elvégzésében a szervezet szerint, hogy munkatársait nem hívják meg, nem engedik be a különféle tájékoztatókra, akadályozzák őket abban, hogy a parlamentben képviselőkkel beszélhessenek.

Ezért Magyarország két helyet esett vissza a listán 2019-hez képest. Az RHN azt is megjegyzi, hogy a lecsúszás illeszkedik az évek óta tartó trendbe. A média nagy részét magába foglaló kormánypárti alapítvány, a KESMA kiépülése, korábban a tulajdonosváltások, a csak fideszes delegáltakból álló Médiatanács ténykedése, az állami reklámköltések piacot torzító hatása, a kormánypárti politikusok hozzáállása a független médiához (pl. nem adnak interjúkat) mind-mind közrejátszottak abban, hogy Magyarország ennyire visszacsúszott a listán.

2010-ben még a 23-dik volt, idén már a 89-dik helyen van Izrael és Peru között. Magyarországot többek között Kirgizisztán (82.) és a nemrég még polgárháború sújtotta Sierra Leone (85.) is megelőzi.

Az idei lista első öt helyén Norvégiát, Finnországot, Dániát, Svédországot és Hollandiát találjuk. Érdekesség, hogy a második helyen az a Finnország van, amely az uniós soros elnökeként tavaly bírálta a magyar kormány lépéseit, mire válaszként a kormánypárti média azt állította, a skandináv államban nem is szabad teljesen a sajtó, hiszen nagyon koncentráltak a tulajdonviszonyok.

Figyelmébe ajánljuk

Így spórolhatunk a nyomtatáson otthon és az irodában

  • Fizetett tartalom

A nyomtatás sokak számára elengedhetetlen része a mindennapi munkának, legyen szó otthoni vagy irodai környezetről. Azonban a gyakori használat jelentős költségekkel járhat, főleg, ha nem figyelünk a fogyóeszközök, mint a papír és a festékpatronok árára. Szerencsére néhány egyszerű és könnyen alkalmazható tippel csökkenthetjük a nyomtatási kiadásokat, miközben a környezetünkre is odafigyelünk.

Praktikus és kényelmes megoldások otthonra – stílus és relaxáció egy helyen

  • Fizetett tartalom

Az otthonunk berendezése és kialakítása nem csupán esztétikai kérdés, hanem a mindennapi kényelem és funkcionalitás szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Akár egy új lakásba költözünk, akár a meglévő otthonunkat szeretnénk felújítani, a megfelelő elemek kiválasztása hosszú távon javíthatja életminőségünket. Ebben a cikkben két olyan praktikus megoldást mutatunk be, amelyek nemcsak hasznosak, de hozzájárulnak az otthon kényelmének és stílusának növeléséhez is: ezek az előtető és az elektromos masszázsfotel.

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.