Győrfi Pál már jóval több, mint a koronavírus elleni harc reklámarca

Interaktív

Sokak számára a karanténidőszak súlyos csapás, de úgy néz ki, a zeneiparnak jó ötleteket ad. Összeszedtük, hogy milyen számok születtek a járvány árnyékában.

Győrfi Pál: az ember, aki felszólítja az embereket, hogy maradjanak otthon. Még soha nem volt ennyire népszerű az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője: minden platformon – a televíziótól kezdve az okostelefonig – szakadatlanul feltűnik a koronavírus-járvány elleni védekezés jegyében, tán még Müller Cecíliánál is közismertebb jelenséggé nőtte ki magát.

Így lett Müller Cecília a fiatalok kedvence

Az országos tisztifőorvos álmában sem gondolta volna, hogy majd egyszer médiasztár lesz. Müller Cecília országos tisztifőorvos nevét egy hónappal ezelőttig az ország lakosságának csak a töredéke ismerte, viszont az elmúlt hetekben az egyik legkövetettebb közéleti szereplővé nőtte ki magát. Ennek oka, hogy a koronavírus elleni védekezésért felelős operatív törzs a hét minden napján beszámol a járvány aktualitásairól.

Ennek ellenére hosszú hetek teltek el, amíg végre valaki vette a fáradtságot és dalba foglalta Győrfi szereplését. A 24.hu írta meg, hogy a Cashtag névre hallgató zenei formáció előrukkolt egy dallal, amihez még maga a szóvivő is hozzászólt.

„Köszönöm fiúk ez megtisztelő! De mindenki Maradjon Otthon, és klippet se forgassatok! Nagyon veszélyes odakint!” – írta Győrfi Pál a dalhoz készült videóklip kommentszekciójában.

De nem ez az egyetlen szám, amit az OMSZ szóvivője ihletett. Az Audioshake együttes...

... valamint a Hamar János nevű előadó is szentelt egy nótát neki.

De hogy teljes legyen a kép, összeszedtünk pár olyan dalt is, amiknek a fókuszában nem Győrfi Pál áll, viszont a pandémia hatására születettek.

Minek kéne kimennetek?

  • Dé:Nash – Korona nélkül nincsen király

Nézek egy lányra, arcán a szájmaszk,
Kicsikét arabos, olyan mint a csador,
Szervusz hajadon, ha megbocsáts,
A hajadon köményszagot érzek, 
A vásárlók meg néznek,
Kiderült, hogy tényleg arab,
Három néni dalra fakad,
Iráni arabok hozzák a vírust, 
Velük mi egy levegőt nem szívunk.

Dé:Nash Turul című számával robbant be a köztudatba, amivel lényegében Magyarország eredettörténetén poénkodott. A rappere jellemző, hogy a kormányzati kommunikációban használt toposzokat figurázza ki.

  • Bankrupt – Vírus, Klíma, Meteor, Zombik

Ránkengedték a tenyészetet,
Veszélyes ez, nehogy belélegezd
A háttérhatalom benézte ezt
Betéve tudjuk az egész lemezt
A Tesco kifosztva
De ne gondolj rosszra
Ez még nem Moszkva
Elmúlt a tél
Utálom Brüsszelt
A buszon letüsszent
Tedd már a kezed
Az arcod elé.

A Bankrupt Gréta Tünde című száma miatt lehet ismerős, amit a Greta Thunberget fikázó Facebook hozzászólások, és az azok mögött meghúzódó gyűlölet inspirált. Az együttes a punk rock, az indie, a surf, a garázsrock és a hip hop stíluselemeit is keveri dalaiban.

  • Bobafett – NE fertőz Z

Minél hamarabb kijárási tilalom,
Annál hamarabb vége lesz,
Inkább legyen két hónap szar,
Mint hét, nyolc, kilenc,
Ha már megvettétek az összes lisztet,
Minek kéne kimennetek?
Maradjál, maradjál, maradjál bent,
Hogy minél hamarabb vége legyen.

Talán Bobafettet kell a legkevésbé bemutatni: a nyíregyházi világjáró rapper, korábban a kutyájáról, Jancsikáról szövegelt, de írt már olyan dalt is, amit egyből letiltott a YouTube gyűlöletbeszédre hivatkozva. Volt már biciklitaxis Amszterdamban, gyári munkás Barcelonában és mosogató Londonban.

  • Lévai X Burai – Korona Vírus

Francos korona vírus,
Tipikus emberi stílus,
Nem baj ha minden pusztul,
És kinyírjuk az anyaföldet.
Első számú az érdek,
Nem számít már az élet,
Na de tudod ilyen az ember,
Azt hiszi büntetlenül ölhet.

Lévai László és Burai Krisztián közös száma már csak azért is érdekes, mert a két rapper a YouTube fősodratú rapperei közé tartozik, akik – kissé közhelyes – slágereikkel több milliós nézettséget hoznak a videómegosztón, ám a rádiókba nem tudnak bekerülni.

  • Hősök – Vigyázzunk egymásra

Tesó most belassulunk a négy fal között
Első a biztonság.
Védjük egymást, érted kölyök?
Szóval most belassulunk a négy fal között
Átgondolom, megelőzöm.
Védjük egymást, érted kölyök?

A Hősök 2001-ben alakult, kezdetben az underground szcéna képviselői voltak, majd - ahogyan a műfaj egyre népszerűbb lett -, úgy lettek ők is sikeresebbek.

  • Deniz – Itthon maradok

Sokan nem vették ezt komolyan, előttünk a példák
Olasz orvosok a folyosón keresnek vénát
Először mindenkit megkérnek hogy legyen otthon
Utána meg kötelezően mindenki rottyon
Láttatok már ilyet? A határok lezárva
Százmillióknak tegnaptól kötelező zárka

Deniz kétszeres Fonogram-díjas rapper, énekes, dalszövegíró, aki 2019-ben szerepelt az Eurovíziós Dalfesztivál hazai dalválasztó műsorában, a Dalban.

  • FankaDeli – Csak együtt megy!

Tudom, hogy kell a humor meg a nevetés,
De kéne egy kis mérték,
mert nem lesz vidám pár temetés!
Hány fizetéssel érhet fel egy emberélet!?
És persze minden ami történik, azt meg kell élned.
Milyen szomorú lélek, ki most is politizál!
Mennyi karma karanténján ezzel katan a zár!
Most újra meg kell ismerkedned a pároddal,
Szüleiddel a fiaddal és a lányoddal!

A jobboldali körökben igencsak népszerű FankaDeli, a „nemzeti rapper” többször feltűnt az EchoTV és a HírTV műsoraiban, és olykor az antiszemita megjegyzéseket sem kerülte, most viszont arra buzdít, hogy ebben a helyzetben „ne politizáljunk”.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.