Koronavírus elleni vakcinák a láthatáron

Az alagút vége

Katasztrófa

A nagy esetszámú klinikai vizsgálatok első eredményei alapján több, újonnan fejlesztett védőoltás hatásosnak bizonyult a koronavírus ellen. A magyar kormány a közös uniós beszerzés mellett kerülő úton is próbálkozik.

Egymást követő három hétfőn érkeztek biztató hírek a koronavírus elleni vakcinafejlesztésekről. November 9-én az amerikai Pfizer és a német BioNTech jelentette be, hogy vakcinájuk a harmadik fázisú klinikai tesztek előzetes eredményei szerint több mint 90 százalékban hatásos a Covid-19 ellen. November 16-án a vizsgálatok hasonló stádiumában járó amerikai Moderna 94,5 százalékos hatásosságról számolt be, november 23-án pedig a brit–svéd AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem együttműködése adott hírt arról, hogy védőoltásuk átlagosan 70 százalékos védelmet biztosít a betegséggel szemben, ami a kutatók szerint a vakcina egy bizonyos adagolása mellett 90 százalékra is feltornázható. Az orosz egészségügyi minisztérium alá tartozó Gamaleja Intézet ugyanezekben a napokban – szintén harmadik fázisú teszteredményekre hivatkozva – először 92, később 91,4 százalékosra tette Szputnyik V elnevezésű vakcinája hatásosságát.

A vizsgálatok folytatódnak, de ezekre az előzetes eredményekre alapozva a nyugati gyártók elindították védőoltásaik engedélyeztetési folyamatát. Ez – tekintettel a járványhelyzetre, és arra, hogy az engedélyező hatóságok menet közben is számos adatot kaptak – a megszokottnál jóval gyorsabb lesz: Nagy-Britanniában a Pfizer engedélye sajtóhírek szerint már december 7-én meglehet, az amerikai gyógyszerfelügyelet (Food and Drug Administration – FDA) jóváhagyását a Pfizer december 10-re, a Moderna december 17-re várja. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency – EMA) is még az idén rábólinthat két vakcinára (vélhetően a Pfizerére és a Modernáéra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.