Kifogyhat Közép-Amerika legsűrűbben lakott országa a vízből

  • B.P.M
  • 2019. július 30.

Katasztrófa

El Salvador gondjait a vállati érdekek, a korrupció és a bandaháborúk súlyosbítják.

El Salvador egy kicsi közép-amerikai állam, de mégis a világ egyik legveszélyesebb országa, amelyet alvilági- és katonai szervezetek uralnak.

Az anarchia és az erőszak következménye, hogy a munkanélküliség jelentős, ahogy az elvándorlás is – számolt be az el salvadori körülményekről a Guardian. Ha ez nem lenne elég, súlyos vízhiánnyal is számolniuk kell, amely elősegíti a zavargásokat, illetve ugyancsak arra ösztönzi a lakókat, hogy továbbálljanak.

„A lakóknak nap mint nap meg kell küzdeniük azért, hogy elegendő vízhez jussanak. Nem kérdés, hogy ez egy nap hatalmas társadalmi konfliktusokhoz vezethet” – nyilatkozta Silvia de Larios, a Környezetvédelmi és Természeti Erőforrások Minisztériumának korábbi ökoszisztémáért és vadvilágért felelős igazgatója.

Az Egyesült Államokba tartó salvadori kivándorlók karavánja halad San Vicentében 2018. október 31-én.

Az Egyesült Államokba tartó salvadori kivándorlók karavánja 2018. október 31-én.

Fotó: MTI/EPA/EFE/Rodrigo Sura

El Salvador Közép-Amerika legsűrűbben lakott országa, viszont a legkevesebb víztartalékkal rendelkezik, amelyet az éghajlati válság különösképpen sújt, ráadásul a szennyezés, a növekvő korrupció, a bandaháborúk, valamint a vállalati érdekek sem segítenek a helyzeten. Egy tanulmány szerint El Salvadorban 80 éven belül elfogy a víz, hacsak nem hoznak radikális intézkedéseket.

Eredményként lehet elkönyvelni, hogy helyi csoportok, környezetvédők és a katolikus egyház nyomására a törvényhozók 2017-ben betiltották a fémbányászatot az országban, ami a környezeti szennyezés egyik fő kiváltója volt. Ugyanakkor a politikusok eddig nem törték magukat azért, hogy létrehozzanak egy olyan szabályozási rendszert, amely az embereket jólétét és a fenntarthatóságot helyezné a vállalati érdekek fölé.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.