Falus: A beoltottak is terjeszthetik a vírust, de ők nem lesznek betegek

  • narancs.hu
  • 2020. december 28.

Katasztrófa

Nagy pozitívum, hogy az eddig beoltottak enyhe tünetekről sem számoltak be - mondta el a volt tisztifőorvos.

Falus Ferenc volt tisztifőorvos a koronavírus elleni vakcináról és annak hatásairól beszélt az ATV Startban.

Falus kifejtette, nagyon pozitív, hogy akik megkapták az oltást, azok közül senki még enyhe tünetekről sem számolt be eddig.

Az oltási tervről azt is elmondta, hogy először az egészségügyi dolgozókat, majd az idősotthonokban lakókat, ezt követően a kritikus infrastruktúrában lévőket, majd később az egyéb társadalmi csoportokat kell oltani, erről uniós megállapodás is született. Ebben az ütemben várhatóan az oltási program a nyár végéig el fog tartani. 

Hangsúlyozta:

"a védőoltások bármelyikének sokkal kisebb a kockázata, mint a koronavírus miatt megbetegedésnek".

Falus hozzátette azt is, hogy akiket beoltottak, azok is képesek megfertőződni és továbbadni a vírust, de ők nem betegszenek meg. Ezért a jövő évben is továbbra hordani kell a maszkot és tartani a távolságot, vigyázni kell még egymásra. 

Falus azt is elmondta, hogy az Orbán- kormány teljesítményét arról lehet majd lemérni, hogy januárra mekkora lesz az átoltottság, ugyanis nagyon fontos lenne minél gyorsabban minél több embert beoltani.

Falus számításai szerint ahhoz, hogy megkezdődjön a lakosságot lefedő általános védettség, 3 millió embert kell beoltani, mert körülbelül 2 millióan áteshettek rajta.

A koronavírus elleni vakcina mellett az influenza elleni oltásra is felhívta a figyelmet. Elmondta, hogy január végén még lesz 360 ezer oltás, és ennek beadását mindenkinek ajánlja,ez csökkenteni a kockázatát a COVID-19 és az influenza egyszerre való elkapásának. Hozzátette, hogy a kormány azonban még mindig nem számolt el azzal az 1 millió négyszázezer oltással, amiről beszélt, mert több háziorvos nem lett, és minden házoirovos kevesebb influenza elleni védőoltást kapott, mint a korábbi években.

A volt tisztifőorvos beszélt a briteknél megtalált új vírusváltozatról is. Erről elmondta, hogy azért kelthet aggodalmat, mert egyelőre nagyon keveset tudni róla. A mostani információk alapján azonban az látszik, hogy bár gyorsan terjed, de a megfertőzöttek 80%-ánál enyhe tüneteket okoz.

Ami szerencse, hogy a vakcinákra való érzékenysége úgy tűnik megmaradt - tette hozzá Falus.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.