Földrengés volt Tibetben, több mint 120 ember meghalt

  • narancs.hu
  • 2025. január 7.

Katasztrófa

A kínai állami média 6,8-as erősségűnél kisebb rengésről számolt be, az amerikai földtani intézet viszont 7,1-et mért.

Legalább 126-an meghaltak abban a nagy erejű földrengésben, amely kedden sújtotta Tibetet – írja az AP összefoglalójára hivatkozva a hvg.hu. További legalább 188-an megsérültek, a mentésben résztvevők pedig még mindig keresik a túlélőket az összedőlt épületek romjai között.

Az amerikai földtani intézet adatai alapján 7,1-es erősségű földrengés kedd reggel, helyi idő szerint 9 óra körül rázta meg Kína nyugati részén található régió Sigace városának környékét. A katasztrófa több mint ezer otthonban tett kárt a kínai állami média közlése szerint – ami egyébként „6,8-as erősségűnél valamivel kisebb erejű” rengésről számolt be. A földrengést még a közeli Nepálban és India egyes részein is érezték, ezekről a területekről azonban nem érkezett hír sérültekről.

A katasztrófavédelem tagjai embereket keresnek egy leomlott épület törmeléke közt a délnyugat-kínai Tibeti Autonóm Területen fekvő Tingri megye Csangszuo településén, miután nagy erejű földrengés rázta meg a térséget 2025. január 7-én.
MTI/EPA/AP/Hszinhua

Sigace Tibet egyik legszentebb városának számít, és a tibeti buddhizmus egyik kulcsfigurájának, a Pancsen Lámának a székhelye. A földrengések gyakoriak a régióban, amely egy jelentős törésvonalon fekszik. 2015-ben a nepáli főváros, Katmandu közelében történt 7,8-as erősségű földrengés közel 9000 ember halálát okozta.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.