Indiában jóváhagyták az Oxford/AstraZeneca vakcinát

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. január 2.

Katasztrófa

Az év első hat-nyolc hónapjában háromszázmillió embert oltanának be.

A koronavírus által második legfertőzöttebb országban, Indiában jóváhagyták az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár közös fejlesztésű oltóanyagának használatát.

Prakash Dzsavadekar tájékoztatási miniszter szombaton bejelentette, hogy az illetékes hatóságok előző nap adták meg az engedélyt, egyelőre "rendkívüli használatra". Dzsavadekar szerint még legalább három oltóanyag - két hazai gyártású és az orosz Szputnyik V - vár  engedélyeztetésre, így India lehet a világ egyetlen olyan országa, ahol  négy vakcinával indul majd meg az oltási kampány.

A versenytársainál olcsóbb és egyszerűbben használható Oxford/AstraZeneca-vakcina forgalmazását a világon először kedden engedélyezték Nagy-Britanniában.

India a világ második legnépesebb országa, és ami a fertőzöttek számát illeti, ugyancsak a második helyen áll az Egyesült Államok után, a halálesetek számát illetően pedig harmadik az Egyesült Államok és Brazília után. A baltimore-i Johns Hopkins egyetem legfrissebb szombati összesítése szerint a járvány kezdete óta Indiában több mint 10,3 millió ember kapta el a fertőzést, és 149 411-en haltak bele a koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe.

Az indiai hatóságok azt tervezik, hogy az év első hat-nyolc hónapjában háromszázmillió embert oltanak be az 1,35 milliárd lakosú országban, az oltási kampány első szakaszában elsősorban az ötven év feletti egészségügyi dolgozóknak, rendőröknek és katonáknak adják be az oltást.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.