Jakab Ferenc szerint "rá fog menni ez az évünk" a járványra

  • narancs.hu
  • 2021. január 25.

Katasztrófa

Csak az oltási hajlandóság növekedésével, az oltott személyek számának növekedésével tudjuk visszaszorítani a járványügyi intézkedéseket.

„Azt tudom mondani, hogy első- másod és harmadgenerációs vakcinák között van különbség, de a legnagyobb baj, ha elkapjuk a vírust, súlyos betegséget szenvedünk és kórházba kerülünk” – mondta Jakab Ferenc virológus az ATV Heti Napló című műsorában a kínai vakcináról.  Majd kifejtette, mi a különbség a különböző típusú vakcinák között. Elmondta, hogy a Sinopharm két vakcinát is fejlesztett, amik közül az egyik nem vált be, a másik viszont elérte a 70-80 százalékos hatásosságot.

„Azt gondolom, hogy nem kell megijedni tőle. Attól, hogy ez egy első generációs, hagyományos elven készült vakcina, attól még az egyáltalán nem biztos, hogy rossz”  – mondta a virológus.

Jakab a koronavírus brit variánsáról azt mondta, hogy úgy tudja, nem okoz jelentősebb klinikai változást, viszont 60-70 százalékkal gyorsabban és agresszívabban terjed, szerinte többlethalálozás kizárólag „a nagy számok törvénye miatt” van.

Arra a kérdésre, hogy mikor lehet vége a járványnak, azt mondta, „rá fog menni az évünk”.

„Senki ne gondolja azt, hogy most itt az oltás elindul és akkor eldobujuk a maszkot, nem tartunk távolságot és minden visszaáll a régi rendbe. Sajnos nem, el kell keserítsek mindenkit, ez párhuzamosan fog haladni” – mondta a virológus, aki mindenkitől azt kérte, oltassa be magát, mert „csak így fogjuk megállítani ezt a járványt”. Mint elmondta, az oltási hajlandóság növekedésével, az oltott személyek számának növekedésével tudjuk csak visszaszorítani a járványügyi intézkedéseket. 

(ATV)

Figyelmébe ajánljuk

Állami támogatás, pályázatírás, filozófia – Kicsoda a halloweeni tökfaragást megtiltó zebegényi polgármester?

Ferenczy Ernő még alpolgármesterként tevékenyen részt vett abban, hogy az előző polgármester illetményét ideiglenesen felfüggesszék. Közben saját vállalkozása tetemes állami támogatásokban részesült. Zebegény fura urát úgy ismerik, mint aki alapvetően nem rosszindulatú, de ha elveszíti a türelmét, akkor stílust vált. 

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.