Kásler Montenegróban elmondta, amit itthon titkol

  • narancs.hu
  • 2021. október 9.

Katasztrófa

Legalábbis Ujhelyi elől, aki hetek óta várja az információt az oltottak megbetegedésének arányáról.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere Montenegróba látogatva bemutatott egy járványügyi tanulmányt, amely 3,7 millió magyar ember oltás utáni  fertőzési és halálozási adatait tartalmazta. Erről a kormány.hu számolt be október 2-án.

Ez azért érdekes, mert Ujhelyi István (MSZP–Párbeszéd) európai parlamenti képviselő három héttel ezelőtt kért közérdekű adatigényléssel információt arról, hogy a koronavírus ellen beoltott emberek közül hányan betegedtek meg mégis a járványban. 

Müller Cecília tiszti főorvos legutóbb további 45 nap haladékot kért a válaszadásra, arra hivatkozott, hogy a vészhelyzet miatt leterheltek, ezért nem tudták eddig megadni a kért kimutatást a képviselőnek.

„Kásler Miklós lebuktatta a saját kormányát az oltottsági adatok kapcsán, hiszen kiderült: igenis rendelkezésükre áll egy komoly és rendszerezett adatállomány, amelyet azonban előttünk titkolnak” – mondta szombati sajtótájékoztatóján Ujhelyi István.

„Itt van a negyedik hullám és nem tudjuk, hogy mennyire vagyunk biztonságban. Más országokban épp az oltási kedv erősítése miatt hozzák nyilvánosságra a covidos betegek és elhunytak oltottsági adatait, csak nálunk titkolja ezt az információt a kormányzat” – így látja Ujhelyi. Szerinte Kásler elszólása a bizonyíték rá, hogy egy embernek sem kellene többet dolgoznia azért, hogy ő a kérdéseire választ kapjon.  Úgy gondolja, kegyeleti okokra hivatkozva sem titkolózhatna a kormány, hiszen egyébként nyilvánosságra hozza az elhunytak életkorát és alapbetegségét. 

Ujhelyi most azért fordul újabb közérdekű adatigényléssel a minisztériumhoz, hogy hozza nyilvánosságra a kormány azt a tanulmányt, amelyből Montgenegróban Kásler idézett. A szocialista képviselő feltételezi, a kormány titkolózásának az az oka, hogy a Sinopharm oltóanyagnak gyengébb a hatásfoka, és épp az idősebbeket oltották nagy számban ezzel a vakcinával, pedig ezt még a kínai gyártó sem ajánlotta. Ha a tanulmányban szereplő adatok tényleg erről szólnak, Ujhelyi szerint akkor is érdemes nyilvánosságra hozni, mert az is növelné az oltási hajlandóságot, sokan jelentkeznének a harmadik – vagy épp az első – oltásért, amely most már nyilván nem kínai vakcina lenne. A képviselő úgy fogalmaz, ebben a helyzetben „minden újabb haláleset a kormány lelkén szárad”.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.