Kínai járványügyi szakember figyelmezteti Európát: tessék maszkot hordani!

  • narancs.hu
  • 2020. április 1.

Katasztrófa

A kínai járványügyi központ vezetője szerint időt kell nyerni addig, amíg a megfelelő gyógyszer elérhető lesz a betegségre.

"Nagy hiba", ha nem viselünk maszkot a járvány idején - mondta a Science magazinnak George Gao, a kínai járványügyi központ vezetője.

Gaót az interjúban kérdezték arról, hogy más országok miben hibáznak:

"Ez a vírus cseppfertőzéssel és szoros kontaktusokkal terjed. A cseppek nagyon fontosak - maszkot kell hordani, mert ha az ember beszél, ezek a cseppek folyamatosan jönnek a szájából. Nagyon sok embernek van tünetmentes, vagy tünetek előtti fertőzése. Ha ők is hordanak maszkot, az megelőzheti, hogy a vírust tartalmazó cseppek kijussanak és megfertőzzenek másokat."

A kínai szakember az interjúban kifejtette, mivel egyelőre nincs gyógyszer, vagy vakcina a koronavírus ellen, ezért olyan nem gyógyszerészeti megoldásokat kell alkalmazni, mint a távolságtartás. Ez minden légúti megbetegedésnél fontos: el kell különíteni a fertőzötteket, fel kell kutatni és karanténba kell helyezni a szoros kontaktusokat, meg kell akadályozni a nyilvános találkozókat, és végül az emberek mozgását is korlátozni kell. Hozzátette, ehhez nagyon erős kormányzati akaratra van szükség helyi és országos szinten is.

Kijelentette azt is, hogy a fertőzötteket mindenképp el kell különíteni, mert a járványt nem lehet kontrollálni, ha a fertőzés forrását nem különítik el.

Gao beszélt arról is, hogy Kínában mindenhol megmérik az emberek testhőjét, ha be akarnak menni valahova. Hozzátette, bár sokan azt gondolják, hogy a vírus az emberi szervezetből kikerülve nem életképes, amerikai és kínai kutatások is azt mutatják, hogy a vírus nagyon ellenálló és képes különféle környezetben is túlélni.

Beszélt arról is, hogy még mindig próbálják megérteni a járvány kitörésének kezdetét, egyelőre arra nincs bizonyíték, hogy már novemberben elkezdődött volna. Hozzátette azonban, hogy bár az elején mindenki azt gondolta, hogy a vuhani Huanan piac volt a víruskitörés helye, szerinte az is lehet, hogy a piacon csak felerősödött a vírus.

A kínai szakembert arról is kérdezték, hogy Kína miért késlekedett az információk kiadásával. Erről azt mondta, a kollégákkal a lehető leghamarabb megosztották az információkat, ám mivel közegészségügyi kérdésekről is szó van, ezért a politikára is várni kellett, hogy nyilvánosan bejelentsék.

"Senki nem akarja, hogy az emberek pánikoljanak, igaz? És akkor senki nem tudta volna megmondani, hogy a vírus egy világjárványt okozhat. Ez az első valaha volt nem influenzaszerű világjárvány"

- fejtegette.

Azt is mondta, a koronavírus egy nagyon bonyolult kórokozó, ám az elején minden tudós azt gondolta, hogy "hát, ez is csak egy vírus".

Gao elmondta, jelenleg Kínán belül már nem terjed a vírus, csak a beutazók között vannak ismét fertőzöttek. Ennek ellenére kijelentette:

"Még biztosan nem értük el a nyájimmunitást. Még várunk további biztos eredményekre az antitestek teszteléséről, hogy megmondhassuk, ténylegesen hány ember fertőződött meg."

Közölte azt is, hogy jelenleg a stratégia az, hogy időt nyerjenek, amíg védőoltást vagy gyógyszert fejlesztenek ki a betegségre. A remdesivir nevű gyógyszer hatékonyságát vizsgáló klinikai tesztekről áprilisra ígért eredményeket.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.