Kínai járványügyi szakember figyelmezteti Európát: tessék maszkot hordani!

  • narancs.hu
  • 2020. április 1.

Katasztrófa

A kínai járványügyi központ vezetője szerint időt kell nyerni addig, amíg a megfelelő gyógyszer elérhető lesz a betegségre.

"Nagy hiba", ha nem viselünk maszkot a járvány idején - mondta a Science magazinnak George Gao, a kínai járványügyi központ vezetője.

Gaót az interjúban kérdezték arról, hogy más országok miben hibáznak:

"Ez a vírus cseppfertőzéssel és szoros kontaktusokkal terjed. A cseppek nagyon fontosak - maszkot kell hordani, mert ha az ember beszél, ezek a cseppek folyamatosan jönnek a szájából. Nagyon sok embernek van tünetmentes, vagy tünetek előtti fertőzése. Ha ők is hordanak maszkot, az megelőzheti, hogy a vírust tartalmazó cseppek kijussanak és megfertőzzenek másokat."

A kínai szakember az interjúban kifejtette, mivel egyelőre nincs gyógyszer, vagy vakcina a koronavírus ellen, ezért olyan nem gyógyszerészeti megoldásokat kell alkalmazni, mint a távolságtartás. Ez minden légúti megbetegedésnél fontos: el kell különíteni a fertőzötteket, fel kell kutatni és karanténba kell helyezni a szoros kontaktusokat, meg kell akadályozni a nyilvános találkozókat, és végül az emberek mozgását is korlátozni kell. Hozzátette, ehhez nagyon erős kormányzati akaratra van szükség helyi és országos szinten is.

Kijelentette azt is, hogy a fertőzötteket mindenképp el kell különíteni, mert a járványt nem lehet kontrollálni, ha a fertőzés forrását nem különítik el.

Gao beszélt arról is, hogy Kínában mindenhol megmérik az emberek testhőjét, ha be akarnak menni valahova. Hozzátette, bár sokan azt gondolják, hogy a vírus az emberi szervezetből kikerülve nem életképes, amerikai és kínai kutatások is azt mutatják, hogy a vírus nagyon ellenálló és képes különféle környezetben is túlélni.

Beszélt arról is, hogy még mindig próbálják megérteni a járvány kitörésének kezdetét, egyelőre arra nincs bizonyíték, hogy már novemberben elkezdődött volna. Hozzátette azonban, hogy bár az elején mindenki azt gondolta, hogy a vuhani Huanan piac volt a víruskitörés helye, szerinte az is lehet, hogy a piacon csak felerősödött a vírus.

A kínai szakembert arról is kérdezték, hogy Kína miért késlekedett az információk kiadásával. Erről azt mondta, a kollégákkal a lehető leghamarabb megosztották az információkat, ám mivel közegészségügyi kérdésekről is szó van, ezért a politikára is várni kellett, hogy nyilvánosan bejelentsék.

"Senki nem akarja, hogy az emberek pánikoljanak, igaz? És akkor senki nem tudta volna megmondani, hogy a vírus egy világjárványt okozhat. Ez az első valaha volt nem influenzaszerű világjárvány"

- fejtegette.

Azt is mondta, a koronavírus egy nagyon bonyolult kórokozó, ám az elején minden tudós azt gondolta, hogy "hát, ez is csak egy vírus".

Gao elmondta, jelenleg Kínán belül már nem terjed a vírus, csak a beutazók között vannak ismét fertőzöttek. Ennek ellenére kijelentette:

"Még biztosan nem értük el a nyájimmunitást. Még várunk további biztos eredményekre az antitestek teszteléséről, hogy megmondhassuk, ténylegesen hány ember fertőződött meg."

Közölte azt is, hogy jelenleg a stratégia az, hogy időt nyerjenek, amíg védőoltást vagy gyógyszert fejlesztenek ki a betegségre. A remdesivir nevű gyógyszer hatékonyságát vizsgáló klinikai tesztekről áprilisra ígért eredményeket.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.