Kínai járványügyi szakember figyelmezteti Európát: tessék maszkot hordani!

  • narancs.hu
  • 2020. április 1.

Katasztrófa

A kínai járványügyi központ vezetője szerint időt kell nyerni addig, amíg a megfelelő gyógyszer elérhető lesz a betegségre.

"Nagy hiba", ha nem viselünk maszkot a járvány idején - mondta a Science magazinnak George Gao, a kínai járványügyi központ vezetője.

Gaót az interjúban kérdezték arról, hogy más országok miben hibáznak:

"Ez a vírus cseppfertőzéssel és szoros kontaktusokkal terjed. A cseppek nagyon fontosak - maszkot kell hordani, mert ha az ember beszél, ezek a cseppek folyamatosan jönnek a szájából. Nagyon sok embernek van tünetmentes, vagy tünetek előtti fertőzése. Ha ők is hordanak maszkot, az megelőzheti, hogy a vírust tartalmazó cseppek kijussanak és megfertőzzenek másokat."

A kínai szakember az interjúban kifejtette, mivel egyelőre nincs gyógyszer, vagy vakcina a koronavírus ellen, ezért olyan nem gyógyszerészeti megoldásokat kell alkalmazni, mint a távolságtartás. Ez minden légúti megbetegedésnél fontos: el kell különíteni a fertőzötteket, fel kell kutatni és karanténba kell helyezni a szoros kontaktusokat, meg kell akadályozni a nyilvános találkozókat, és végül az emberek mozgását is korlátozni kell. Hozzátette, ehhez nagyon erős kormányzati akaratra van szükség helyi és országos szinten is.

Kijelentette azt is, hogy a fertőzötteket mindenképp el kell különíteni, mert a járványt nem lehet kontrollálni, ha a fertőzés forrását nem különítik el.

Gao beszélt arról is, hogy Kínában mindenhol megmérik az emberek testhőjét, ha be akarnak menni valahova. Hozzátette, bár sokan azt gondolják, hogy a vírus az emberi szervezetből kikerülve nem életképes, amerikai és kínai kutatások is azt mutatják, hogy a vírus nagyon ellenálló és képes különféle környezetben is túlélni.

Beszélt arról is, hogy még mindig próbálják megérteni a járvány kitörésének kezdetét, egyelőre arra nincs bizonyíték, hogy már novemberben elkezdődött volna. Hozzátette azonban, hogy bár az elején mindenki azt gondolta, hogy a vuhani Huanan piac volt a víruskitörés helye, szerinte az is lehet, hogy a piacon csak felerősödött a vírus.

A kínai szakembert arról is kérdezték, hogy Kína miért késlekedett az információk kiadásával. Erről azt mondta, a kollégákkal a lehető leghamarabb megosztották az információkat, ám mivel közegészségügyi kérdésekről is szó van, ezért a politikára is várni kellett, hogy nyilvánosan bejelentsék.

"Senki nem akarja, hogy az emberek pánikoljanak, igaz? És akkor senki nem tudta volna megmondani, hogy a vírus egy világjárványt okozhat. Ez az első valaha volt nem influenzaszerű világjárvány"

- fejtegette.

Azt is mondta, a koronavírus egy nagyon bonyolult kórokozó, ám az elején minden tudós azt gondolta, hogy "hát, ez is csak egy vírus".

Gao elmondta, jelenleg Kínán belül már nem terjed a vírus, csak a beutazók között vannak ismét fertőzöttek. Ennek ellenére kijelentette:

"Még biztosan nem értük el a nyájimmunitást. Még várunk további biztos eredményekre az antitestek teszteléséről, hogy megmondhassuk, ténylegesen hány ember fertőződött meg."

Közölte azt is, hogy jelenleg a stratégia az, hogy időt nyerjenek, amíg védőoltást vagy gyógyszert fejlesztenek ki a betegségre. A remdesivir nevű gyógyszer hatékonyságát vizsgáló klinikai tesztekről áprilisra ígért eredményeket.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.