Koronavírus: gyorsuló ütemben romlik a helyzet a szomszédos országokban

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 14.

Katasztrófa

Sorra dőlnek a rekodrok, Kijevben megteltek a kórházi ágyak.

Folyamatosan gyorsuló ütemben terjed a koronavírus-fertőzés Ukrajnában, egymás után másodszor döntötte meg a csúcsot az egy nap alatt azonosított fertőzöttek száma, meghaladva az 1700-at. A járvány kitörése óta elhunytak száma pedig átlépte a kétezret – derült ki az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) által pénteken közzétett adatokból, és az egészségügyi miniszter szokásos napi tájékoztatójából.

Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter kiemelte, hogy az elmúlt napon sorozatban megdöntötte a rekordot a kórházba került koronavírusos betegek száma is. Szerdán 312, csütörtökön pedig már 330 beteget kellett kórházba szállítani.

Vitalij Klicsko főpolgármester később sajtótájékoztatóján már arról számolt be, hogy Kijevben a kórházi ágyak leterheltsége meghaladta a megengedett mértéket, 52 százalékos lett, így a főváros sárga színű besorolást kapott. Emiatt szigorítanak a korlátozásokon, ami kiterjed a kötelező maszkviselés és az önelszigetelés betartásának szigorúbb ellenőrzésére. Ismét kötelező lesz az embereknek az otthonukat elhagyva irataikat magukkal vinniük, és tovább korlátozzák a különböző, sport, kulturális, vallási és egyéb rendezvényeken részt vevők létszámát is.

Romániában halnak meg a legtöbben az uniós tagállamok közül koronavírusban

Romániában még mindig gyorsuló ütemben terjed a koronavírus-járvány: a pénteki jelentés szerint egy nap alatt újabb 1415 embernél mutatták ki a fertőzést, ami 15 százalékkal meghaladja az utóbbi két hét átlagát.

A stratégiai kommunikációs törzs kimutatása szerint újabb 44 koronavírusos beteg halt meg az utóbbi 24 órában, ezzel meghaladta a 2900-at a járvány romániai áldozatainak száma.

A G4Media hírportál pénteken ismertette az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legutóbbi összegzését, amelyből kiderül, hogy az Európai Unión belül lakosságarányosan jelenleg  Romániában a legmagasabb a koronavírus-fertőzésnek tulajdonítható elhalálozási ráta és a pozitív koronavírus-tesztek aránya.

Az ECDC honlapján elérhető legfrissebb adatok szerint az utóbbi két hétben Romániában minden egymillió lakosra 29 koronavírus-haláleset jutott, ami több mint hétszerese az európai uniós átlagnak. Az ECDC legutóbbi összegzése szerint – amely az augusztus 2-ig felvett adatokon alapult – Romániában volt a legmagasabb, 6,2 százalékos a pozitívnak bizonyult koronavírus-tesztek aránya, ami több mint négyszerese az uniós átlagnak.

Szintén körülbelül négyszerese az uniós átlagnak a romániai új esetek lakosságarányos rátája: az utóbbi 14 napon az egymillió lakosra jutó újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma 878 volt Romániában, ennél magasabb (egymillió lakosra számolt) fertőzési rátát csak Luxemburgból (1225) és Spanyolországból (1100) jelentettek.

Horvátországban a tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed leginkább a vírus

Horvátországban második napja rekordmértékű az új fertőzöttek száma, és a fiatalok a koronavírus legfőbb terjesztői – közölte a válságstáb pénteken.

A testület jelentése szerint csütörtökön 208-cal nőtt, és elérte a 6258-at a megfertőzöttek száma. Két új haláleset történt, így a járvány halálos áldozatainak száma 163-ra emelkedett. A betegek közül 106-an vannak kórházban, közülük tízen lélegeztetőgépen.

A legtöbb új esetet a fővárosban, Zágrábban és Split-Dalmát megyében regisztrálták.

A vírus tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed, ezért a válságstáb ismét szigorításokat vezetett be. Péntektől tíz napig az éjszakai szórakozóhelyek, bárok és kávézók csak éjfélig lehetnek nyitva, továbbá zárt térben nem rendezhetnek bulikat.

Ugyanakkor a szabadtéri rendezvényeken is be kell tartani a társasági távolságtartás szabályait és a higiéniai előírásokat, amelyeket most sokkal szigorúbban fognak ellenőrizni a hatóságok.

Alemka Markotic járványügyi szakember, a válságstáb tagja arra kérte a fiatalokat, hogy legyenek sokkal körültekintőbbek. Az új fertőzöttek kétharmada ugyanis a fiatal korosztályból került ki, és bár tüneteik enyhék, meg kell érteniük, hogy mások iránt is felelősséggel tartoznak – mondta.

Több ország is jelezte, hogy szigorításokat vezet be Horvátországgal szemben, Olaszország és Ausztria már megtette, Szlovénia pedig nem zárja ki annak lehetőségét, hogy "vörös listára" helyezi szomszédját, és kötelező karantént rendel el az onnan érkezők számára.

A szomszédos Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint az elmúlt 24 órában 37-tel 2369-re nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. Új halálesetet nem regisztráltak, a járvány halálos áldozatainak száma így 129 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze 18-an vannak kórházban, közülük hármat ápolnak intenzív osztályon. Az aktív betegek száma 213 fő.

Szlovéniában negyedik napja nő az új esetek száma. A behurcolt fertőzések többsége a népegészségügyi intézet szerint Horvátországból származik.

Szlovákiában betiltják az 1000 fő feletti sporteseményeket is

Szeptembertől októberig tilos lesz 1000 résztvevőnél nagyobb rendezvényeket szervezni, beleértve a sporteseményeket is – jelentette be még csütörtökön Marek Krajčí szlovák egészségügyi miniszter. A politikus ezzel kapcsolatban külföldi példákra hivatkozott, például a szurkolók nélkül rendezett sporteseményekre Olaszországban, Horvátországban, Szerbiában. „Ezeknél nagyon nehéz megtalálni a kontaktszemélyeket és a járvány ellenőrizhetetlené válik” – tette hozzá Krajčí.

Magyarországon ezzel szemben Gulyás Gergely még július közepén azzal indokolta, hogy lehet 500 fő feletti sporteseményeket tartani, más típusú (például koncerteket) eseményeket pedig nem, mert a stadionokban tilos alkoholt árusítani.

Figyelmébe ajánljuk