Lassan oltanak Európában a WHO szerint

  • narancs.hu
  • 2021. április 1.

Katasztrófa

Fel kell gyorsítani a tempót, mert szinte minden országban nő a fertőzöttek száma, és jön a húsvét.

Európa lakosságának 10 százaléka kapta meg március 31-ig a koronavírus elleni vakcina első dózisát – ez 90 millió ember –, és négy százalékát oltották be a második adaggal is. Magyarországon a népesség több mint 20 százalékát beoltották az első adag vakcinával, ez az Unión belül a legjobb eredmény. Szerbia lakóinak is több mint húsz százaléka kapott védőoltást, a legnagyobb tempóban az Egyesült Királyság védekezik, ahol már 45 százaléknál járnak – az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint.

A Telex írása idézi Hans Klugét, a világszervezet európai vezetőjét, aki szerint Európában arányaiban még mindig nagyon kevés ember védett a betegség ellen. A vakcinák bevezetése lassan halad, és „amíg az átoltottság alacsony, ugyanazokat a közegészségügyi és társadalmi intézkedéseket kell alkalmaznunk, mint a múltban, hogy valahogy kompenzáljuk a megkésett oltási rendet. Hadd fogalmazzak világosan, fel kell élénkítenünk a folyamatot a gyártás felgyorsításával, csökkenteni kell a vakcinák beadásának korlátait, és minden egyes fiolát fel kell használnunk, amely készleten van.”

A WHO közleménye emlékeztet, most majdnem minden európai országban nő a fertőzöttek száma, és húsvétkor többen fognak találkozni, nagyobb eséllyel terjed a járvány is. Fontos, hogy a tehetősebb államok juttassanak vakcinát a szegényebbeknek, és hogy az államok ne most enyhítsenek a korlátozó intézkedéseken. 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.