Magyarországon is megjelent a brit koronavírus-variáns

  • narancs.hu
  • 2021. január 13.

Katasztrófa

Nálunk három embernél igazolták a környező országokban is már jelenlévő vírust.

Az elmúlt napon három beteg mintájában azonosították magyar kutatók a koronavírus brit vírusvariánsát - közölte az operatív törzs sajtótájékoztatóján Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos hozzátette, az új mutációk megjelenésére kezdettől fogva lehetett számítani, a vakcinagyártó cégek azonban azt állítják, a már engedélyezett oltóanyagok az új, jóval fertőzőbb mutációval szemben is hatékonyak. "Nyilvánvaló volt, hogy Magyarországot sem kerülheti el, már Európa-szerte találkozunk ezzel a variánssal" - mondta Müller Cecília, aki a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, a brit koronavírus-variáns 50-70 százalékkal gyorsabban fertőz, főleg a fiatalokat érinti, de a betegség lefolyása nem súlyosabb. 

Az először Nagy-Britanniában még a múlt év végén feltűnt koronavírus-variánssal kapcsolatban sok dolgot nem lát tisztán a tudomány. Kérdéses, hogy konkrétan milyen a terjedési sebessége és a fertőzőképessége, de az is, miképpen alakulhatott ki. Az új vírusvariánsról részletesen írtunk egy karácsony előtt megjelent cikkünkben.

Ez a vírusmutáció sorra jelent meg Európában, először a nyugat-európai országokban. December utolsó napjaiban Franciaországban, Hollandiában és Dániában azonosították, majd Spanyolországban és Svédországban is feltűnt. Kimutatták az Egyesült Államokban és Vietnámban is. A szomszédos országok közül Szlovákiában valószínűsítették, hogy már karácsony előtt megjelent, amit aztán ez év elején megerősítettek. Január elején Rusvai Miklós virológus beszélt arról, hogy a koronavírus-variáns nálunk is megjelenhetett, csak még nem mutatták ki.

Az újvírusvariáns terjedése miatt számos ország lezárta repülőtereit a Nagy-Britanniából érkező repülőjáratok előtt. Így tett Magyarország is: december 22-én 0 órától függesztették fel az Egyesült Királyságból érkező járatok fogadását, de a zárlatot azóta egy január 5-i bejelentés szerint feloldották.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.