Négyféle módon érhet véget a koronavírus-járvány

  • narancs.hu
  • 2020. március 17.

Katasztrófa

Reméljük, nem a legrosszabb forgatókönyv fog bekövetkezni.

Négyféle módon érhet véget a koronavírus-járvány – erről beszéltek amerikai szakértők a The Daily Beast című lapnak.

William Haseltine, az ACCESS Health International nevű egészségügyi think tank elnöke szerint ez a négy verzió a következő:

  • az időjárás változásával eltűnik a járvány;
  • mindenki megfertőződik, aki csak megfertőződhet, így a vírus nem tud tovább terjedni;
  • kifejlesztik a koronavírus elleni oltást;
  • kifejlesztenek olyan gyógyszereket, amelyekkel megelőzni és kezelni lehet a betegséget.

A szakértők véleménye egyelőre eltér arról, hogy hogyan fog reagálni a vírus az időjárásváltozásra. Míg a lapnak nyilatkozó egyik epidemiológus nem tartja valószínűnek, hogy a koronavírus is szezonális lenne, egy másik szerint van okunk azt feltételezni, hogy a melegebb és csapadékosabb időjárás beköszöntével lassabban fog terjedni a vírus, kevesebb lesz az esetszám is, az élet pedig visszatérhet a normális kerékvágásba.

Legrosszabb forgatókönyv

Nagyon is elképzelhető azonban, hogy a vírus nyáron is terjedni fog, és bekövetkezik az epidemiológusok által „legrosszabb forgatókönyvnek” nevezett változat, amely szerint addig terjed a járvány, amíg mindenki meg nem fertőződik, aki csak megfertőződhet. Ez az egyik megkérdezett epidemiológus szerint a népesség 40-70 százalékát jelentené a következő hónapokban, 2 százalékos halálozási rátával, amely világszerte így is rengeteg halálesetet jelentene.

false

 

Fotó: Kovács Tamás / MTI

Egy idő után azonban egy kiterjedt járvány esetén eljön az a pont, amikor már nem tud több ember megfertőződni egy közösségben – a lapnak nyilatkozó egyik epidemiológus szerint ez történt Kínában és Dél-Koreában is, ahol már alábbhagyott a járvány terjedése, mert helyi szinten az emberekben egy idő után kialakul az immunitás. Amíg azonban ez nem következik be mindenhol, addig a vírus újabb és újabb közösségekben fog járványkitöréseket okozni.

A legvalószínűbb kifejlet

Haseltine szerint a négy opció közül az utolsó a legvalószínűbb, mert a vakcina kifejlesztése és forgalomba kerülése legalább egy évet venne igénybe, míg a gyógyszerek akár heteken-hónapokon belül forgalomba kerülhetnének.

Hozzátette, a SARS és a MERS vírus korábbi megjelenésekor már elkezdtek terápiás készítményeken dolgozni, de végül nem fejezték be a fejlesztést, mert a járványoknak vége lett. Most azonban újra dolgozni kezdtek ezeken, így akár áprilisra el is készülhetnek az első, a betegséget kezelő gyógyszerek.

A szakértők szerint két gyógyszer tűnik egyelőre ígéretesnek: az egyik a remdesivir nevű vírusölő, a másik az actemra nevű szer, amely egyfajta szintetikus antitest, és amelyet Kínában már használtak is koronavírus kezelésére.

További híreink a koronavírusról itt!

A mostanihoz hasonló vírusfertőzések rendre vissza fognak térni

Az új gyógyszerek kifejlesztése bonyolult, high-tech körülmények között zajló és időigényes feladat, igazi türelemjáték. Ennek dacára időarányosan is jól haladnak a koronavírus-járvány gyógyítását és terjedésének megállítását célzó gyógyszer- és vakcinakutatások. Keserű György Miklós gyógyszerkutatóval beszélgettünk. Ízelítő a friss Magyar Narancsból.

Nyugtassa magát Naranccsal a keserű otthonlét idején!

Továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk! Járjunk együtt a dolgok végére! Kedves olvasóink, vészhelyzet van, s ilyenkor mindennél fontosabb a tisztánlátás. Ezért jó szívvel javasoljuk, hogy továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”