Müller Cecília: Jelenleg úgy tűnik, stagnál a járványhelyzet

  • narancs.hu
  • 2020. május 4.

Katasztrófa

De a járványnak még nincs vége, a következő két hét adatai alapján lehet eldönetni, hogy tetőzött-e már a koronavírus-járvány Magyarországon.

Változott a járványügyi helyzet, új szakaszát éljük, ezért informatívabb, újszerűbb adatszolgáltatás mellett döntött az operatív törzs – számolt be a változásról Müller Cecília az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján.

Az országos tisztifőorvos az aktuális adatokat ismertetve elmondta, 3035-re nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. 37 új fertőzést azonosítottak az elmúlt 24 órában. A kormányzati tájékoztató portálon a részletesebb adatközlés értelmében egy új adatot is közzétettek: elérhető az azonosított aktív fertőzöttek száma is, ők azok, akik kórházban vagy otthonukban jelenleg is épp betegek. Az aktív fertőzöttek közül 1290-en budapestiek vagy Pest megyében élők, míg 764-en az ország egyéb területein élnek.

Elhunyt újabb 11 krónikus beteg. Ezzel 351 főre emelkedett az elhunytak száma, közülük 276-an budapestiek vagy Pest megyében élők voltak, 75-en az ország egyéb területein éltek.

630-an már gyógyultan távoztak a kórházból, közülök 319-en budapestiek vagy Pest megyében élők, míg 311-en az ország egyéb területein élnek. 1027 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 55-en vannak lélegeztetőgépen.

Müller Cecília úgy fogalmazott, "kiegyensúlyozott helyzetben vagyunk". Jelenleg úgy tűnik, stagnál a járványhelyzet. Mint arról beszámolt, a reprodukciós ráta (vagyis hogy egy ember hány másiknak adhatja át a fertőzést) jelentősen 1 alá esett. "Reményteljes a helyzet", mondta az országos tisztifőorvos, de hozzátette, nem lehet néhány nap adatai alapján megállapításokat tenni. A járványnak nincs vége, a következő két hét adatai lesznek meghatározók annak megállapításában, hogy kijelenthető legyen, már tetőzött a koronavírus-járvány Magyarországon.

Mint ismert, Kásler Miklós arról rendelkezett április 30-án, hogy az egészségügyi ellátás fokozatosan helyreállhat. Müller Cecília arról beszélt, óvatos lépések mentén történhet meg a visszaállás. Mint elmondta, az ellátások beindítása nem jelenti azt, hogy visszaállunk a járványt megelőző időszakra. Felhívta a figyelmet, hogy külön szabályok vonatkoznak az ellátások igénybevételére.

Kiemelte, hogy a háziorvosnál telefonon kell bejelntkezni, egy óra alatt maximum 4 főt láthatnak el, a váróban is csak ennyi ember lehet jelen. Ugyanígy a járóbeteg ellátáshoz is be kell jelentkezni.

Müller Cecília újságírói kérdésre közölte, eddig 30 szociális intézményben jelent meg a koronavírus. 79-en haltak meg idősotthonok lakói közül.

Szintén sajtómegkeresésre elmondta, hogy a budapesti Kamaraerdei úti idősotthon gondozottja közül 33-an bizonyultak pozitívnak és 9 dolgozó betegedett meg.

Az országos tisztifőorvos arra kérdésre, hogy láthatják-e már a nagyszülők az unokáikat, úgy felet, hogy a főváros és Pest megye kivételével ő nem mondja azt, hogy ne találkozzanak, de tartsák be a szükséges távolságot.

false

Kiss Róbert alezredes szintén elmondta, hogy a járvány elleni védekezés új szakasza vette ma kezdetét, új szabályok érvényesek, ezt ismertette röviden.

Az operatív törzs munkatársa közölte, a hosszú hétvége során összesen 4677 esetben intézkedtek a rendőrök a kijárási korlátozások megszegése miatt.

559 hatósági házi karantént rendeltek el az elmúlt 24 órában. Jelenleg 10 459-en vannak hatósági házi karanténban.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.