Otthon elvégezhető, egyszerű koronavírus-tesztet fejlesztettek ki Bill Gates alapítványa segítségével

  • narancs.hu
  • 2020. március 9.

Katasztrófa

Már két éve elkezdték fejleszteni a tesztmódszert, akkor persze még nem az új típusú koronavírusra, hanem az akkor ismert influenzafajták kiszűrésére.

Gyors, egy-két nap alatt eredményt hozó koronavírus-tesztet dolgoztak ki Bill Gates jótékony alapítványának segítségével az USA-ban, ami megoldja az emberek orvoshoz való eljutását – írja a 444.hu a Seattle Timesra hivatkozva.

A teszt valójában egy mintavételre szolgáló készlet. A felhasználó ennek segítségével otthon kenetet vehet az orrnyálkahártyájából, amit elküldhet a laborba, ahol egy-két napon belül meg tudják állapítani, hogy fertőzött-e az illető. A rendszer része egy szoftver is, amely az eredményről értesíti az egészségügyi hatóságokat és az érintettet is. A csomag része két online kérdőív is: az egyik a tünetekről érdeklődik, a másik arról kérdezi ki az érintettet, hogy az utóbbi időben merre járt és kikkel érintkezett. Mindez segíthet a hatóságoknak eldönteni, hogy egy fertőzött kiszűrése után kiket teszteljenek még vagy zárjanak esetleg karanténba.

A Bill & Melinda Gates Alapítvány célja nem más, mint hogy napi akár több ezer tesztet végezhessenek el az emberek, bár azt egyelőre az alapítvány sem tudja pontosan, hogy mikor tudják beindítani a szolgáltatást.

Gatesék közlése szerint a teszt már működik, a rendszer szoftveres részét viszont még fejleszteni kell, hogy kibírja a várható óriási terhelést.

A gyakorlatban az öntesztelés úgy fog működni, hogy először élesedik egy weboldal az online kérdőíves tesztekkel. Aki kitölti, és az értékelés szerint esélyes, hogy koronavírus-fertőzése lehet, annak két órán belül házhoz szállítják a mintavételre szolgáló készletet, amit utána el is szállítanak a laborba. Úgy tudni, a folyamat összes elemét a Gates Alapítvány finanszírozza, amely a teszt elkészítésére korábban 20 millió dollárt fordított, most pedig további ötmilliót költ el Seattle térségében.

Felmerül a kérdés, hogy miként volt képes ilyen őrületes gyorsasággal előállni az alapítvány a tesztszolgáltatással. A válasz igen egyszerű: már két éve elkezdték fejleszteni, akkor persze még nem az új típusú koronavírusra, hanem az akkor ismert influenzafajták kiszűrésére.

A rendszert kezdetben kizárólag Seattle környékén, vagyis a vírus amerikai megjelenésének epicentrumában fogják használni. Ha sikeresnek bizonyul, természetesen máshol is bevetik.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.