Otthon elvégezhető, egyszerű koronavírus-tesztet fejlesztettek ki Bill Gates alapítványa segítségével

  • narancs.hu
  • 2020. március 9.

Katasztrófa

Már két éve elkezdték fejleszteni a tesztmódszert, akkor persze még nem az új típusú koronavírusra, hanem az akkor ismert influenzafajták kiszűrésére.

Gyors, egy-két nap alatt eredményt hozó koronavírus-tesztet dolgoztak ki Bill Gates jótékony alapítványának segítségével az USA-ban, ami megoldja az emberek orvoshoz való eljutását – írja a 444.hu a Seattle Timesra hivatkozva.

A teszt valójában egy mintavételre szolgáló készlet. A felhasználó ennek segítségével otthon kenetet vehet az orrnyálkahártyájából, amit elküldhet a laborba, ahol egy-két napon belül meg tudják állapítani, hogy fertőzött-e az illető. A rendszer része egy szoftver is, amely az eredményről értesíti az egészségügyi hatóságokat és az érintettet is. A csomag része két online kérdőív is: az egyik a tünetekről érdeklődik, a másik arról kérdezi ki az érintettet, hogy az utóbbi időben merre járt és kikkel érintkezett. Mindez segíthet a hatóságoknak eldönteni, hogy egy fertőzött kiszűrése után kiket teszteljenek még vagy zárjanak esetleg karanténba.

A Bill & Melinda Gates Alapítvány célja nem más, mint hogy napi akár több ezer tesztet végezhessenek el az emberek, bár azt egyelőre az alapítvány sem tudja pontosan, hogy mikor tudják beindítani a szolgáltatást.

Gatesék közlése szerint a teszt már működik, a rendszer szoftveres részét viszont még fejleszteni kell, hogy kibírja a várható óriási terhelést.

A gyakorlatban az öntesztelés úgy fog működni, hogy először élesedik egy weboldal az online kérdőíves tesztekkel. Aki kitölti, és az értékelés szerint esélyes, hogy koronavírus-fertőzése lehet, annak két órán belül házhoz szállítják a mintavételre szolgáló készletet, amit utána el is szállítanak a laborba. Úgy tudni, a folyamat összes elemét a Gates Alapítvány finanszírozza, amely a teszt elkészítésére korábban 20 millió dollárt fordított, most pedig további ötmilliót költ el Seattle térségében.

Felmerül a kérdés, hogy miként volt képes ilyen őrületes gyorsasággal előállni az alapítvány a tesztszolgáltatással. A válasz igen egyszerű: már két éve elkezdték fejleszteni, akkor persze még nem az új típusú koronavírusra, hanem az akkor ismert influenzafajták kiszűrésére.

A rendszert kezdetben kizárólag Seattle környékén, vagyis a vírus amerikai megjelenésének epicentrumában fogják használni. Ha sikeresnek bizonyul, természetesen máshol is bevetik.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.