Otthon elvégezhető, egyszerű koronavírus-tesztet fejlesztettek ki Bill Gates alapítványa segítségével

  • narancs.hu
  • 2020. március 9.

Katasztrófa

Már két éve elkezdték fejleszteni a tesztmódszert, akkor persze még nem az új típusú koronavírusra, hanem az akkor ismert influenzafajták kiszűrésére.

Gyors, egy-két nap alatt eredményt hozó koronavírus-tesztet dolgoztak ki Bill Gates jótékony alapítványának segítségével az USA-ban, ami megoldja az emberek orvoshoz való eljutását – írja a 444.hu a Seattle Timesra hivatkozva.

A teszt valójában egy mintavételre szolgáló készlet. A felhasználó ennek segítségével otthon kenetet vehet az orrnyálkahártyájából, amit elküldhet a laborba, ahol egy-két napon belül meg tudják állapítani, hogy fertőzött-e az illető. A rendszer része egy szoftver is, amely az eredményről értesíti az egészségügyi hatóságokat és az érintettet is. A csomag része két online kérdőív is: az egyik a tünetekről érdeklődik, a másik arról kérdezi ki az érintettet, hogy az utóbbi időben merre járt és kikkel érintkezett. Mindez segíthet a hatóságoknak eldönteni, hogy egy fertőzött kiszűrése után kiket teszteljenek még vagy zárjanak esetleg karanténba.

A Bill & Melinda Gates Alapítvány célja nem más, mint hogy napi akár több ezer tesztet végezhessenek el az emberek, bár azt egyelőre az alapítvány sem tudja pontosan, hogy mikor tudják beindítani a szolgáltatást.

Gatesék közlése szerint a teszt már működik, a rendszer szoftveres részét viszont még fejleszteni kell, hogy kibírja a várható óriási terhelést.

A gyakorlatban az öntesztelés úgy fog működni, hogy először élesedik egy weboldal az online kérdőíves tesztekkel. Aki kitölti, és az értékelés szerint esélyes, hogy koronavírus-fertőzése lehet, annak két órán belül házhoz szállítják a mintavételre szolgáló készletet, amit utána el is szállítanak a laborba. Úgy tudni, a folyamat összes elemét a Gates Alapítvány finanszírozza, amely a teszt elkészítésére korábban 20 millió dollárt fordított, most pedig további ötmilliót költ el Seattle térségében.

Felmerül a kérdés, hogy miként volt képes ilyen őrületes gyorsasággal előállni az alapítvány a tesztszolgáltatással. A válasz igen egyszerű: már két éve elkezdték fejleszteni, akkor persze még nem az új típusú koronavírusra, hanem az akkor ismert influenzafajták kiszűrésére.

A rendszert kezdetben kizárólag Seattle környékén, vagyis a vírus amerikai megjelenésének epicentrumában fogják használni. Ha sikeresnek bizonyul, természetesen máshol is bevetik.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.