Peruban mégis többen haltak meg lakosságarányosan, mint nálunk

  • narancs.hu
  • 2021. június 2.

Katasztrófa

Újraszámolták a koronavírus áldozatait.

Felülvizsgálták Peruban a koronavírussal összefüggő halálesetek számát, és arra jutottak, hogy nem 69 ezer, hanem több mint 180 ezer emberéletet vett el eddig a járvány.

Arra, hogy az eddigi adatok nem lehettek pontosak, a „túlhalálozásból”  következtettek, vagyis abból, hogy mennyivel többen haltak meg a korábbi évek hasonló időszakához képest idén a 33 milliós dél-amerikai országban.

A statisztika most azt mutatja, hogy 100 ezer emberre eddig számolt 200 helyett 500 haláleset jut, amivel Peru a legsúlyosabban érintett ország, megelőzve Magyarországot, mert nálunk 305 volt ez a szám – írja a 24.hu.

 

Abban az országban most 1,9 millió koronavírus-beteget tartanak számon, az egészségügy túlterhelt, kevés az oxigénpalack. Kevés háztartásban használnak hűtőszekrényt, így az embereknek sűrűbben kellett piacra menniük ennivalóért, gyakrabban is találkoztak, hiába vezetett be a kormány szigorú kijárási korlátozást. 

A peruiaknak eddig a 8 százaléka kapta meg a védőoltás első adagját, a második dózison mindössze 3,5 százalék van túl.

Az országban ezen a héten elnökválasztást tartanak. A baloldali jelölt Pedro Castillo, tanár, akinek mentalitását az elit a bolíviai Evo Moraleséhez hasonlítja- A jobboldali induló Keiko Fujimori, a most börtönben ülő egykori elnöknek, Alberto Fujimorinak a lánya.

Tavaly egy hét alatt három elnök követte egymást Peruban, négy év alatt összesen öt. A legutóbbi, Martín Vizcarra tavaly novemberben azért távozott, mert eljárás indult ellene. Az öt legutóbbi elnökből három valami miatt börtönben volt, vagy most tölti a büntetését. 

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.