Szlovéniában a harminc év alattiakat csak Pfizerrel oltják

Katasztrófa

A mostani lépésre azért volt szükség, hogy helyreállítsák a koronavírus elleni védőoltásokkal szembeni bizalmat.

A szlovén kormány járványhelyzettel foglalkozó szakbizottsága javaslatára harmincéves korig csak Pfizer/BioNTech vakcinával oltanak az országban – jelentette be Janez Poklukar egészségügyi miniszter hétfőn Ljubljanában.

Kiemelte: általánosságban is elmondható, hogy az mRNS alapú vakcinát (Pfizer/BioNTech és Moderna) előnyben részesítik a vektor alapú oltóanyagokkal (Johnson & Johnson és AstraZeneca) szemben, utóbbiakat csak külön kérésre alkalmazzák, és csak harmincéves kor felett, illetve azoknál, akiknél ellenjavallt az mRNS alapú védőoltás.

A testület azért élt az indítvánnyal, mert szeptember végén a Johnson & Johnson leányvállalata, a Janssen koronavírus elleni egyadagos oltóanyagának alkalmazását követően egy húszéves nő vérrögképződés miatt meghalt. Ljubljana ideiglenesen fel is függesztette a vakcina használatát, míg ki nem derül, van-e összefüggés a haláleset és a vakcina felvétele között.

Bojana Beovic, a szakbizottság elnöke és Poklukar szerint

a mostani lépésre azért volt szükség, hogy helyreállítsák a koronavírus elleni védőoltásokkal szembeni bizalmat.

Beovic a harmadik, erősítő oltások beadásával kapcsolatban elmondta: az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlását követik, és hatvanöt évnél idősebbeknek javasolják a Pfizer vagy a Moderna vakcináját.

„Ezt azok kaphatják meg, akiknek gyenge az immunrendszerük, és úgy ítéljük meg, két adag vakcina nem volt elegendő” – mondta a szakember, hozzátéve: a harmadik oltáshoz a második oltás felvételétől legalább 28 napnak kell eltelnie.

Hétfőre 186 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, és a Covid-19 betegség szövődményei miatt hat beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 422-en vannak kórházban, 121-en intenzív osztályon. A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 1 135 033-an kaptak védőoltást, közülük 1 042 739-en már a második adagot is. Ez az oltásra jogosult lakosság 54, illetve 49 százaléka.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 1701 új koronavírus-fertőzést azonosítottak; a vírus okozta betegségben hatan haltak meg. Kórházban 868 beteget ápolnak, közülük 131-en vannak lélegeztetőgépen. A valamivel több mint négymilliós országban eddig 1 852 899-en kaptak védőoltást - a jogosultak 45,6, a felnőtt lakosság 54,7 százaléka -, közülük 1 735 380-an már a második adagot is felvették.

A harmadik oltások beadásával Zágráb is megvárta az EMA ajánlását. Az országban egyelőre csak a Pfizer/BioNTech vakcinájával oltanak, és csak azok kaphatják meg, akik előtte is ezzel a védőoltással voltak beoltva. Az erősítő oltásokat az immunhiányos és idősebb betegnél alkalmazzák, a második oltás felvételétől pedig el kell telnie nyolc hónapnak.

A friss hazai járványügyi adatokat itt találja: 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.