Törökországban az egyik kínai vakcinával kezdték meg a tömeges oltást

  • narancs.hu-MTI
  • 2021. január 14.

Katasztrófa

A kínai CoronaVac most van a klinikai tesztelés harmadik szakaszában.

Törökországban csütörtökön a kínai CoronaVac vakcina vészhelyzeti alkalmazásával megkezdődött a lakosságnak az új koronavírus elleni tömeges beoltása - jelentette a török sajtó.

 Az országban első körben az egészségügyi dolgozókat, majd a 65 évnél idősebbeket oltják be. A védőoltást előzetes regisztrációt követően akár a házi orvosnál, de indokolt esetben otthon is be lehet adatni. A török egészségügyi ellátásban mintegy 1,1 millióan dolgoznak. A várakozások szerint egy hónapon belül minden olyan egészségügyi dolgozó megkapja az oltóanyagot, aki nem a közelmúltban esett át a fertőzésen.

A török vezetés 50 millió adagot rendelt a Sinovac Biotech kínai gyógyszergyártó gyengített vírusokon alapuló CoronaVac nevű védőoltásából. Az első hárommillió adag december végén érkezett meg a 83 millió lakosú országba. A hatóságok bevizsgálták a szállítmányt, a török gyógyszerfelügyelet pedig szerdán engedélyezte a vakcina vészhelyzeti alkalmazását.

A bejelentés után elsőként Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter olttatta be magát élő televíziós adásban az egyik ankarai kórházban. Recep Tayyip Erdogan török államfő csütörtök este ugyanabban a kórházban kapta meg a védőoltást, és azt nyilatkozta, az a cél, hogy minél előbb, minél több embert beoltsanak.

A török egészségügyi minisztérium által indított számláló szerint a tömeges oltás első mintegy 12 órájában több mint 260 ezer embernek adták be a kínai oltóanyagot. A kínai védőoltást két részletben, 28 nap eltéréssel kell az emberi szervezetbe juttatni.

A CoronaVac egyébként a klinikai tesztelésének jelenleg a  harmadik szakaszában van, ebben vesz részt Törökország mellett Brazília és Indonézia is. A vakcina alkalmazását először Indonéziában hagyták jóvá hétfőn. Ott szerdán kezdődött meg a tömeges oltás.

Decemberben a török hatóságok egy részleges vizsgálatból 91,25 százalékos hatékonysági rátát állapítottak meg, míg Indonéziában 65,3 százalékosnak bizonyult az oltóanyag hatékonysága. Az illetékes brazil egészségügyi intézmény kedden arról számolt be, hogy náluk mindössze 50,38 százalékos hatékonyságúnak mutatkozott a CoronaVac.

Törökország a CoronaVac alkalmazásán felül tárgyalásokat folytat egyebek mellett a Pfizer-BioNTech-, valamint a Szputnyik V-oltás beszerzéséről is. 

Figyelmébe ajánljuk